Håkon Svendsen Endals jazzkvintett
Schedule
Sat Jul 05 2025 at 04:00 pm to 06:00 pm
UTC+02:00Location
C J Hambros plass 5, Oslo | Oslo, OS
Advertisement
Håkon Svendsen Endals jazzkvintett er en nyoppstartet gruppe med base i Oslo. Musikerne har hver for seg spilt mye sammen i forskjellige anledninger, men det er først i dette bandet alle musikerne spiller med hverandre. Kvintetten tar for seg repertoar fra den amerikanske jazztradisjonen, og spiller låter av blant annet Lee Morgan, Randy Weston og Barry Harris. Vi er opptatt av å vise frem et variert repertoar av musikk som ikke er like kjent som de mest spilte standardlåtene, fremført med energi, lekenhet og stilsikkerhet.Håkon Svendsen Endal er pianist fra Oslo. De siste årene har han spilt med musikere som bl.a. Lars Frank, Felix Peikli, Majken Christiansen og Hilse Louise Asbjørnsen, og har spilt på scener som Herr Nilsen, Stortorvets Gjestgiveri og Brødrene Bergh. Han er mest aktiv som sideman i mange forskjellige prosjekter, men har også sin egen pianotrio som spiller mye rundt om i Oslo og omegn. Utenom frilansvirksomhet har han nylig fullført bachelor på Norges musikkhøgskole, samt et semester ved Tribeca Jazz Institute i New York.
Saksofonisten Erlend Vangen Kongtorp er født og oppvokst i idylliske Odda i Hardanger, der han tidlig ble interessert i musikk. Etter fullført mastergrad fra Jazzlinja ved NTNU i Trondheim er han nå bosatt i Oslo, og har blitt en etterspurt saxofonist med opptreden på mange jazzklubber i Norge. Han har blant annet markert seg som musiker i band under ledelse av Bjørn Alterhaug, Espen Rud, og Eyvind Wahlen, og har delt scenen med noen av landets fremste jazzmusikere som bl a Karin Krog, Bjørn Alterhaug, Tom Olstad, og Vigleik Storaas.
Ola Lømo Ellingsen er en norsk trompetist og komponist basert i Oslo, med utdannelse fra Jazzlinja på NTNU i Trondheim. Ola er en allsidig musiker og improvisatør med sterke røtter i jazztradisjonen. Han spiller og skriver musikk innen et bredt musikalsk spekter, fra tradisjonell og moderne jazz til RnB og beat musikk. Han er delaktig i flere prosjekter på den unge norske jazzscenen, som Det Nye Norske Storband, Cosmic Swing Orchestra og When I Return.
Vidar Starheimsæter er bassist utdannet ved Universitet i Stavanger, og bosatt i Oslo. Han er en allsidig bassist som spiller i band som Strengeplukk, Buster Sledge, og Klossmajor, og er en etterspurt bassist fra Oslos jazzmiljø.
Frederik Villmow er med på trommer. Frederik har de siste årene samarbeidet med noen av landets fremste jazzmusikere som Vigleik Storaas, Olga Konkova, Felix Peikli, Bjørn Vidar Solli, og John Pål Inderberg. I tillegg har han samarbeidet med internasjonale artister som Nicole Glover, David Kikoski, Alexander Claffy og Chris Potter. Han er utdannet med en mastergrad ved Jazzlinja NTNU i Trondheim, og har gitt ut flere plater i eget navn som har høstet strålende kritikk fr bl. a. Jazzthing Tyskland, JazzLife Magazine Japan, og UK Vibe.
Håkon Svendsen Endal - piano
Erlend Vangen Kongtorp - saksofon
Ola Lømo Ellingsen - trompet
Vidar Starheimsæter - bass
Frederik Villmow - trommer
Advertisement
Where is it happening?
C J Hambros plass 5, Oslo, NorwayEvent Location & Nearby Stays:
