Sibeliaanisia luontonäkyjä - Sanna Iljin, Aleksei Zaitsev
Schedule
Tue, 23 Sep, 2025 at 06:00 pm
UTC+03:00Location
Ainolankatu, 04400 Järvenpää, Finland | Sipoo, ES
Advertisement
Tervetuloa konserttiin Ainolaan!Jean Sibeliuksen 160-vuotisjuhlavuden kunniaksi kootussa konserttisarjassa esiintyvät Sibelius-Akatemiassa opiskelevat sekä siellä äskettäin opintonsa päättäneet nuoret taiteilijat, jotka ovat jo saavuttaneet menestystä taiteilijanurallaan. Ohjelmisto rakentuu Sibeliuksen musiikin varaan, mutta mukana on myös muutamia muita suomalaissäveltäjiä, joiden historia tavalla tai toisella liittyy Sibeliukseen. Konserttien suunnittelusta vastaa Teppo Koivisto Sibelius-Akatemiasta ja ohjelmistot on laadittu yhteistyössä esiintyvien taiteilijoiden kanssa.
Sanna Iljin, sopraano, Aleksei Zaitsev, piano
Sibelius ja lied
Sanna Iljin kuuluu Suomen eturivin nuoriin laulajiin. Hän on laulanut useiden orkesterien solistina mm. Sakari Oramon, Hannu Linnun, Mikko Franckin, Jorma Panulan ja Ville Matvejeffin johdolla. Iljin on esiintynyt Suomen Kansallisoopperassa useissa rooleissa. Kesällä 2022 Iljin lauloi myös pääroolin Ilmajoen Musiikkijuhlilla Linkolan Hiljaiset perivät maan-oopperassa. Lauluopintojensa lisäksi Iljin valmistui Taideyliopiston Sibelius-Akatemiasta joulukuussa 2021 konserttipianistiksi erinomaisin arvosanoin ja on esiintynyt pianistina ympäri maailmaa. Iljin on palkittu useissa laulukilpailuissa ja hänen uraansa ovat tukeneet mm. Suomen Kulttuurirahasto ja Paulon Säätiö. Iljin valittiin Oopperan ja Baletin tukisäätiön vuoden 2021 stipendiaatiksi.
Pianisti Aleksei Zaitsev on yksi sukupolvensa lupaavimmista ja menestyneimmistä suomalaismuusikoista. Hän on valmistunut musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemiasta (2022) sekä Tanskan Kuninkaallisesta Musiikkikorkeakoulusta (2024), ja opiskellut mm. Irina Zahharenkovan, Hui-Ying Liu-Tawaststjernan, Teppo Koiviston ja Marianna Shirinyanin johdolla. Hän on menestynyt useissa pianokilpailuissa, kuten Maj Lind -kilpailussa (2022) ja Vigon kansainvälisessä kilpailussa (2023). Zaitsevin taiteellista työtä ovat tukeneet mm. Niilo Helanderin säätiö, Greta ja William Lehtisen säätiö, Wihurin rahasto sekä Paulon säätiö.
Konsertin kesto on noin 1 tunti, ei väliaikaa.
Liput välittää lippu.fi.
Advertisement
Where is it happening?
Ainolankatu, 04400 Järvenpää, Finland, Ainolankatu 2, FI-04400 Järvenpää, Suomi, Sipoo, FinlandEvent Location & Nearby Stays: