Koldinghus by Night 🎶 Kvinder der tog ordet 💬 i anledning af Women's Week
Schedule
Thu Mar 05 2026 at 07:00 pm to 10:00 pm
UTC+01:00Location
Koldinghus 1, 6000 Kolding, Denmark | Kolding, VJ
Advertisement
I anledning af Women's Week i Kolding sætter vi med DJ, talks og bar fokus på nogle af de historiske kvinder og dronninger, der havde modet til at gå forrest og stræbe efter noget ingen andre kvinder før dem havde opnået.Pris: 180 kr. | KLUB-medlemmer, studerende og unge under 25 år: 80 kr.
📍TALK med Birgitte Possing og Emma Paaske
Hvem skriver historien og hvem bliver skrevet ud? I denne samtale mødes historiker Birgitte Possing og kulturformidler Emma Paaske i en levende og skarp dialog om ligestilling i historieskrivningen.
Med afsæt i stærke danske dronninger som Dorothea, hvis brudesmykke i dag kan opleves på Koldinghus, og Caroline Mathilde, som netop nu er omdrejningspunkt for en særudstilling på Christiansborg Slot, dykker de ned i, hvordan kvinders liv, magt og betydning gennem tiden er blevet fortalt og ikke mindst fortiet.
Samtalen sætter fokus på blinde vinkler, på de strukturer der former vores fælles erindring, og på hvorfor nogle stemmer runger gennem århundrederne, mens andre forstummer. En tankevækkende rejse ind i historiens vragkasser og de kvinder, der burde stå i dens spotlys.
📍TALK med Sara Alfort og Rikke Andreassen
I denne samtale mødes forfatter og litteraturhistoriker Sara Alfort og historiker og professor Rikke Andreassen, to stærke stemmer, der har gjort det til deres mission at grave de glemte kvindeskikkelser frem fra historiens mørke.
Sara Alforts nyeste bog "Da træerne voksede ind i himlen" fortæller om de skandinaviske kunstnere, der i 1800-tallet forlod Norden for at skabe sig et liv i Europas kunstmetropoler. De malede nøgne modeller i München, udstillede i Paris, røg cigaretter i Rom og malede bjerglandskaber i Athen, og de gjorde det på egne præmisser. Kvinder, der slog hul i glaslofter og insisterede på retten til deres talent.
Rikke Andreassens bog "De nye Kvinder" bringer os tæt på de homoseksuelle kvinder omkring år 1900, hvis kærlighed, kreativitet og oprør er blevet skrevet ud af historien. Indtil nu. Gennem hendes arbejde træder nye fortællinger frem om mod, tilhørsforhold og kvinders kamp for retten til at være sig selv.
Sammen diskuterer de, hvorfor netop disse historier er blevet glemt, og hvordan vi kan sørge for, at det ikke sker igen. Hvilket ansvar har museerne? Og hvordan kan vi skabe plads til de mange kvindeliv, der endnu ikke har fået deres retmæssige plads i vores fælles historiefortælling?
📍DJ Amanda Baun
Københavnsk DJ og producer med energiske, latin- og afroinspirerede sets, der samler dansegulvet. Tidligere resident på P3 Pulten og har spillet på bl.a. Roskilde, Heartland og Worldwide Festival. Optræder på klubscener verden over.
Læs mere her: https://denkongeligesamling.dk/koldinghus/kalender/koldinghus-by-night-kvinder-der-tog-ordet/
Advertisement
Where is it happening?
Koldinghus 1, 6000 Kolding, Denmark, Koldinghus 1, 6000 Kolding, Danmark, Kolding, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.

















