Новото човешко: произход, употреби, бъдеще // Литературни срещи 2026
Schedule
Fri, 24 Apr, 2026 at 06:30 pm
UTC+03:00Location
City Stage | Sofia, SF
Advertisement
⇉ 24 април // 18:30 ч. // City Stage С участието на Владимир Полеганов, Стоян Ставру, Тодор П. Тодоров
Модератор: Александър Попов
Вход свободен
„Съвременната литература признава пълния мащаб на настоящите заплетени и многопластови кризи, но в същото време приема наистина сериозно етичния императив да се съпротивляваме на тези катастрофални сценарии и да градим свят, в който бъдещето ще бъде поносимо и дори вдъхващо надежда за възможно най-голям брой същества, били те хора или не.“, пише д-р Александър Попов.
Александър Попов работи по изследвания в сферата на екокритиката, литературната теория, постхуманизма, изкуствения интелект и води курсове в Софийския университет в областите на езикознанието, научната фантастика, утопията, дигиталната хуманитаристика и наратологията. Той е и основният консултант на тазгодишното издание на фестивала. На него е поверена модераторската роля на манифестната дискусия на фестивала „Новото човешко: произход, употреби, бъдеще“ с участието на писателят и преводач Владимир Полеганов, юристът и философ Стоян Ставру и писателят и философ Тодор П. Тодоров.
В дискусията четиримата ще разговарят за това дали причината за шоково променящия се свят на настоящето е успоредното изобретяване на нов човек? Или по-скоро днес в епохата на глобализация, планетизация и изкуствен разум производствата на свят и човек са неразривно свързани? Самото понятие за човешко често е свързвано с постоянната изменчивост на човека, с неговата неимоверна пластичност. Какво вещае това за бъдещето, което днес изглежда сякаш вече сред нас, само че неравномерно разпределено (по Уилям Гибсън) – едно вечно предстояще на много скорости? Не по-малко важен въпрос е този за произхода на съвременните доминиращи представи за човека, които ни водят към нови и нови кризи – климатични, психологически, социополитически, военни. Дали всъщност основните ни проблеми не се коренят в едни конкретни светогледи и измерения на човешкото, изковани в епохите на Великите географски открития и Просвещението? В рамките на дискусията ще стъпим върху опита от литературата, философията, историята и превода, за да обсъдим човешкото в тези негови преображения, свързани с технологиите, етиката, правото, науката, колонизацията, отношението към природата.
____________________________
Повече за участниците
____________________________
Александър Попов е изследовател в областта на компютърната лингвистика и изкуствения интелект. Той работи по изследвания в сферата на екокритиката, литературната теория, постхуманизма и води курсове в Софийския университет в областите на езикознанието, научната фантастика, утопията, дигиталната хуманитаристика и наратологията. Публикува научни статии, свързани с фантастичните жанрове. Автор и редактор в списание ShadowDance и водещ на броя „Киберпънк“. Твърдо вярва, че са ни нужни нови модели за осмисляне на човека и неговата роля в изтъканото от кризи настояще, и ги търси именно във фантастиката и нейните множествени проявления.
Владимир Полеганов е български писател, сценарист и преводач от английски език. Завършва клинична психология и творческо писане в СУ “Св. Климент Охридски”. Преподава творческо писане в магистърската програма „Дигитални медии и видеоигри“ към ФКМЖ и – заедно с Александър Попов и Емануил Томов – води курс „Научна фантастика“ в програма „Английска филология“ към ФКНФ в СУ „Св. Климент Охридски“. От 2020 г. е част от преподавателския екип в лятната школа по творческо писане за ученици Between the Lines в Университета на Айова, САЩ. Автор е на един сборник с разкази – „Деконструкцията на Томас С.“, и романа – „Другият сън“. Част е от редакторския екип на критическата антология „Гласовете на българския диаболизъм“ и редактор в онлайн списанията „Свободно поетическо общество“ и „Сборище на трубадури“. Негови разкази са публикувани в редица български и англоезични списания и антологии. Разказът „Кладенецът“ печели втора награда на Националния конкурс за къс разказ „Рашко Сугарев“, а „Другият сън“ – наградата „Хеликон“. „Птиците“ е включен в антологията Best European Fiction на издателство Dalkey Archive Press. През 2020 г. получава наградата за ярки постижения на Съюза на преводачите в България за превода на романа „Линкълн в Бард“ от Джордж Сондърс. Работата му като сценарист включва сериала „Под прикритие“, предаванията „Денис и приятели“ и „Шоуто на Николаос Цитиридис“ и др.
Стоян Ставру е юрист и философ. Основните му изследователски интереси са в областта на биоетика и биоправото, етиката на тялото, невроправото и когнитивните науки. Преподавател по медицинско и биоправо. Автор е на много научни студии, статии и книги, сред които „Човешкото тяло като предмет на вещни права“ (Сиби, С., 2008); „Биоправо. Видения в кутията на Пандора“, Книга първа и Книга втора (Фенея, С., 2013); „Правото в нови територии. Правни и етични предизвикателства в ерата на свръхтехнологиите. Разговори с Ирина Недева“ (Нова звезда, С., 2016ѝ; „Човешкото тяло между въплътеността и конвенцията. Съвременни перспективи“ (Сиела, С., 2016); „Недееспособността на физическите лица. Съвременни предизвикателства (Нова звезда, С., 2016) и др. От 2010 г. е основател и главен редактор на Професионален сайт Предизвикай правото! (Challengingthelaw.com). От 2019 г. е представител на БАН в Съвета за наблюдение по Закона за хората с увреждания. Активно работи за изграждането на обществена и научна чувствителност към проблемите на биоетиката и етико-юридическите регулации на човешкото тяло.
Тодор П. Тодоров (1977, София) е български философ и писател. Той е автор на два сборника с разкази и един роман: Приказки за меланхолични деца (2010), Винаги нощта (2012) и Хагабула (2022). Романът му Хагабула получава Националната награда за литература за български роман на годината през 2023 г., както и Специално отличие на Наградата за литература на Европейския съюз през 2024 г. През 2011 г. печели наградата „Рашко Сугарев“ за най-добър къс разказ за „Ван Гог в Париж“.
През 2015 г. Тодор П. Тодоров изнася лекция на събитието A Night of Philosophy в Ню Йорк, организирано от Френското посолство и Украинския институт в Америка. През 2025 г. е гост-автор на литературния фестивал Long Night of Literatures в Калкута и Делхи, Индия, където представлява Европейския съюз.
Преподава Философия на Средновековието и Ренесанса и Митологии на бъдещето в СУ „Св. Климент Охридски“, където е доцент и доктор по философия.
__________________________________
ЛИТЕРАТУРНИ СРЕЩИ 2026
__________________________________
Десетото издание на фестивала „Литературни срещи“, организиран от фондация „Прочети София“, ще се проведе от 23 до 25 април 2026 г. в City Stage (в подлеза на НДК). Темата му тази година ще бъде „Дистопии и съпротива“, а специални гости ще са ирландският писател Пол Линч, удостоен с награда „Букър“ за 2023 г., и една от най-видните представителки на съвременната японска литература – Саяка Мурата.
Тазгодишната тема ще се опита да надскочи типичните граници на жанра, като акцентира не само върху приликите с реалността и въобразяването на не един възможен разпадащ се свят, но и на надеждата.
Обсъждането на дистопиите в литературен контекст неизбежно води до разговори в много по-сложна интердисциплинарна област, в която се пресичат множество борби и визии за възможни светове. Чрез литературните светове отделните събития в програмата на фестивала и участниците в него ще поставят на дневен ред разнообразни теми като социалната и икономическата справедливост, новите диктатури, феминизма, климатичните промени, изкуствения интелект и други технологични промени.
„Литературни срещи“ ще включват дискусии и четения с участието на български автори, нова среща с отдавна издадени книги, книжарница, уъркшоп за младежи, пърформанс, професионална международна програма, в която участват културни мениджъри и фестивални директори от различни европейски държави. Част от десетте публични събития ще бъдат близо 40 писатели, поети, хуманитаристи, изследователи, актьори, литературни мениджъри.
Визуална идентичност: Studio Frank
--
„Литературни срещи 2026“ се организират от фондация „Прочети София“.
Събитието се реализира с финансовата подкрепата на Национален фонд „Култура“, Столична община и Министерство на културата.
Партньори на „Литературни срещи 2026“ са фондация „Следваща страница“, Къща за литература и превод, Посолство на Ирландия в България, издателство „Лист“.
Advertisement
Where is it happening?
City Stage, City Stage, Площад България, 1463 София, България, Sofia, BulgariaEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















