🧭 Ճկուն կառավարում՝ հանուն համակարգային փոփոխությունների📅 Մարտի 17-18, 2026
📍 Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոն
Սիրելի՛ բարեկամներ և գործընկերներ,
💼🌎 Այսօր, երբ ամբողջ աշխարհում հանրային ինստիտուտները բախվում են բազմաթիվ մարտահրավերների՝ անորոշությանը, տեխնոլոգիական արագընթաց փոփոխություններին և հանրության աճող ակնկալիքներին, մեկ բան ակնհայտ է. մեր ապագան կախված է սովորելու, հարմարեցվող մոտեցումներ կիրառելու և համակարգված գործելու մեր կարողությունից։
2026 թվականի մարտի 17-ին և 18-ին Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա Հանրային ոլորտի նորարարության երրորդ համաժողովը, որը նախաձեռնել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) նորարարության կենտրոնը։
Համաժողովը մեկ հարկի տակ կհամախմբի պետական գործիչների, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ոլորտի առաջատար փորձագետների, որոնց նպատակն է բարելավել պետական և հանրային կառավարման համակարգերն ու հանրային ծառայությունները՝ կիրառելով փաստահենք և մարդակենտրոն նորարար մոտեցումներ։
🎤 Սա բաց քննարկումների և փորձագիտական համագործակցության միջազգային հարթակ է` ուղղված նոր հարացույցների ձևավորմանը, լավագույն փորձի խրախուսմանն ու բարեփոխումների ռազմավարական ուղղությունների նախանշմանը։
Համաժողովը կմիավորի պետական պաշտոնյաներին, նորարարներին, մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին և այլ գործընկերներին՝ միասին բացահայտելու, թե ինչպես կարող ենք բարձրացնել պետական և հանրային կառավարման արդյունավետությունը, բարելավել հանրությանը մատուցվող ծառայությունների որակը և ձևավորել կառավարման այնպիսի մշակույթ, որը կլինի ճկուն, հիմնված ժողովրդավարական արժեքների վրա և պատրաստ՝ դիմակայելու ժամանակի մարտահրավերներին:
Այս տարվա համաժողովն ընդգրկում է չորս հիմնական ուղղություն.
🔹 Կառավարման ապագան. Ինչպե՞ս ստեղծել նպատակային ու արդյունավետ ինստիտուտներ, կիրառել արհեստական բանականությունը և ներդնել կառավարման նոր մոդելներ։
🔹 Բարեկեցության փոխակերպումը. Ինչպե՞ս գործնականում ստեղծել «հոգատար» պետություն՝ բարելավելով կրթությունը, առողջապահությունն ու սոցիալական պաշտպանությունը։
🔹 Ազդեցության ֆինանսավորում. Ինչպե՞ս օգտագործել նորարարական ֆինանսական գործիքներն ու գիտությունը՝ հանուն ներառական զարգացման։
🔹 Ուսումնական լաբ. Գործնական դասընթացներ քաղաքացիական ու համայնքային ծառայողների և փորձագետների համար։
Երկու օր շարունակ մենք կաշխատենք միջազգային և հայկական առաջատար փորձագետների հետ՝ քննարկելով Հայաստանի փոխակերպմանն ուղղված հրատապ հարցեր՝ կրթությունից մինչև հանրային կառավարման մեջ արհեստական բանականության (ԱԲ) ներդրում, տաղանդների բացահայտումից մինչև ենթակառուցվածքների զարգացում և ԱԲ ոլորտում համազգային գրագիտության բարձրացում։
Միջոցառման շրջանակում տեղի կունենա նաև Հանրային ոլորտի նորարարների մրցանակաբաշխությունը։ Համաժողովի ընթացքում կարող եք այցելել նաև մեր «Ստեղծարար անկյունները», որտեղ կմիահյուսվեն երիտասարդական նախաձեռնությունները, արվեստն ու տեխնոլոգիաները:
💡 Եթե իրականացնում եք փոփոխություններ հանրային կառավարման համակարգում, աշխատում եք կառավարության հետ, աջակցում եք բարեփոխումներին կամ կերտում եք հանրային ծառայությունների և քաղաքականության ապագան, սիրով հրավիրում ենք ձեզ մասնակցելու համաժողովին և միասին վերաիմաստավորելու կառավարումը։