Túlélési stratégiák III. // Stephanie Winter SHARING SESSION: Transformative Potentials
Schedule
Fri, 21 Feb, 2025 at 06:00 pm to Sat, 22 Feb, 2025 at 05:00 pm
UTC+01:00Location
Práter utca 63., Budapest, Hungary, 1083 | Budapest, BU
THE PROGRAM WILL BE IN ENGLISH
ᴛᴜ́ʟᴇ́ʟᴇ́ꜱɪ ꜱᴛʀᴀᴛᴇ́ɢɪᴀ́ᴋ ɪɪɪ: "ᴋᴀʟᴏ́ᴢ ɢᴏɴᴅᴏꜱᴋᴏᴅᴀ́ꜱ" ɢʏᴀᴋᴏʀʟᴀᴛᴏᴋ
Három alkalmas szeminárium-sorozat
2025. február-április
❗️Jelentkezés / Registration form: https://forms.gle/NpdX8xNQLeEpEtpX8 ❗️
„Kalóz gondoskodás” gyakorlatok
A Lehetőségek tere téli művészeti szeminárium-sorozatát, a Túlélési stratégiákat harmadszorra szervezzük meg, idén a kalóz-gondoskodás hívószó mentén.
✨ A kortárs társadalmak egyik hiánybetegsége a gondoskodásról való lemondás. Míg minden emberi együttélés alapja a kölcsönös függés és a szolidaritás, a globális neoliberális gazdaság által vezérelt politika az egyénre, vagy a jól-rosszul működő mikrocsaládra terheli a gondoskodás felelősségét. A jóléti állam egészségügyi, oktatási, kulturális és szociális feladatait egyre kevésbé és nem megfelelően látja el. Ezt a hiányt részlegesen üzleti alapon működő intézmények és olykor a civil szektor vállalja fel, így sokaknak nincs hozzáférése a megfelelő ellátásokhoz és szolgáltatásokhoz.
✌️Amikor független, alulról szerveződő és megoldásokat hozó projekteket kezdeményeznek civilek vagy aktivisták, vállalva a törvényes keretek áthágását, „kalóz gondoskodásról” (Pirate Care) beszélhetünk. Ezt a fogalmat tágabb értelemben egy 2019-ben létrejött transzdiszciplináris és transznacionális kutatási projekt és hálózat kezdte el használni, amely egy közös, független gondoskodási infrastruktúra létrehozása érdekében jött létre. (1) A projekt többek között olyan kezdeményezéseket ölel fel, amelyek a rendszerszinten tiltott abortusz, a szegregált oktatás, vagy a hajléktalanság büntetése ellen lépnek fel. E segítő gyakorlatokat gyakran nem ismeri el, sőt kriminalizálja vagy üldözi a hivatalos rendszer.
🙌 A magunk részéről a kritikai kultúrát is a gondoskodás kifejeződésének tekintjük, amely kortárs problémákat fogalmaz meg és megkérdőjelezi a status quo-t azzal a céllal, hogy helyreállítsa és erősítse a változtatásra és cselekvésre való képességet. Ugyanakkor a szociális érzékenységet mellőző neoliberális világrend a kapitalizmus egy újabb olyan fázisa, amelyben a kritikai kultúra és ezen belül a progresszív művészet szerepe megkérdőjeleződik. Háttérbe kerül és szinte láthatatlanná válik a tömeges szórakoztatásra, a kísérletezést mellőző intézményekre épülő, központosított és kommercializálódott kultúratámogatás árnyékában.
👉 Az idei Túlélési stratégiák szeminárium sorozatunkban arra hívunk, hogy közösen gondolkodva, közösségi élményekre alapozva teremtsük meg a “kulturális kalóz gondoskodást”, amely inkluzív, elfogadó és más területeken is szolidaritásra sarkallhat. Ebben lesznek segítségünkre a workshopok témáit felvető és a közös gyakorlatok facilitátoraként működő művészek.
(1) https://pirate.care/pages/concept/
1 STEPHANIE WINTER (Bécs)
2025. február 21. 18.00-19.30
Stephanie Winter nyilvános prezentációja a Salon Hybrid és egyéb művészeti tevékenységéről
2025. február 22. 10.00-17.00 workshop előzetes jelentkezés alapján. Jelentkezési határidő: 2025. február 17.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdPn85dx8bOHnLvRgOXo4FnvIR2J20WdVxuXdEtg46RZ3V6Uw/viewform
Stephanie Winter
KÖZÖS ÉLMÉNY WORKSHOP: Felkészülés a változásra
Ez a workshop nyitott és változó teret kínál arra, hogy a közösségi képzelet és kreativitás használatával, valamint a közösségi kapcsolódás segítségével felkészüljünk a változásra. Egy biztonságos és befogadó közeget teremtve, a workshop arra hívja a résztvevőket, hogy közösen gondolkodjunk a társadalmi kihívásokról, a gondoskodásról, az aktivizmusról és az összetartozásról, miközben elképzeljük a világban való létezés új módjait.
Ez a workshop nyitott és változatos teret kínál arra, hogy a közösségi képzelet, a kreativitás és a közösségi kapcsolódás segítségével felkészüljünk a változásra. Egy biztonságos és befogadó közeget teremtve, a workshop arra hívja a résztvevőket, hogy közösen gondolkodjunk a társadalmi kihívásokról, a gondoskodásról, az aktivizmusról és az összetartozásról, miközben elképzeljük a világban való létezés új módjait.
A foglalkozást Ursula K. Le Guin amerikai sci-fi író The Carrier Bag Theory of Fiction (A történetmesélés tarisznya-elmélete, 1986) című esszéje ihlette, amely a tarisznyáról vagy az edényről, a gyűjtés eszközeiről elmélkedik - nem csak a fizikai táplálékról, mint amilyenek a gyűjtött termések, hanem a történetekről, víziókról és álmokról is. Az elmélet megkérdőjelezi a hagyományos lineáris, konfliktusokra vagy hódításra összpontosító elbeszéléseket, és ehelyett a táplálást, a megtartást és az együttműködést hangsúlyozó történetek mellett érvel. Együtt teremtünk teret a változásra.
A nap folyamán arra hívjuk a résztvevőket, hogy vegyenek részt különböző gyakorlatokban, amelyek mind az egyéni, mind a kollektív képességeket aktiválják a téma kapcsán. A foglalkozás meditatív gyakorlatokból, megosztásból, közösségi rituáléból és az adott közösség helyzetének feltérképezéséből áll majd.
A Stephanie Winter által vezetett meditatív gyakorlatok segítenek elgondolkodni belső tájainkról, és megnyitják a képzelet és a kreativitás útjait. Az ezt követő megosztás blokkhoz a résztvevők a gondoskodáshoz, reményhez vagy átalakuláshoz kapcsolódó személyes dolgokkal járulhatnak hozzá − egy gesztussal, dallal, tárggyal, gondolattal vagy történettel. Ezeket a felajánlásokat egy közösségi rituáléba szőjük bele, ahol az adás és az elfogadás cselekedetei elmélyítik kapcsolatunkat egymással és a minket körülvevő világgal. Majd egy a helyzetünket feltérképező gyakorlat következik, melynek az a célja, hogy láthatóvá tegye a belső és külső tájaink közötti kapcsolatokat. Ez a tevékenység segít elgondolkodni azon, hogy hol találkozik a személyes gondoskodás és a közösségi szolidaritás, új rálátást kínálva arra, hogyan viszonyulunk önmagunkhoz, egymáshoz és a világhoz, amelyben élünk.
Mit hozz magaddal?
Arra kérjük a résztvevőket, hogy hozzanak magukkal egy olyan felajánlást, amely a gondoskodás, a remény vagy a változtatás témájához kapcsolódik - ez lehet (a workshop idejére kölcsönzött) tárgy, dal, történet, gesztus vagy gondolat.
Kinek ajánlott?
A workshop mindenki számára nyitott, aki kíváncsi a gondoskodás, a változtatás, a közösség és a közös munka témáinak feltárására. Akár művész, vagy, akár aktivista, vagy egyszerűen csak érdeklődsz a kollektív gyógyulás és a kreatív gondolkodás iránt, ez az alkalom lehetőséget kínál arra, hogy hasznos beszélgetésekben és kapcsolódásokban lvegyél részt. Előzetes tapasztalat nem szükséges, hozd magaddal a kíváncsiságodat és a megosztásra való nyitottságodat.
--------------------------------------------------------------------------
EN
Survival Strategies III: Exercises in "Pirate Care"
3 Seminars between February and April 2025.
Exercises in “Pirate Care”
The Space of Opportunity organizes the winter edition of its artistic seminar series for the third time, with the thematic frame of "pirate care".
✨ One of the deficiencies of contemporary societies is the abandonment of care. While mutual dependence and solidarity are key to the coexistence of humans, states embracing global neo-liberal economics place the responsibility of care on the individual or the immediate family, which may or may not function. Increasingly, the welfare state fails to properly perform its duties in health, education, culture and social care. The gap is partly filled by for-profit organizations, and occasionally NGOs, which leaves many without access to adequate care and services.
✌️ “Pirate care” denotes independent, grass-roots, solution-driven projects by NGOs or activists who dare to infringe the law if need be. The term was first applied in a broader sense by a transdisciplinary and transnational research project and network, formed in 2019 for the creation of a common, independent care infrastructure. (1) The project includes initiatives that seek to counter general abortion bans, segregated education or the criminalization of homelessness. States often do not recognize such care practices, or even criminalize and persecute them.
🙌 For our part, we consider critical culture as yet another expression of care, which is capable of articulating contemporary problems and questioning the status quo with the aim of restoring and strengthening the capacity for change and action. At the same time, the neo-liberal world order, which disclaims social sensitivity, is another phase of capitalism in which the role of critical culture, and within it, of progressive art, is called into question. They are snubbed while the culture that receives support favours mass entertainment and such institutions that refrain from experimentation.
👉 With this year’s Survival Strategies seminars, we invite you to join us in our attempt at pirate care in culture through the sharing of ideas and the experience of community—inclusive and accepting events that can inspire solidarity in other fields as well. We will be given a helping hand by artists who will propose subjects for the workshops and will host the joint exercises.
(1) https://pirate.care/pages/concept/
1. STEPHANIE WINTER (Vienna)
February 21, 2025. 18.00-19.30
Public presentation by Stephanie Winter on the activity of Salon Hybrid and her aristic practice
February 22, 2025. 10.00-18.00 based on former application. application deadline: February 17, 2025
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdPn85dx8bOHnLvRgOXo4FnvIR2J20WdVxuXdEtg46RZ3V6Uw/viewform
Stephanie Winter
SHARING SESSION: Transformative Potentials
This session offers an open and evolving space to explore the themes of transformative potentials through collective dreaming, creative exploration, and communal connection. Designed as a safer, inclusive environment, the workshop invites participants to reflect on societal challenges, care, activism, and togetherness while imagining new ways of being in the world.
The session is inspired by Ursula K. Le Guin’s The Carrier Bag Theory of Fiction which emphasizes the power of storytelling, care, and collaboration in shaping our future. Le Guin’s idea that we collect not only food, but seeds, stories, and perspectives will guide us as we come together to share and imagine. Through this process, we create space for transformative potentials to emerge, allowing for the building of solidarity and resilience in challenging times.
The session is inspired by Ursula K. Le Guin’s "The Carrier Bag Theory of Fiction" which emphasizes the power of storytelling, care, and collaboration in shaping our future. Le Guin’s idea that we collect not only food, but seeds, stories, and perspectives will guide us as we come together to share and imagine. Through this process, we create space for transformative potentials to emerge, allowing for the building of solidarity and resilience in challenging times.
Throughout the day, participants will be invited to engage in different practices that activate both individual and collective potentials. The session will include meditative exercises, sharing session woven into a communal ritual and a constellation mapping.
Meditative exercises will be led by Stephanie Winter, which will help to reflect on our inner landscapes and open pathways for imagination and creativity. In the sharing session participants can contribute something personal related to care, hope, or transformation—a gesture, a song, an object, a thought, or a story. These offerings will be woven into a communal ritual, where acts of giving and receiving deepen our connection with one another and the world around us. Followed by a constellation mapping, which is a practice designed to visualize the links between inner and outer landscapes. This activity will help us reflect on how personal care and communal solidarity intersect, offering new perspectives on how we relate to ourselves, each other, and the world we inhabit.
What to Bring:
Participants are invited to bring a personal offering related to the theme of care, hope, or transformation—this could be an object, a song, a story, a gesture, or a thought.
Who Should Attend:
This workshop is open to anyone curious about exploring themes of care, transformation, community, and creative expression. Whether you’re an artist, activist, or simply interested in collective healing and imaginative thinking, this session offers an opportunity to engage in meaningful dialogue and connection. No prior experience is needed—just bring your curiosity and an openness to share.
STEPHANIE WINTER's works have been showcased at international film festivals and exhibitions, earning multiple awards. She operates at the intersection of artistic research, performance, music, immersive installation, and film through her performative office, SALON HYBRID, and the MOTHERBOARD Artspace, which she opened in 2021. With a strong affinity for feminist, science and eco-fiction, Stephanie Winter and SALON HYBRID create fictional „bubbles“ and scenarios that blend research, social study, artistic, and psychological processes into diverse experiments. Winter‘s practice involves integrating experts, artists, visitors, and other living beings into her laboratories, installations, narratives, and alternative worlds.
Where is it happening?
Práter utca 63., Budapest, Hungary, 1083Event Location & Nearby Stays: