Gruppe for sen-diagnosticerede kvinder med ADD/ADHD i Aarhus.

Schedule

Thu Aug 06 2026 at 04:30 pm to 06:30 pm

UTC+02:00
Location

Store Torv 9, 8000 Aarhus C, Danmark | Arhus, AR

Advertisement
Kvinde-gruppe for dig, der er sen-diagnosticeret med ADD/ADHD.
Har du fået din diagnose senere i livet, men ikke helt landet i den endnu? Mangler du viden om ADD, for helt at forstå hvordan du påvirkes, og hvordan du kommer videre herfra? Har du brug for et trygt rum, hvor du kan dele erfaringer med andre kvinder i samme situation? Så er denne gruppe måske lige det, du søger:

Vi starter 6. august 2026 i Aarhus C. Vi mødes ialt 4 gange. Plus bonus gave til dig for ekstra personlig udvikling. (afsløres nedenfor).
Du bliver del af et givende og nærværende fællesskab med andre kvinder, der har fået diagnosen ADD senere i livet.
Vi kommer omkring de emner, der ofte fylder mest, når man modtager diagnosen efter mange års kæmpen og følen sig anderledes og forkert.
Så udover en dybdegående viden om din nye diagnose og øget forståelse, skal vi tale om:
* Maskering og hvem er jeg?( eksempelvis selvværd, hvordan kan jeg lande et trygt sted?)
*Hvordan får jeg min hverdag til at fungere. ( eksempelvis struktur, overblik, energifordeling, hvordan spiser jeg ADD/ADHD venligt?)
*Hvordan lærer jeg at leve med og regulere mine følelsesudsving? (eksempelvis RSD, kærlighedsforhold og relationer)
* Tankemylder og overtænkning (Lær at få ro i hovedet med de bedste tips og øvelser fra Metakognitiv terapi)
Vi deler erfaringer og har en åben, nærværende og ærlig dialog, der hver gang igangsættes med et oplæg omkring et emne, i en tryg, eksklusiv lille gruppe på mellem 3 -5 kvinder.
BONUS TIL DIG: Udover alt det ovenstående får du ene 2 sessioner hos mig, Vibeke Nyborg ,Psykoterapeut MPF. Her får du lov til at gå i dybden med netop dine største udfordringer og opnå en forståelse og viden til at flytte dig mod det liv, du ønsker. Disse sessioner placerer du, når det giver mest mening for dig.
Vi starter torsdag 06.0826 kl 16.30 -18.30 og mødes derefter:
13.08.26 kl 16.30-18.30
20.08.26 kl 16.30 - 18.30
27.08.26 kl 16.30 - 18.30
ALT dette:
4 gruppemøder á 2 timer incl. snacks og kaffe/te/vand
plus
2 dybdegående terapi sessioner á 60 minutter (værdi 1800 kr)
Får du for : 4400 kr
Ved køb inden 12.07 2026 er prisen 4000 kr.
Så skynd dig at sikre dig din plads på dette eksklusive forløb.
Send besked så sender jeg betalingsinfo og billet.
Eller skriv via: www.vibekenyborg.dk/kontakt
Tilmeldingsfrist er 02.08.26.
Læs mere på: www.vibekenyborg.dk/grupper-voksne/
Jeg glæder mig til at møde dig.
Tidligere deltager siger:
"Jeg kan nu vende situationer og forstå dem ud fra ADD"
"Jeg har fået værktøjer og øvelser, der kan hjælpe mig"
"Jeg forstår nu at jeg ikke er alene, det hjælper mig til at komme igennem svære episoder"
"jeg er blevet opmærksom på "vaner", der spænder ben for mig og fået god grundviden."
Advertisement

Where is it happening?

Store Torv 9, 8000 Aarhus C, Danmark, Store Torv 9, 8000 Aarhus C, Danmark, Arhus, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Vibeke Nyborg - Psykoterapeut og Coach
Host or PublisherVibeke Nyborg - Psykoterapeut og Coach

Ask AI if this event suits you