Witkacy (nie)znany | Pokaz prac z prywatnych kolekcji w 140. rocznicę urodzin Witkacego
Schedule
Fri Feb 21 2025 at 04:00 pm to 07:00 pm
UTC+01:00Location
Sienna 83/802, 00-815 Warsaw, Poland | Warsaw, MZ
Advertisement
🎭 Witkacy (nie)znany. Pokaz prac z prywatnych kolekcji w 140. rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza🍄 Wystawa towarzysząca: Peyotlowe sensacje i dziwniejsze wizje. Kolaże Weroniki Ziarek
📆 21 lutego – 15 marca 2025
📍 Fundacja Common Arts, ul. Sienna 83/802 (8 piętro)
🎟️ Wstęp wolny
OTWARCIE:
piątek 21 lutego, godz. 16.00–19.00
GODZINY OTWARCIA W POZOSTAŁE DNI:
pn: galeria nieczynna
wt–śr: 10.00–16.00
czw: 10.00–18.00
pt: 10.00–16.00
sb: 10.00–16.00
nd: galeria nieczynna
„Witkacy (nie)znany” – pod takim hasłem Fundacja Common Arts zaprasza na pokaz dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza z prywatnych kolekcji, organizowany z okazji 140. rocznicy urodzin artysty. Od 21 lutego do 15 marca w siedzibie Fundacji na warszawskiej Woli będzie można zobaczyć wybrane prace Witkacego z kolekcji prywatnych i inspirowaną nimi wystawę kolaży Weroniki Ziarek. Pokaz i wystawa towarzyszą premierze nowej odsłony wirtualnego Katalogu Dzieł Zebranych Witkacego (www.witkacykatalog.com), w którym znaleźć już można ponad 500 prac artysty.
+++++
🎭 Witkacy (nie)znany 🎭
Stanisław Ignacy Witkiewicz powszechnie nazywany jest wizjonerem wyprzedzającym swoją epokę, a zarazem dotkliwie rzeczowym prześmiewcą. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala odkrywać go wciąż na nowo, a jego twórczość jest nieustannie poszukiwana, analizowana i dyskutowana. Stała się także inspiracją dla setek artystów z kręgu sztuki, filmu i muzyki z całego świata.
Z okazji 140. rocznicy urodzin artysty w siedzibie Fundacji Common Arts będzie można podziwiać kilkanaście prac artysty z kolekcji prywatnych. W ramach pokazu zobaczymy dzieła reprezentujące różne etapy twórczości Witkacego m.in. akwarelę, pastele i fotografie. Wśród nich: formistyczna praca z prywatnych zbiorów kolekcjonera i Fundatora Fundacji Jakuba Mrówki „Die Atleten haben immer Recht” („Atleci zawsze mają rację”) z 1922 roku stanowiąca rzadki przykład malarstwa akwarelowego artysty, z którego zachowało się zaledwie kilka prac; portret nieznanej kobiety w typie podstawkowym (z głową lub popiersiem na postumencie) z 1929 roku; wpisujący się w klasykę witkiewiczowskich wizerunków dziecięcych portret Kazimierza Burnata; fotograficzny wizerunek Stanisława Ignacego Witkiewicza jako Napoleona autorstwa Tadeusza Langiera czy odkryty w prywatnych zbiorach dzięki Katalogowi Dzieł Zebranych portret Jerzego Schroedera z 1931 roku.
„Wiele dzieł Witkacego nie zachowało się do naszych czasów i są znane tylko z fotografii lub publikacji w przedwojennych czasopismach. Liczne prace zostały zagubione w czasie drugiej wojny światowej, a o istnieniu wielu wiemy, ale nie znamy ich z reprodukcji. Cieszę się, że możemy uhonorować 140. rocznicę jego urodzin prezentując publiczności dzieła, których na co dzień miłośnicy sztuki nie mogą podziwiać, tym samym realizując naszą misję zwiększania dostępu do polskiej sztuki, otwierając przed publicznością drzwi do nieznanych rozdziałów twórczości Witkacego” – mówi Iwona Wojnarowicz, kuratorka pokazu i prezeska zarządu Fundacji Common Arts.
+++++
🍄 Wystawa towarzysząca: Peyotlowe sensacje i dziwniejsze wizje. Kolaże Weroniki Ziarek 🍄
Obok dzieł Witkacego przestrzeń Fundacji wypełnią także kolaże Weroniki Ziarek stanowiące współczesny komentarz do twórczości Witkacego, jego współczesną interpretację widzianą oczami młodej artystki.
Wystawa Weroniki Ziarek to dialog z uniwersum Witkacego, które nie przestaje fascynować. Do stworzenia kolaży artystka wykorzystała wyłącznie materiały analogowe – fragmenty książek, stare fotografie, katalogi czy pocztówki. W kolażach Ziarek postaci z dzieł Witkacego zaczynają funkcjonować na swoich własnych zasadach, odzyskując swoją podmiotowość i stając się głównymi bohaterami współczesnych narracji.
„Witkacy to postać tak wyrazista, że niemal każda reinterpretacja niesie ze sobą ryzyko popadnięcia w banał, dlatego większość artystów omija Witkacego – z obawy przed konfrontacją z jego legendą. By zachęcić nowe pokolenia do aktywnego czerpania z twórczości Witkacego, zaprosiliśmy Weronikę by pokazała, że jego twórczość jest niezwykle aktualna i pełna inspiracji, po które tylko wystarczy sięgnąć ręką. Kolaże Weroniki Ziarek stanowią przewrotny komentarz do twórczości Witkacego. Artystka świadomie sięgnęła po kolaż, tworząc pełen humoru, współczesny dialog z dorobkiem Stanisława Ignacego Witkacego” – mówi kuratorka wystawy Iwona Wojnarowicz.
+++++
👩💻 Katalog Dzieł Zebranych Witkacego 🧑💻
140. rocznica urodzin Witkacego to także nowa odsłona Katalogu Dzieł Zebranych Witkacego, którego redaktorem naczelnym jest dr Paweł Polit. Na platformie jest już dostępnych ponad 500 prac artysty pochodzących z kolekcji muzealnych i prywatnych. Użytkownicy cyfrowego katalogu mają możliwość przeglądania prac i wyszukiwania ich według kategorii lub materiału, na którym zostały wykonane, a wszystkie obiekty opatrzone są opisami dotyczącymi okresu powstania, techniki wykonania, wymiarów i innych szczegółów związanych z prezentowaną pracą.
Katalog powstaje od 2024 roku, a za jego tworzenie odpowiada zespół Fundacji Common Arts we współpracy z najwybitniejszymi Witkacologami. Partnerami projektu są Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Sztuki w Łodzi. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa”.
🎭 Przeglądaj Katalog Dzieł Zebranych Witkacego:
🔗 www.witkacykatalog.com
Advertisement
Where is it happening?
Sienna 83/802, 00-815 Warsaw, Poland, ulica Sienna 83, 00-815 Wola, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: