Välkommen till Stina-junta med föreläsning på Hälsinglands museum
Schedule
Sun Apr 19 2026 at 12:00 pm to 04:00 pm
UTC+02:00Location
Hälsinglands museum | Hudiksvall, GV
Advertisement
Vi samlas till minnet av Stina Rodenstam som gick bort för 90 år sedan, 1936.Stina var en välutbildad ung kvinna inom slöjd och hushåll när hon kom till Hudiksvall 1894.
Här bildade hon familj, startade skolkök, slöjd- och hushållsskola, hemslöjdsmagasin, arbetsstuga, hemslöjdsförening och mycket mer. Hon var Sveriges första hemslöjdskonsulent och reste runt i hela landet för att samla och inspirera till slöjd.
Stina var också politiskt aktiv, medlem i föreningen för kvinnlig rösträtt och medlem av kommunfullmäktige.
Vi slöjdar tillsammans. Ta gärna med något eget arbete. Vill du ha råd eller hjälp med något så finns det erfarna slöjdare på plats.
Medlemmar från Övre Hälsinglands hemslöjdsförening kommer att visa olika slöjdtekniker. Tekniker som är den del av den rörelse Stina startade.
- virkning
- bandvävning
- flossavävning
- näversöm
- bildväv
- tygväskor och lommor med broderi på tryckta tyger
- och något för barn också
13.00 Föreläsning om Stina Rodenstam samt besök i Stina
Rodenstamrummet i muséets textilutställning.
I museishopen finns Stinavanten och tygkassar med tryck för delsbobroderi att köpa.
Genomförs i samverkan med Hälsinglands museum och Studieförbundet Vuxenskolan Gävleborg
Varmt välkommen.
Advertisement
Where is it happening?
Hälsinglands museum, Storgatan 31, SE-824 32 Hudiksvall, Sverige, Hudiksvall, SwedenEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.





