Yoga för hela livet – Sommarkurs

Schedule

Mon, 03 Aug, 2026 at 12:00 pm to Fri, 07 Aug, 2026 at 03:00 pm

UTC+02:00
Location

Kyrkogatan 68, 27433 Skurup, Sweden | Ystad, SN

Advertisement
🌿 Yoga för hela livet – sommarkurs 🌿
Varmt välkommen till en sommarkurs där vi utforskar yoga som ett stöd för hela livet – på och utanför yogamattan.
Vi har ett till två dagliga pass i Yoga-mindfulness, en mjuk och tillgänglig yogaform med yogarörelser, djupavslappning, meditation och andningsövningar. Övningarna anpassas med variationer och passar både nybörjare och erfarna.
Under kursen fördjupar vi oss i yogans filosofi och de åtta grenarna, och samtalar om hur yogans metoder kan användas i vardags- och arbetsliv. En del av dagen tillbringar vi utomhus med meditation och medveten närvaro i naturen.
Kursledare
Irmela Lilja och Dick Zetterberg är lärare i Yoga-mindfulness utbildade av Institutet Growth, Health & Care, med många års erfarenhet av att praktisera, studera och undervisa yoga och mindfulness. De driver yogastudio på Södermalm i Stockholm och undervisar med stort utrymme för individanpassning. Dick är även instruktör i mindfulness och mindfulness i naturen, och Irmela är personlig coach med inriktning på livsstilsförändring.
Du får med dig kunskap och enkla övningar att fortsätta använda hemma.
Advertisement

Where is it happening?

Kyrkogatan 68, 27433 Skurup, Sweden, Skurups folkhögskola, Kyrkogatan 68, SE-274 35 Skurup, Sverige, Ystad, Sweden

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Skurups folkh\u00f6gskola
Host or PublisherSkurups folkhögskola

Ask AI if this event suits you