Workshop Ayurveda & the doshas
Schedule
Sat Oct 11 2025 at 01:00 pm to 04:00 pm
UTC+02:00Location
Sanatoriegatan 33 Göteborg, Göteborg | Gothenburg, VG
Advertisement
En workshop kring Ayurveda och dess doshor Vata, Pitta & Kapha. Ayurveda är ett av världens äldsta system för holistisk hälsa. En grundläggande koncept i ayurvedan är dess kategorisering av elementens egenskaper: doshor.
Hur kan vi förstå doshorna i våra liv och vår vardag? Vad har dem för historisk bakgrund och hur kan vi balansera dem? Det här är workshopen för dig som vill förstå ayurvedan från grunden och integrera kunskapen i ditt eget liv och i din egen takt.
Workshopen passar dig som är helt ny för ayurveda - eller för dig som redan har förkunskaper. Oavsett så ämnar workshopen att ge en mer sofistikerad kunskap kring den indiska visdomen. Vi varvar enklare praktiska moment och teori.
När: Lördag den 11 oktober kl 13:00-16:00
Var: Sanatoriegatan 33
Investering: 495 sek (faktura)
Anmälan:[email protected]
Advertisement
Where is it happening?
Sanatoriegatan 33 Göteborg, Göteborg, Sanatoriegatan 33, SE-416 53 Göteborg, Sverige, Gothenburg, SwedenEvent Location & Nearby Stays: