Workshop: Heart of the matter - Matter of the heart
Schedule
Sat Feb 15 2025 at 01:00 pm to 03:00 pm
UTC+01:00Location
Spetsgatan 4, SE-169 64 Hagalund, Sverige | Stockholm, ST
Advertisement
Gerillaslöjdsfestivalen c/o Olle Olsson HagalundVälkommen på workshop! Kom och var med i Gerillaslöjdsfestivalens projekt Heart of the matter - Matter of the heart! Tillsammans gör vi ett textilt gemensamhetsverk i form av ett hjärta.
Vi tycker det är viktigare än någonsin att komma samman och manifestera hjärtats röst. I vårt projekt visar vi vår hjärtas mening och berättar vad vi tycker är viktigt. Var med och skapa ett gemensamt hjärta med oss – för varje ruta bultar hjärtat allt högre.
Lördag 15 februari finns vi på Olle Olsson Hagalund-museet, i Villa Odin och gör rutor tillsammans. Kom och var med! Vi skapar rutor till det gemensamma hjärtat - ju fler rutor desto större hjärta! Allt material finns på plats, men om du vill ta med dig eget använder vi garn eller tyg i rött, orange eller rosa i detta projekt, allt för att göra ett bultande glödande hjärta.
Hur går det till?
– Alla deltagare gör en ruta, eller flera i valfri textil teknik – brodera, virka, väv eller sticka din ruta och formulera ett budskap. Hur du väljer att formulera dig är valfritt, det kan vara med text, färg eller bilder. Varje ruta är 30 x 30 centimeter.
Budskap?
Säg ditt hjärtas mening, uttryck dig i textila tekniker tillsammans med oss.
Var med och skapa ett bultande hjärta – tillsammans gör vi bäst, tillsammans gör vi mest!
Hitta hit: https://www.solna.se/olle-olsson-hagalund/hitta-hit--kontakt
Advertisement
Where is it happening?
Spetsgatan 4, SE-169 64 Hagalund, Sverige, Spetsgatan 4, SE-169 64 Hagalund, Sverige,Råsunda, Stockholms Län, Sweden, StockholmEvent Location & Nearby Stays: