Procesdans med live didgeridoo med Per Møller. Med fokus på Hjertechakraet, fred og fællesskab.
Schedule
Sat Mar 21 2026 at 02:00 pm to 04:00 pm
UTC+01:00Location
StjerneSalen i Ebeltoft | Ebeltoft, AR
Advertisement
Procesdans er en sjov, til tider bevidstgørende og naturlig måde, hvor vi danser frit, laver lyd, toner og bevæger os i ca. 1 ½ time.Vi bruger et lydspor med kraftfulde rytmer og musik i mange former, indspillet af Henrik Koitz, mig og mange dygtige internationale musikere.
Det hele er tilsat didgeridooéns dybe urlyd, som jeg spiller live for at understøtte den fælles energi opbygning.
Denne procesdans har særlig fokus på Hjertechakraets kvaliteter, fred og fællesskabsfornemmelse.
Vi er alle på forskellige måder berørte af det, der sker rundt omkring os.
Mange hjerter bløder og tynges af afmagt. Nogen bærer alligevel et overskud af kærlighed og højt perspektiv, som de har brug for at give videre og investere ud til en polariseret verden.
Vi starter med en intro derefter en lille guidet meditation, som glider over i en toning, der igen fletter videre ind i fri dans og udtryk.
Her søger vi en dybere kontakt til vores krop, energisystem og proces gennem meditation og bevægelse. Vi giver slip på det vi kan, af vores kommenterende og vurderende ego, og tager imod det der viser sig.
Vi slutter med et ritual, hvor vi sammen sender vores akkumulerede fred og kærlighed ud i verden.
Procesdans skaber en ramme for et nutidig moderne urritual, der kan forbinde spiritualitet og kraft i vores hverdag. En stund hvor vi frit og uhindret kan være og udtrykke os selv, med alt det vi indeholder.
Stinne Clausen og Vibeke Greve er medarrangører.
Din tilmelding er gældende ved betaling med 200,- kr. på mobilepay 29828744 senest tirsdag d. 17 marts.
Der er et max antal på 30.
Medbring: Drikkedunk og evt. skiftetøj
Advertisement
Where is it happening?
StjerneSalen i Ebeltoft, StjerneSalen, Nedergade 40,Ebeltoft, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.










