„AŠ PASIRINKAU“ | pianistai Pijus Pirogovas ir Milda Marija Kiškūnaitė
Schedule
Sat, 04 Jan, 2025 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Fortepijonų salonas "Organum" | Vilnius, VL
Advertisement
„Organum“ pristato jaunosios kartos pianistus, pelniusius apdovanojus Tarptautiniame Balio Dvariono pianistų ir stygininkų konkurse. II-osios premijos laimėtojas Pijus Pirogovas ir diplomantė Milda Marija Kiškūnaitė šiame konkurse taip pat laimėjo ir specialųjį prizą – solinį pasirodymą Organum salėje. 🔷 Įėjimas laisvas! 🔷🔷
PROGRAMA
Johann Sebastian BACH (1685-1750)
Preliudas ir fuga fis-moll Nr. 14 iš „Gerai temperuoto klavyro“ II tomo
Robert SCHUMANN (1810-1856)
Variacijos ABEGG tema, op.1
Vytautas BACEVIČIUS (1905-1970)
“Vizija”, op.30
Frédéric CHOPIN (1810-1849)
Baladė Nr. 1 g-moll, op.23
Ludwig van BEETHOVEN (1770-1827)
Sonata Nr. 7 D-dur, op.10 Nr. 3
Felix MENDELSSOHN (1809-1847)
“Rimtosios variacijos” / „Variations sérieuses“ d-moll, op.54
🔷
✨ Milda: “Jau ilgą laiką J. S. Bachą laikau vienu mėgstamiausių savo kompozitorių, nes jo muzika itin žavi savo dieviškumu, filosofiškumu, gilumu bei kartais melancholiškumu. Sakoma, jog baroko laikais fis-moll tonacija buvo siejama su nostalgiška melancholija. Būtent tokia nuotaika J. S. Bachas ir parašė šį 14-ąjį preliudą. O tikras šedevras - tai vienintelė tokia gerai temperuoto klavyro antrajame tome esanti trijų temų fuga, reikalaujanti itin didelio susikaupimo, kruopštumo, visų 3 temų išdainavimo. Kiekviena tema unikali, skirtingo charakterio.
„Abegg“ variacijos - tai pirmasis Schumanno publikuotas kūrinys. Manoma, kad Schumannas šį kūrinį sukūrė Grafienei Pauline von Abegg, kurios pavardė ir įkvėpė kompozitorių sukurti temą šiomis raidėmis (A-B-E-G-G). Šis kūrinys kelia itin aukštus techninius reikalavimus atlikėjui, pasižymi jaunatviškumu, virtuoziškumu.
Visai kitokio stiliaus kūrinys - tai V. Bacevičiaus “Vizija”, sukurta 1967 metais. Bacevičius buvo lietuvių išeivis kompozitorius ir pianistas, palikęs labai daug vertingų fortepijoninės bei simfoninės muzikos kūrinių. Ši muzika skiriasi nuo visų kitų mano programos kūrinių savo atonalumu, šiuolaikiškumu. Labai mėgstu programose įterpti šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūrinių, nes manau, kad nuolatos turime skleisti ir didžiuotis savo šalies kompozitorių kurtais meno kūriniais, kurių dauguma tampa įdomiais atradimais.
Pirmoji Baladė g-moll yra vienas geriausių ir populiariausių F. Chopino kūrinių. Man ši muzika patraukli besikeičiančių charakterių gausa, nuotaikų kaita ir jaudinančiai gražiomis melodijomis. R. Schumannui 1836 metais gavus šį kūrinį iš Chopino, jis pasakė, kad tai jo mėgstamiausias iš visų Chopino kūrinių. Chopinas atsakė, kad džiaugiasi, nes jam taip pat šis kūrinys patinka labiausiai.
✨ Pijus: „Beethoveno septintosios sonatos ir Mendelssohno „Variations sérieuses“ atsiradimą skiria beveik 50 metų. Šiuos du kontrastingus kūrinius pasirinkau atlikti ne vien dėl jų techninių ypatumų ar sudėtingumo. Sukurti kontrastingose, bet tuo pačiu ir panašiose tonacijose D-dur ir d-moll, jie puikiai išryškina muzikos subtilumą ir įvairiapusiškumą. Nors kūrinių tonacijų centras yra re nata, skirtingų kompozitorių genialumas mus neša įvairiausių jausmų ir garsų spalvų srovėmis. Nė vienas iš šių dviejų kūrinių negali būti apibūdintas kaip tiesiog mažorinis arba minorinis, jų charakteriai yra daug sudėtingesni nei būtų galima išreikšti šiais žodžiais. Tad šią ypatingą garsų bei spalvų kalbą ir norėčiau pristatyti „Organum“ salės klausytojams.“
🔷 APIE ATLIKĖJUS 🔷
Milda Marija Kiškūnaitė (g. 2005) fortepijonu pradėjo groti nuo 5 metų. Jos muzikinis kelias prasidėjo Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje pas mamą, mokytoją Aušrinę Kiškūnienę. Jaunystėje Milda Marija pradėjo dalyvauti daugelyje respublikinių ir tarptautinių konkursų, tapo daugelio konkursų laureate. Svarbiausi pasiekimai: keturis kartus tapo Nacionalinio, o 2016 metais taip pat ir tarptautinio Balio Dvariono jaunųjų pianistų konkurso laureate; 2015 m. - Primo Premio Absoluto tarptautiniame jaunųjų muzikantų konkurse „Citta di Barletta“ Italijoje. 2021 metais pelnė Grand Prix tarptautiniame pianistų konkurse „M. K. Oginskio kūrybos perlai“. 2022 m. dalyvavo Tarptautinėje fortepijono akademijoje „Klaipėda Piano Masters“ ir tais pačiais metais tarptautiniame jaunimo muzikos konkurse „Premio Scarlatti“ laimėjo I premiją. 2023 m. Milda Marija gavo stipendiją dalyvauti Tarptautinėje fortepijono akademijoje „Feuerwerk“ Vokietijoje.
Tarp naujausių pasiekimų - Tarptautiniame muzikos konkurse “Muzika be sienų” laimėta I vieta, tarptautiniame F. Liszto jaunųjų pianistų konkurse Weimare pelnytas specialusis prizas ypač gabiam dalyviui bei tarptautiniame B. Dvariono jaunųjų pianistų konkurse laimėtas diplomas bei specialusis prizas už geriausią lietuvių šiuolaikinio kompozitoriaus kūrinio atlikimą.
Milda Marija aktyviai vysto koncertinę veiklą, dalyvauja meistriškumo kursuose ir festivaliuose. 2020-2021 ir 2023-2024 metais gavo „Maksimalistų“ stipendiją. Neseniai baigusi Kauno Juozo Gruodžio konservatoriją, dabar Milda Marija studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. Petro Geniušo klasėje.
Pijus Pirogovas (g. 2008) savo muzikinį kelią pradėjo Šilutės meno mokykloje, Liudmilos Kašėtienės-Mikkelsen fortepijono klasėje. Pijus sėkmingai dalyvavo įvairiuose konkursuose, koncertuose bei festivaliuose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Armėnijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje, grojo su Varšuvos filharmonijos kameriniu orkestru, Kauno miesto simfoniniu orkestru, Šv. Kristoforo kameriniu orkestru bei Estijos muzikos ir teatro akademijos kameriniu orkestru. Nuo 2023 m. pianistas mokosi Perselio mokykloje Jungtinėje Karalystėje, Mortos Grigaliūnaitės klasėje.
Tarptautiniame jaunųjų pianistų, violončelininkų ir smuikininkų konkurse, vykusiame 2017 m. Estijoje, Pijus tapo I-ojo prizo laimėtoju. I-asis prizas jam taip pat buvo skirtas tarptautiniame Peter Toperczer pianistų konkurse (2019 m. Slovakija) ir tarptautiniame Šopeno konkurse, Narvos mieste (2020 m. Estija). Tarptautiniame lenkų fortepijoninės muzikos festivalyje-konkurse, skirtame F. Šopenui, Pijus pelnė Grand Prix (2021 m.), o 2022 m. VI Vilniaus tarptautiniame konkurse „Premio Scarlatti“ jis iškovojo Grand Prix ir specialųjį prizą už geriausią Domenico Scarlatti kūrinio atlikimą. Tarptautiniame jaunųjų pianistų konkurse „Euterpe“, Korato mieste (Italija), Pijus laimėjo absoliučią pirmąją vietą. 2024 m. vykusiame Tarptautiniame Balio Dvariono pianistų ir smuikininkų konkurse Pijui buvo skirta antroji vieta bei trys specialieji prizai.
Tais pačiais metais jaunasis pianistas gavo pakvietimą dalyvauti “Feuerwerk” akademijoje Einbeck mieste (Vokietija), kurioje vyko fortepijono meistriškumo kursai ir koncertai, organizuojami pianisto ir pedagogo Gintaro Januševičiaus. Pijus yra Michel Sogny fondo „SOS Talents“ stipendininkas.
🔷 Įėjimas laisvas! 🔷
Viršelyje: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911) - „Pasaulio sutvėrimas“: VI (1905/6 m.) fragmentas
@Jonas Šopa
Advertisement
Where is it happening?
Fortepijonų salonas "Organum", Noriunoriunoriu Ofisas, LT-03116 Vilnius, Lietuva,Vilnius, LithuaniaEvent Location & Nearby Stays: