Øjenkontakt - meditation møder meditation
Schedule
Wed Apr 02 2025 at 07:00 pm to 09:00 pm
UTC+02:00Location
Tigerens Rede, Taktsang Denmark | Horsens, VJ
Advertisement
Øjnene er sjælens spejl. Sådan lyder et gammelt ord - og måske er det ikke helt forkert. I øjenkontakten kan det ske, at egoet træder mere til side og vi kan se os selv og den anden mere klart.
Når du er i kontakt med din meditation og samtidig lader dig spejle i en andens meditation, igennem øjenkontakten, opstår nye muligheder og tilstande.
Denne aften er en invitation til at udforske det meditative rum, som opstår i øjenkontakten. Det kan både være dybt nærende, men også udfordrende.
Vi tilstræber at skabe et trygt rum, hvor det altid er muligt at regulere længden af øjenkontakten til det, man selv er tryg ved.
Øjenkontakten kan være en vej ind i:
- meditation
- tryghed i at holde kontakten til sig selv i mødet med den anden
- en oplevelse af at være natur
- et ordløst møde bag om egoet
- energimæssig udveksling
- at opleve ligeværd med andre
PROGRAM
Aftenens program indeholder en kort introduktion, oplæg og kropslige samt meditative øvelser til først at lande i dig selv.
Dernæst vil vi fordybe os i øjenkontaktens muligheder ved at meditere overfor hinanden to og to i en fastlagt struktur. Vi tilstræber, at man i løbet af aftenen gør sig erfaringer med flere forskellige makkere, idet mødet ikke som sådan afhænger af hvem, man møder. Det kan opleves dybt personligt men er samtidig et upersonligt møde, hvor de to meditationer kan udveksle og spejle hinanden.
Aftenen afrundes med, at vi igen lander i os selv, med dans eller healing og der vil være en kort refleksion som afslutning.
PRAKTISK
Der afholdes tre enkeltstående aftener med øjenkontakt med forskellige indgangsvinkler fra starten af april til slut maj onsdage på Tigerens Rede i Gedved. Alle temaer hænger sammen, men kan også tages enkeltvis. Derfor kan du tilmelde dig både enkeltvis eller tage alle tre med rabat.
2/4 Øjenkontakt - at mødes i meditation
30/4 Øjenkontakt - at mødes i ligeværd
28/5 Øjenkontakt - at mødes som natur
Kursusholdere: Louise Lykke Kronstrand og Ingeborg Mosbech
TILMELDING
Forudsætninger for deltagelse: Øjenkontakten kan være intens og det er en fordel, hvis du har en vis forudgående erfaring med enten meditation eller selvudvikling.
16 pladser ialt
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte:
Louise: 23713772 /[email protected]
#meditation #meditationskursus #øjenkontakt #meditationscenter
Advertisement
Where is it happening?
Tigerens Rede, Taktsang Denmark, Vestervej 4A, 8751 Gedved, Danmark,Gedved, Horsens, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
![Tigerekspressen](https://cdn.happeningnext.com/events6/banners/016e919ffaac70c1c4d211740a0a8e0d666817f627d6e7aeb6d67f37dd26af91-rimg-w400-h400-gmir.jpg?v=1583469278)