W tym miejscu: spacer dźwiękowy z Ludomirem Franczakiem
Schedule
Sat Apr 05 2025 at 10:30 am to 12:30 pm
UTC+02:00Location
ulica Jerozolimska 3, 30-555 Kraków, Polska | Krakow, MA
Nasz projekt skupia się na obrzeżach dawnego terenu KL Plaszow: jego symbolicznym początku, w okolicach ul. Jerozolimskiej oraz symbolicznym końcu, w pobliżu ul. Swoszowickiej.
📅 Kiedy? Sobota, 5.04, godz. 10:30
📍 Gdzie? Zbiórka o godz. 10:20 przy Szarym Domu (ul. Jerozolimska 3).
👤 Prowadzenie: Ludomir Franczak
Ta odsłona spaceru poświęcona będzie kwestiom funkcjonowania lokalnej społeczności tej dzielnicy w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca po przemocy; temu, do jakiego stopnia współczesna tkanka miejsca oraz infrastruktura mieszkaniowowo-usługowa nakładają się na poobozowe przestrzenie. Zakotwiczone są tu przede wszystkim ludzkie głosy: wypowiedzi mieszkańców, badaczek, przewodników, potomkiń, decydentów, na różne sposoby obcujących z tym miejscem.
📲 Prosimy o zabranie ze sobą własnych smartfonów i słuchawek – będą one niezbędne podczas wydarzenia.
W miarę możliwości prosimy też o wcześniejsze pobranie bezpłatnej, prostej w obsłudze aplikacji Echoes, która jest konieczna do uruchomienia spaceru. Pozwala ona na dźwiękowe doświadczanie przestrzeni.
⚠️ Uwaga. Ze względu na wielozmysłowy charakter doświadczenia, podczas korzystania z aplikacji Echoes zalecana jest szczególna ostrożność i uważność na otoczenie – zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, ruchliwych ulic czy skrzyżowań oraz terenu budowy.
🕡 Czas trwania spaceru: do dwóch godzin.
💰 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy: https://forms.gle/h47GTAwrCvrvUA7y7
Autor grafiki: Ludomir Franczak
--
O TWÓRCACH
LUDOMIR FRANCZAK – artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace prezentowane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Robert Piotrowicz), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Schaubude/Berlin, Cross Attic/Praga, TATWERK/Berlin, Szwalnia/Łódź), jest członkiem kolektywu, który tworzył polski pawilon na Praskie Quadriennale w 2023 roku. Zajmuje się problemem pamięci, tożsamości i aktywizmu. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych i nagrań dźwiękowych. Strona internetowa artysty: https://lfranczak.blogspot.com/
MARCIN DYMITER – porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER, PICA PICA oraz innych, efemerycznych formacjach. Autor książek „Notatki z terenu” (2021), „Maszyny do ciszy” (2023). Dwukrotnie nominowany (2022 i 2024) do Nagrody Literackiej Gdyni. Współpracuje z „Dwutygodnikiem”. W 2020 roku został zaproszony do udziału w światowej wystawie sound artu „Audiosphere. Sound Experimentation 1980-2020”, która odbyła się w Madrycie, w Museo Reina Sofia. Jako niezależny kurator związany z festiwalami CONTROL ROOM (Gdańsk), Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg). Pomysłodawca i kurator – wspólnie z Marcinem Barskim – projektu „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recording. Producent muzyczny. Słuchacz i uczestnik warsztatów muzycznych i warsztatów improwizacji w kraju i za granicą, między innymi prowadzonych przez Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda i Wolfganga Fuchsa. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Kulturalnego MIasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), Fundacji Wyszehradzkiej (2012, 2023). Współpracuje z fundacją Quiet Parks International. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.
--
Wydarzenie jest realizowanie w ramach projektu ReActMem: Pamięć ratunkowa – aktywizm, sztuka i pamięć publiczna", który jest współfinansowany przez Unię Europejską z programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV 2021-2027).
Projekt powstaje także przy wparciu Thinking Through the Museum (TTTM) oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Where is it happening?
ulica Jerozolimska 3, 30-555 Kraków, Polska, ulica Jerozolimska 3, 30-555 Kraków, Polska,Kraków, Poland, KrakowEvent Location & Nearby Stays:
