Градини на вдъхновението
Schedule
Wed, 15 Jan, 2025 at 06:30 pm
UTC+02:00Location
ул. Славянска 29, 1000 Sofia, Bulgaria | Sofia, SF
Advertisement
"Ако имате библиотека и градина, вие имате всичко, от което се нуждаете." Този цитат на Цицерон улавя дълбоката връзка между човека и природата, която вдъхновява шест талантливи български художнички. Игната Василева, Елена Георгиева, Мария Райчева, Петя Денева, Румяна Русинова и новата участничка Теодора Дончева - Теч, ни канят на пътешествие из света на градините.В своите творби те представят източника си на вдъхновение през различните сезони, улавяйки красотата и многообразието на растителния свят. Всяка от авторките има своя уникален поглед и стил, но всички те споделят любовта си към природата като място за размисъл и търпение, състрадание и разбиране за естествения свят.
Изложбата е покана да се насладим на цветовете, формите и текстурите на градините. Да почувстваме спокойствието и хармонията, които те носят. Да се вдъхновим от творческата енергия на художничките и да открием нови измерения в собственото си възприятие за света.
Повече за авторките:
Родена в живописния, възрожденски град Трявна, Румяна Русинова въплъщава в своите творби от една страна народния гений, красотата на българката и уникалния фолклор, а от друга страна майсторското боравене с грубия и тежък метал. Своето нежно женско светоусещане Румяна Русинова предава в изящна малка пластика по оригинален начин с внимание към детайла. В своите творби авторката пресъздава фолклорни мотиви, легенди и ритуали. Изработени от бронз, пластиките изглеждат крехки и нежни, сътворени сякаш от истинска дантела. Лазарки, моми и булки, облечени в празничните си премени танцуват, играят и гадаят за здраве, берекет или как ще изглежда бъдещия им жених. Вдъхновение намира в исторически източници, изследва носията и нейните елементи, нейната специфичност според празника, ритуала, сезона и географския произход. Пресъздаването на биологични модели и симетрия, златно сечение и цикличност в ръчно изработени украшения, които запазват математическа последователност, показва народната мисъл в посока осмисляне и подражание на божествените модели, сложността и в същото време универсална опростеност. В ритуалите на народната обредност са заложени действия за призоваване за здраве, имане и плодовитост, а използваните украшения носят определени символики и имат не само естетическа, но и магическа функция да подсилят енергийната връзка с майката природа.
Румяна Русинова завършва НХА, "Монументална керамика". Член е на СБХ, живее и работи в София. Има десетки участия и самостоятелни изложби в България и чужбина, носител е на множество значими награди.
Петя Денева е родена през 1981 година в град Балчик, България. През 2006 година завършва Живопис в Националната Художествена Академия в София. Понастоящем продължава да живее в столицата и е художник на свободна практика. От 2010 година е член на Съюза на Българските Художници. Към момента има петнадесет самостоятелни изложби и множество участия в различни проекти в сферата на изобразителните изкуства и декорацията. Основни теми на нейното творчество са природата, светлината и мистичните проявления на духовното.
Теодора Дончева – Теч е родена през 1981 година в Пловдив, където през 1999 година завършва Художествената гимназия за изящни изкуства „Цанко Лавренов“ с профил „Графика“. През 2008 година защитава магистратура в катедра „Сценография“ на Националната художествена академия в София. Работи като художник и илюстратор на свободна практика и проявява особен интерес към комикса като художествена форма. До момента има шест самостоятелни и три съвместни изложби, както и множество участия в групови формати.
Елена Георгиева е родена през 1979 година в град София. Завършва магистратура в Националната художествена академия в гр. София през 2006 г. в класа на проф. Десислава Минчева и проф. Ивайло Мирчев - специалност живопис. Участва в множество общи изложби като студент. През 2005 и 2006 год. ѝ се присъждат съответно поощрение и втора награда в Kонкурс за млади автори, организиран от Фондация „Св. Св. Кирил и Методий“. Има присъдена диплома в конкурс за рисунка, организиран от НХА, София. Лауреат е на годишната „Награда за млади автори“, учредена от д-р А. Кънев. Получава награда в конкурс за млади автори, организиран от Пощенска Банка. От 2006 г. е член на СБХ. През 2007 г. открива своя самостоятелна изложба в галерия “Art 36 “. Следва изложбата ѝ в Агенция за приватизация. През 2009 г. в галерия “София прес” е третата ѝ самостоятелна изложба, озаглавена “Места”. През 2010 г. се включва в Инициативата на Фондация за глобално изкуство PANАGEA, с мото „Обществото днес и утре“. Представя творбата си “Да създадеш живот”. През 2012 г. печели двумесечна специализация в Cité internationale des arts, Париж. През 2016 г. печели номинация за специализация в Мюнхен. През октомври 2019 г. открива самостоятелна изложба „Горната земя“ в галерия „Астри“, гр. София. През 2020 г. се класира за участие в изложба-конкурс „Миналото. Начин на употреба“ в галерия Нюанс, гр. София. През 2021 и 2023 год. се класира за участие в London Art Biennale.
През 2024 г. Елена Георгиева успешно защитава образователната и научна степен „Доктор“ при катерда Живопис в НХА, гр. София с тема на дисертационния труд „Сецесионът в творчеството на Иван Милев и Густав Климт. Сравнителен анализ“.
През 2024 за поредна година участва в изложба „Формат 30/30“, галерия „Астри“, гр. София. Участва в „Женски светове“, изложба в галерия „Аспект“, гр. Пловдив. ОИ в галерия „Жельо Тачев“, гр. Тутракан. Взема участие в „Паралелни светове“ ОИ Живопис – СБХ, гр. София.
Мария Райчева е родена в София.
Завършва НХА, специалност „Живопис“, в ателието на акад. Светлин Русев. Доктор по изкуствознание. Реализира над 20 самостоятелни изложби в България и чужбина, както и участия в множество общи изложби и кураторски проекти.
Носител на редица награди, между които Втора награда в конкурс на Международната фондация „Св. Св. Кирил и Методий“, Първа награда на Национална изложба Сливен `21, Първа награда на Национална изложба „Пейзаж“ – Шумен и др.
Игната Василева завършва образованието си през 1996 година в академия „Жул Паскин“, София. Работи в областта на живописта, а вдъхновение черпи от красотата на градините, тяхното разнообразие и начина, по който си взаимодействат с природата.
Член е на Съюза на българските художници, а също и на Българското дружество за защита на птиците.
Живописта на Игната Василева е изцяло инспирирана от живата природа и по-специално от личното й преклонение пред красотата на цветята. Картините ѝ преливат от багри - те са разточително пищни, ярки и блестящи, уловили в себе си и най-дребния детайл. Художничката има реализирани повече от 20 самостоятелни изложби в страната и в чужбина, както и два кураторски проекта.
Advertisement
Where is it happening?
ул. Славянска 29, 1000 Sofia, Bulgaria, Улица Славянска 29, 1000 София, България,Sofia, BulgariaEvent Location & Nearby Stays: