Øhavssti Etape Marathon - Etape 2

Schedule

Sat, 23 May, 2026 at 10:00 am

UTC+02:00

Location

Odensevej 169, 5600 Faaborg, Danmark | Odense, FY

Advertisement
Hvad siger du til en smuk løbetur på trailspor fra Svanninge Bakker over Fåborg til Egebjerg bakke? Og der er tilmed tale om et ”A til B” løb hvor du hele tiden ser noget nyt på ruten – ikke rundeløb med gentagelser. Lækkert ikke? Kom og vær med.
PRIS
125 kr. Tilmelding på MobilePay til: 22 28 55 55, Oplys navn. Der vil være en medalje til hver løber, der gennemfører. For yderligere information besøg min hjemmeside www.svaneberg-running.dk
Bemærk! Der er kun 30 startnumre.
STARTTID OG -STED
Starttid: 10:00 Start: En lille km inde i Svanninge bakker (se infoblad). Hvis du er i tvivl så sørg for at være tilstede ved parkeringen ved startstedet kl. 9:45, så går vi i samlet flok til (se Infoblad på https://svaneberg-running.dk/etaper-infoblade/).
PARKERING
Parkering ved startsted: Nord for Odensevej 169, 5600 Fåborg (se Infoblad på https://svaneberg-running.dk/etaper-infoblade/).
Parkering ved målområde:
Parkeringsplads ved udsigtspunktet Egebjerg bakker syd for Tørvelong 2, 5771 Stenstrup (se Infoblad på https://svaneberg-running.dk/etaper-infoblade/).
FORPLEJNING
Der er depot ca. midtvejs og ved målgang. Ved midtvejsdepotet kan du få en lækker øl fra Ø-Bryg (Thurø) og ved målgang får du en lige så lækker øl fra Svendborgsund Bryghus (Tåsinge). Ved begge depoter er der desuden mulighed for at fylde væskeblærer med vand.
RUTENS FORLØB OG HØJDEPROFIL
Se https://svaneberg-running.dk/forlob-og-hojdekurver/
BILLEDER
Se billeder fra tidligere etaper på https://svaneberg-running.dk/billeder/

ANDRE BEMÆRKNINGER
• Samkørsel er en nødvendighed for at få logistikken til at gå op i A-B etaperne. Men der er ingen grund til bekymring! Skriv dine behov for samkørsel på Facebook-gruppen – så koordinerer og offentliggør jeg en samkørselsplan på gruppen. Det går altid op.
• Du BEHØVER IKKE at kunne finde ud af at løbe efter en GPX-fil, hvis du synes det er for bøvlet. Men når først man lige har indset hvor let der faktisk er at downloade GPX-filen fra min https://svaneberg-running.dk – tryk på linket og se hvordan man gør – så anbefales brug af GPX-fil.
• Du KAN også løbe efter de officielle Øhavssti pæle og/eller de Øhavsstifoldere, som du kan få udleveret før start, hvor ruten fremgår. Men da pæle kan være skjult bag vegetation og da ruten KAN være ændret i forhold til ruten i folderen, så vil der være en større risiko for at løbe forkert. En risiko som den enkelte deltager må være indstillet på at leve med, hvis man ikke løber efter GPX-filen.
• Det kan teoretisk set godt ske det, at en lodsejer på dagen har lukket en del af Øhavsstien af (f.eks. i tilfælde af træfældning, jagt eller lignende). I sådan et tilfælde kan folderen bruges til at spørge lokale til råds om hvordan man kommer tilbage på stien (da den lokale ikke nødvendigvis ved hvor stien løber, men ved brug af kortet, alligevel kan hjælpe dig tilbage på ruten).
• Der vil være krydsning af befærdet offentlig vej. Der skal løbes i respekt for andre færdende samt med overholdelse og agtpågivenhed ift. Færdselsloven. Deltagelse sker i øvrigt på eget ansvar.
LØBET FØLGER KLUB100 MARATHON’S LØBSKRITERIER, dvs:
• Den enkelte løber er derfor SELV ansvarlig for at tage tid og efterfølgende notere sin sluttid på resultatlisten, der er placeret i depotet ved målområdet.
• Uret må ikke stoppes undervejs og autostop skal være slået fra på uret.

GODE GRUNDE TI L AT DELTAGE
Godt selskab & flot natur & godt selskab med plads til alle løbere og ikke mindst, der er tale om et ”A til B” løb hvor du hele tiden ser noget nyt på ruten – ikke rundeløb med gentagelser.
Advertisement

Where is it happening?

Odensevej 169, 5600 Faaborg, Danmark, Odensevej 169, 5600 Faaborg, Danmark, Odense, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Odense

Gendannelse af Det Bl\u00e5 Blues Band
Fri, 22 May at 08:00 pm Gendannelse af Det Blå Blues Band

Mødecenter Odense

MUSIC ENTERTAINMENT
The Bluesbones (BE) - Dexter, Odense
Fri, 22 May at 08:00 pm The Bluesbones (BE) - Dexter, Odense

Vindegade 65, 5000 Odense, Denmark

CONTESTS
SKYBRUD pr\u00e6senterer: Nyf\u00f8dt \/\/ Studenterhus Odense
Fri, 22 May at 09:00 pm SKYBRUD præsenterer: Nyfødt // Studenterhus Odense

Studenterhus Odense

FESTIVALS MUSIC
Thomas Roses \ud83d\udcaf MT jubil\u00e6ums l\u00f8b
Sat, 23 May at 07:00 am Thomas Roses 💯 MT jubilæums løb

Tanggårdvej 12, Odense

SPORTS MARATHONS
Ros\u00e9 Festival Odense 2026
Sat, 23 May at 10:30 am Rosé Festival Odense 2026

Ansgar Anlæg, 5000 Odense, Denmark

FESTIVALS
23. maj kl. 15 \u00bb Odense Sommerrevy 2026
Sat, 23 May at 03:00 pm 23. maj kl. 15 » Odense Sommerrevy 2026

Skovalléen, 5250 Odense SV, Danmark

S\u00f8m\u00e6ndene + Frank & Jonas \/\/ Musik ved B\u00f8gen
Sat, 23 May at 06:30 pm Sømændene + Frank & Jonas // Musik ved Bøgen

Sønder boulevard 85, Odense

CONCERTS
Juncker\uff5cFr\u00f8lageret\uff5c23.05.26
Sat, 23 May at 08:00 pm Juncker|Frølageret|23.05.26

Farvergården 7, Odense

L\u00f8betur - Odense
Tue, 03 Mar at 04:30 pm Løbetur - Odense

Åfarten Odense .

TORSDAGSTR\u00c6NING d. 5\/3
Thu, 05 Mar at 06:00 pm TORSDAGSTRÆNING d. 5/3

Davinde Søvej 1, 5220 Odense SØ, Danmark

Martin Rud Ehmsen \ud83d\udcaf MT jubil\u00e6umsl\u00f8b
Sun, 08 Mar at 07:00 am Martin Rud Ehmsen 💯 MT jubilæumsløb

Tanggårdvej 12, Odense

SPORTS MARATHONS
Great Northern Run 2026
Sun, 08 Mar at 11:00 am Great Northern Run 2026

Great Northern Ave., 5300 Kerteminde, Danmark

SPORTS MARATHONS
Garagel\u00f8b Morud #113
Tue, 10 Mar at 05:00 pm Garageløb Morud #113

Åbakkevænget 16, 5462 Morud, Danmark

SPORTS MARATHONS
Marts l\u00f8bet Pia\u2019s Marathon nr. 300 og Carstens nummer 100\ud83c\udde9\ud83c\uddf0
Sat, 14 Mar at 08:00 am Marts løbet Pia’s Marathon nr. 300 og Carstens nummer 100🇩🇰

Kulturhuset Fjorden, Frivilligecentret

SPORTS MARATHONS
Social run - FADL x Soleus
Sun, 15 Mar at 09:30 am Social run - FADL x Soleus

Carl Nielsens Kvarter 43, 5000

75 \u00e5rs Jubil\u00e6umsl\u00f8b
Sun, 15 Mar at 12:00 pm 75 års Jubilæumsløb

Klubhuset, Jægerhusstien, 5000 Odense C, Danmark

Kerteminde Cannonball aprill\u00f8bet
Sun, 12 Apr at 08:00 am Kerteminde Cannonball aprilløbet

Kulturhuset Fjorden, Frivilligecentret

SPORTS MARATHONS
Odense Half
Sun, 26 Apr at 10:00 am Odense Half

Kongens Have Odense

\ud83c\udfc3\ud83c\udffc\u200d\u2640\ufe0f Kom og pr\u00f8v Eventyrl\u00f8bets ruter \ud83d\ude01
Sun, 03 May at 10:00 am 🏃🏼‍♀️ Kom og prøv Eventyrløbets ruter 😁

Tusindårsskoven

What's Happening Next in Odense?

Discover Odense Events