Primal Embodied
Schedule
Thu Jun 18 2026 at 05:30 pm to 08:30 pm
UTC+02:00Location
Egense Forsamlingshus | Svendborg, FY
Advertisement
Savner du et rum hvor du ikke skal gøre noget for nogen andre end dig selv?Hvor du må være, præcis som du er, uden at please, uden at undskylde, uden at passe ind eller pakke noget væk?
Primal Embodied er ern workshop der udforsker vores alle sammens primal instinkter og bevægelsesmønstre i en relationel kontekst, i et trygt og faciliteret rum.
Du vil blive guided til at mærke dine egne grænser, længsler, aversioner og impulser gennem leg, udforskning, sansning og forbindelse til dig selv, din egen krop og andre mennesker. (til en fed spilleliste selvfølgelig ).
Hvorfor bruge tid på det?
I mit daglige virke som Psykolog oplever jeg igen og igen mennesker, som gennem livet har forladt de livsvigtige impulser fra egen krop og primale drives, enten fordi de har traumtiske hændelser i bagagen, eller i forsøget på at opnå (kærlighed/anderkendelse/succes eks.) eller undgå (fordrivelse fra fælleskab/ubehag eks.) - Med store omkostninger trivsel, selvværd og livsglæde.
Ved at placere sig i et nonverbalt rum, hvor man bevidst guides tilbage i den krop, som har så uendeligt mange ressoucher iboende - får man mulighed for at øve sig i at lytte til kroppens ældste primale visdom - og ofte genfinde sig selv og opdage hel nye sider: af sig selv, egne grænser, større adgang til forbindelse med selv, andre og noget større for nogen, nydelse, vitalitet og kaft.
Vores krop kender vejen til ro, glæde, nydelse, sjov, leg, læring og forbindelse - hvis vi tør vove modet og stå frem som dem vi er i vores mest autentiske primale og smukke udtryk.
"When animlals feel safe, they play" (Buster Rädvik)
Du vil blive guided (traumeinformeret) hele vejen og der kræves absolut INGEN forkundskaber eller erfaring at deltage i denne workshop. Du kan komme alene eller med enpartner.
Skriv endelig hvis du har brug for at høre mere, overvejer om det er noget for dig, eller bare syntes det lyder spændende.
Program
17.00–17.30 Blød landing i rummet, kroppen og eget nervesystem.
17.30–19.30 Workshop starter, bagefter guided integration og afslutning.
19.30–20.30 Integration, mulighed for fælles sammenskuds aftensmad hvis man ønsker, få talt (med ord) med nye venner og farvel og tak for idag.
Biletter 330,-
Kan købes på billetlink https://system.easypractice.net/event/primal-embodied-x-bounderies-2d339 eller mobilepay på box #910133 husk at skrive navn(e) i kommentarfeltet, eller send sms til + 45 61 71 78 64 med Navn.
* Du behøver ingen partner, men må gerne komme som par.
* Alt er en invitation, der er rum for støtte fra supportteamet, at tage en pause, sidde over runder og at blive med kun én parner hvis det er det du har brug for (selvom det kan være enormt givende at prøve runder med forskellige partnere).
* Tag tøj på du kan bevæge dig i, og som du føler dig komfortabel og glad i på.
* Du skal være ædru og upåvirket af alkohol eller bevidsthedsændrende planter eller stoffer for at kunne deltage.
----
Lidt om arrangøren:
Nikoline Svenninsgen er uddannet i
- Authentic flow, Embodied Yin, Embodied Tantra, Embodied mamma, Integral somatic Psychology og er
- Cand. Psych Aut. og arbejder det meste af sin tid med terapi for individuelle og par (holistisk Psykolog Nikoline Svenningsen).
Nikoline arbejder med det bedste fra begge verdener: Det vi ved fra forskningen i psykologi (neurobiologi, traumatologi, tilknytningsteori, natur og miljøpsykologi mm.) og den visdom der ligger i de esoteriske wisdoms og praksistraditioner (non-dualistic Tantra, Vedanterne (yoga) samt den nordiske eksistentialisme.
Advertisement
Where is it happening?
Egense Forsamlingshus, Skovsbovej 338, Egense,Rantzausminde, Fyn, Denmark, SvendborgEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















