Wyśniona historia kina na Podlasiu / Lublin

Schedule

Sat, 14 Feb, 2026 at 12:20 pm

UTC+01:00

Location

Centrum Kultury w Lublinie | Lublin, LU

Advertisement
Górski i Kaufman Bros & Sistas, Akademia Odkryć Fotograficznych, Centrum Kultury w Lublinie oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Będzie to wyjątkowa podróż do źródeł podlaskiego i światowego kina!
Górski i Kaufman Bros & Sistas: WYŚNIONA HISTORIA KINA NA PODLASIU
Wernisaż: 14 lutego (sobota), godz. 12.20
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, hol przy Sali Oratorium (parter), wstęp wolny
Wystawa czynna od 14.02.2026 do 7.04.2026, wstęp wolny
"Wyśniona historia kina na Podlasiu" to wyprawa w przeszłość, którą odbędziemy z bohaterami 40 fotografii. Na zdjęciach wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu można zobaczyć m.in. zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, czyli Andrzeja Wajdę, Borisa Kaufmana i Benjamina Zemacha, ikonę kina dokumentalnego Dzigę Wiertowa, znane przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej: Mischę Spoliansky'ego, który odkrył Marlenę Dietrich oraz Jaya Gorneya, dzięki któremu do filmu trafiła Shirley Temple, niezwykłą kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z samymi braćmi Lumiere!
Co ich łączyło? Wszyscy urodzili się w Białymstoku lub na Podlasiu oraz mieli realny wpływ na historię nie tylko polskiego, ale i światowego kina!
W postaci z przeszłości wcielili się współcześni artyści i twórcy, również związani z Podlasiem. Są wśród nich aktorki i aktorzy: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Maria Dębska, Katarzyna Herman, Monika Buchowiec, Paweł Małaszyński, Cezary Kosiński, Adam Bobik, Anna Grycewicz, Przemysław Sadowski, Maciej Mikołajczyk, Julia Sacharczuk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Paula Gogol, Artur Krajewski, Ryszard Doliński i Rafał Rutkowski. Są reżyserki i reżyserzy: Kinga Dębska, Krzysztof Garbaczewski, Jan Bujnowski, Grzegorz Brzozowski, Ewa Borysewicz, duet Kijek/Adamski, Przemek Młyńczyk, Agnieszka Waszczeniuk, Kobas Laksa, Wojciech Koronkiewicz, Szczepan Skibicki, Tomasz Wiśniewski, Piotr Dylewski, Dariusz Szada-Borzyszkowski, Ireneusz Prokopiuk, Marek Włodzimirow i Paweł Nazaruk. Jest kostiumografka Małgorzata Karpiuk, producent i założyciel studia Platige Image Jarosław Sawko, kompozytor Jarosław Papaj, twórcy teatralni Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, artyści wszechstronni Krzysztof Kiziewicz, Jędrzej Dondziło, Krzysztof Szubzda i Maciej Szupica (i jego syn Konstanty), muzycy Alicja i Rafał Grabowscy, wokalistka i twórczyni wideoklipów Joanna Zubrycka oraz blisko zaprzyjaźniony z kulturą i filmem Piotr Doliński.
Pomysł wystawy i całego projektu narodził się w 2021 roku w głowach członków kolektywu Kaufman Bros & Sistas: dr Tomasza Adamskiego (filmoznawcy z Uniwersytetu w Białymstoku i niezależnego filmowca) i Macieja Ranta (niezależnego filmowca i dyrektora artystycznego festiwalu ŻUBROFFKA) oraz fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej Andrzeja Górskiego.
Podsumowaniem projektu stał się wydany w październiku 2022 roku wyjątkowy album "Wyśniona historia kina na Podlasiu", ze specjalnym wstępem krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Album zaliczony został w „Aktualnościach Filmowych” Canal Plus przez Karolinę Korwin Piotrowską i Łukasza Maciejewskiego do najciekawszych filmowych książek 2022 roku.
Producentem wystawy i wydawcą albumu jest Białostocki Ośrodek Kultury, album i wystawa powstały w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2021 - 2022.
Autorzy wystawy i albumu:
Andrzej Górski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Nauczyciel fotografii w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. H. Sienkiewicza oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku (projekt „Sny Białostoczan”, 2007). Od 10 lat zajmuje się XIX-wiecznymi technikami fotograficznymi. Na projekt o powstaniu styczniowym otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a TVP Historia zrealizowała o nim film z serii „Historia żywa”. Fotografie były także publikowane w magazynie „National Geographic Polska”. Od 2013 roku, posługując się stuletnim aparatem i procesem mokrego kolodionu, realizuje projekt dokumentalny „Jak podróżowano w XIX wieku”. Wątek morski projektu był realizowany na największych polskich żaglowcach szkoleniowych, takich jak Dar Młodzieży, Zawisza Czarny i Kapitan Borchardt. Fotografie zdobyły I nagrodę w konkursie fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Photo (2017), były też nominowane w konkursie Grand Press Photo w kategorii zestaw dokumentalny. Wystawa podsumowująca marynistyczną część projektu była prezentowana w Galerii SKUR 2 w Stavanger podczas Tall Ships Races 2018. W 2019 roku, wątkom podróżnym zarejestrowanym w technice kolodionowej poświęcona była wystawa „Transport dóbr i obrazów” w Galerii Arsenał w Białymstoku.
Maciej Rant – urodzony w Augustowie w czasie, gdy w mieście przebywała ekipa serialu "Czarne chmury". Kierownik działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury kina Forum, pomysłodawca i organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz dyrektor artystyczny i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Filmowiec niezależny, współpomysłodawca i członek kolektywów filmowych Podlasie Makes Me Happy i Hermanos de Chamuco (m.in. filmy: "Krańce świata: Człowiek Ryba", "Wielki Łapiak", "Krwawy pazur", "Tandemem przez pogranicze", "Ginące zawody: Herr Barbarisch", "Ginące zawody: Kurzy śpiewak", "Goście, czyli na wschodnich bezdrożach"), muzycznego kolektywu Demonios Latinos oraz – z Tomaszem Adamskim – kolektywu Kaufman Bros & Sistas (mającego na koncie wystawę „Wyśniona historia kina na Podlasiu” i pracującego nad książką o historii podlaskiego kina). Selekcjoner filmowy, juror, organizator wielu wydarzeń filmowych, muzycznych i wystaw w kraju i za granicą. W wolnych chwilach zawodnik i propagator piłki błotnej (organizator Swampions Soccer League / Błotnej Ligi Mistrzów).
Tomasz Adamski – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Studiów Kulturowych. Od wielu lat prowadzi zajęcia na Uniwersytecie w Białymstoku z zakresu filmu i animacji kultury. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Mocno związany ze środowiskiem filmowym. Prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym).
organizatorzy:
Górski i Kaufman Bros & Sistas
Akademia Odkryć Fotograficznych
Centrum Kultury w Lublinie
Białostocki Ośrodek Kultury
Advertisement

Where is it happening?

Centrum Kultury w Lublinie, Peowiaków 12,Lublin, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Kaufman Bros & Sistas

Host or Publisher Kaufman Bros & Sistas

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Lublin

Lublin: Dobrze si\u0119 k\u0142amie
Fri, 13 Feb at 07:30 pm Lublin: Dobrze się kłamie

Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

"Komik szuka \u017cony...dla kolegi" komediowy program randkowy | Kuba Wu
Fri, 13 Feb at 07:30 pm "Komik szuka żony...dla kolegi" komediowy program randkowy | Kuba Wu

ul. Jagiellońska 13, Bazar Klub

COMEDY ENTERTAINMENT
URAN 04
Fri, 13 Feb at 10:00 pm URAN 04

KOSMOS ul. Sądowa 3 Lublin (wejście w bramę, potem od razu w lewo w podpiwniczenie)

PARTIES ENTERTAINMENT
Podstawy Terapii Manualnej
Sat, 14 Feb at 09:00 am Podstawy Terapii Manualnej

Fizjoactiv

Podr\u00f3\u017c przez \u015bwiatowe hity kinowe. Koncert Pu\u0142awskiej Orkiestry D\u0119tej i go\u015bci
Sat, 14 Feb at 05:00 pm Podróż przez światowe hity kinowe. Koncert Puławskiej Orkiestry Dętej i gości

ul. Wojska Polskiego 4 , 24-100 Puławy, Poland

CONCERTS
10 Tenor\u00f3w - Z mi\u0142o\u015bci do kobiet | Lublin
Sat, 14 Feb at 06:00 pm 10 Tenorów - Z miłości do kobiet | Lublin

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

CONCERTS
Lublin: Lubelska Federacja Bard\u00f3w
Sat, 14 Feb at 06:00 pm Lublin: Lubelska Federacja Bardów

Lublin, Poland

CONCERTS
PARA WINO w Lublinie
Sat, 14 Feb at 07:00 pm PARA WINO w Lublinie

PUB Pod Ziemią - Lublin

CONCERTS
Targi Rolnicze AGRO-PARK 2026
Sat, 07 Feb at 10:00 am Targi Rolnicze AGRO-PARK 2026

ul.Dworcowa 11, 20-406 Lublin, Poland

Wy\u015bniona historia kina na Podlasiu \/ Lublin
Sat, 14 Feb at 12:20 pm Wyśniona historia kina na Podlasiu / Lublin

Centrum Kultury w Lublinie

BUSINESS SPORTS
Festiwal Fantastyki Falkon 2026
Fri, 20 Feb at 04:00 pm Festiwal Fantastyki Falkon 2026

Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie

ENTERTAINMENT
KLEJNOT DLA EWY- Targi Bi\u017cuterii i Upomink\u00f3w
Sat, 28 Feb at 10:00 am KLEJNOT DLA EWY- Targi Biżuterii i Upominków

Targi Lublin S.A.

\u4eba\u9b5aTargi Japo\u0144skie w Lublinie!
Sat, 07 Mar at 10:00 am 人魚Targi Japońskie w Lublinie!

Targi Lublin S.A.

FOOD-DRINKS FOOD-TRUCK-FESTIVALS
ZOOPARK Wiosna 2026 | Wystawa i Targi Zoologiczne
Sat, 14 Mar at 10:00 am ZOOPARK Wiosna 2026 | Wystawa i Targi Zoologiczne

Dworcowa 11, 20-406

Targi Budowlane LUBDOM \ud83c\udfe0 21-22 marca 2026
Sat, 21 Mar at 10:00 am Targi Budowlane LUBDOM 🏠 21-22 marca 2026

ul. Dworcowa 11, 20-406 Lublin, Poland

 XIX Targi Edukacyjne - Lublin
Thu, 26 Mar at 09:00 am XIX Targi Edukacyjne - Lublin

ul.Dworcowa 11, 20-406 Lublin, Poland

MOTO SESSION 2026
Sat, 11 Apr at 10:00 am MOTO SESSION 2026

Targi Lublin S.A.

7. Rajd \u201eStrza\u0142y\u201d
Sun, 19 Apr at 11:00 am 7. Rajd „Strzały”

Pliszczyn, 20-258 Wólka, Polska

CONCERTS
3k6 FGiP: GRIM GOAT - Konkurs Malarski
Sat, 25 Apr at 10:00 am 3k6 FGiP: GRIM GOAT - Konkurs Malarski

Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

WORKSHOPS
MILITARIA \u2013 VIII Zlot Mi\u0142o\u015bnik\u00f3w Militari\u00f3w, Strzelectwa i Survivalu
Sat, 23 May at 10:00 am MILITARIA – VIII Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

Dworcowa 11, 20-406 Lublin, Poland

What's Happening Next in Lublin?

Discover Lublin Events