Päivitä Leino 6.7. Espan lavalla
Schedule
Mon Jul 06 2026 at 03:00 pm to 05:00 pm
UTC+03:00Location
Espan lava | Helsinki, ES
Advertisement
Eino Leinon päivänä 6.7. Espan lavalla nähdään maan eturivin runoilijoita, spoken word -artisteja sekä laulaja-lauluntekijöitä jo perinteeksi muodostuneessa Päivitä Leino -tapahtumassa. Tänä vuonna Espan lavalla esiintyy kahdesti Finlandia-palkittu kirjailija Jukka Viikilä, osattomuutta ja elämän yksityiskohdista pulppuavaa kauneutta kuvaava runoilija Aura Nurmi, laulaja-lauluntekijä Miika Leivo, Turussa asuva kirjoittaja ja kirjallisuusalan sekatyöläinen Susinukke Kosola (Daniil Kozlov) sekä spoken word -artisti Rauhatäti. Tapahtumassa julkistetaan lisäksi vuoden 2026 Eino Leinon palkinnon saaja. Tilaisuuden järjestää Eino Leinon Seura Helsingin kaupungin tuella. Iltapäivän juontajana toimii runoilija Harri Hertell. Lämpimästi tervetuloa!
AIKATAULU
15.00 Jukka Viikilä
15.20 Aura Nurmi
15.40 Miika Leivo
16.00 Eino Leinon palkinnon saajan julkistaminen
16.10 Susinukke Kosola
16.30 Rauhatäti
Lisätiedot ja haastattelut: [email protected]
EINO LEINON PALKINTO
Eino Leinon palkinto on vuodesta 1956 alkaen jaettu kirjallisuuspalkinto, jonka palkintosumma on 5200 euroa ja sen lahjoittaa Suomen Kirjasäätiö. Vuoden 2025 palkinnon saaja julkaistaan Espan lavalla.
JUKKA VIIKILÄ
Jukka Viikilä on kahdesti Finlandia-palkittu kirjailija, joka on julkaissut sekä romaaneja että runoteoksia.
AURA NURMI
Aura Nurmi on helsinkiläinen palkittu runoilija ja kirjailija, joka käsittelee teksteissään usein köyhyyttä ja osattomuutta, mutta myös elämän yksityiskohdista pulppuavaa kauneutta ja onnea.
SUSINUKKE KOSOLA
Daniil Kozlov (s. 1991), taiteilijanimeltään Susinukke Kosola on pietarilaissyntyinen, Turussa asuva kirjoittaja ja kirjallisuusalan sekatyöläinen. Häneltä on julkaistu kolme runokirjaa, yksi genrehybridi ja yksi romaani, jotka ovat saaneet kriitikoiden suitsutusta, palkintoja ja ehdokkuuksia. Hänen kolmas teoksensa Varisto on kokeellinen myös julkaisumuodoltaan – kokonaan käsin kirjoitettua kokoelmaa ei voi ostaa, sen voi ainoastaan saada tunnustusta vastaan. Hänen neljäs teoksensa Turkoosi vyöhyke on genrehybridi, joka yhdistää runoutta, esseistiikkaa ja säeromaanimuotoa.
Kosolan viimeisin teos on henkilökohtaista proosaa edustava RYSSÄ. Kosola tunnetaan myös runouteen ja yhteiskunnalliseen kirjallisuuteen keskittyvän Kolera-kollektiivi -nimisen kustantamon perustajana ja lavarunoilijana, sekä kansallisen Runografi-hankkeen ideoijana ja vetäjänä. Taiteellisen työskentelyn lisäksi hän toimii lyriikan kirjoittamisen opettajana muun muassa Turun yliopistossa ja työskentelee aktiivisesti alueensa kirjallisella kentällä.
RAUHATÄTI & JUISSI VAINIOLA
Rauhatäti aka Hanna Yli-Tepsa on suomalainen rap- ja spoken word -artisti, joka on julkaissut musiikkia sekä esiintynyt rap- ja runolavoilla vuodesta 2007 alkaen. Kitaristi Juissi Vainiola tunnetaan postpunk kentältä, muun muassa luotsaamastaan Maaseudun tulevaisuus -triosta. Nyt Rauhatäti ja Vainiola vie kuulijat usvaisen ambienssin sylissä Kirken saarelle, Tallinnan öisille kaduille ja lopulta jokien virrassa kohti etelää.
MIIKA LEIVO
Lahteen hiljattain tiensä löytänyt Miika Leivo yhdistelee suuren maailman folkkia ja indietä suomalaiseen lauluntekijäperinteeseen. Meno voi olla kotimaiseen tapaan melankolista muttei musertavaa. Vuonna 2024 julkaistu Nääj debyyttialbumi sai Pekka Laineen arvioissa neljä tähteä ja kappaleet soivat radiotaajuuksilla sekä soittolistoilla. Albumin tuotti Maustetyttöjen ensimmäisen albumin tuottanut Pentti Amore. Intensiivisistä keikoista tunnettu Miika on nähty lämmittämässä lavoja mm. Samuli Putrolle ja Edu Kettuselle. Uutta musiikkia on luvassa vuonna 2026.
Advertisement
Where is it happening?
Espan lava, Esplanadin puisto, Kappeliesplanadi,Helsinki, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.











