Vaellus Urho Kekkosen kansallispuistoon

Schedule

Thu, 11 Jun, 2026 at 10:00 am to Wed, 17 Jun, 2026 at 05:00 pm

UTC+03:00

Location

Urho Kekkonen National Park | Kemijärvi, LP

Advertisement
Alkukesän vaelluksella Urho Kekkosen kansallispuistoon pääset kokemaan lapin yöttömän yön. Tällä vaelluksella kuljemme halki tuntureiden, upeissa mäntymetsissä ja jokilaaksoissa. Käymme saunomassa Luirojärvellä ja huiputamme kansallispuiston korkeimman tunturin, Sokostin(718mpy).

Vaellusreittimme kulkee merkitsemättömiä polkuja mukaillen Kiilopäältä Luirojärvelle ja takaisin. Vaelluksen pituus on reilut 80 km. Päivämatkat ovat noin 8- 16km. Sokostin huiputus tehdään päiväretkenä kevyellä varustuksella. Kaikki vaelluksen 6 yötä nukumme omissa teltoissa tai riippumatoissa. Kahtena iltana on mahdollista saunoa ja uida Luirojärvellä.
Tämä vaellus ei vaadi kokemusta pitkistä vaelluksista, mutta kokemusta useamman yön ulkona yöpymisestä sekä rinkan kanssa retkeilystä on oltava jonkin verran kokemusta. Osallistujalla tulee olla hyvä peruskunto, sillä jokainen kantaa omat varusteensa rinkassa, jonka paino on noin 15 - 20 kg.
Vaellettava maasto on helppokulkuista, mutta reitillä on useita nousuja ja laskuja tunturimaastossa. Osallistuja sitoutuu täyttämään seuraavat kriteerit:
-Fyysinen ja psyykkinen kuntosi riittää 7 päivän vaellukseen säästä riippumatta, omat varusteet kantaen
-Tulet toimeen erilaisten ihmisten kanssa
-Sinulla ei ole sellaisia sairauksia tai terveysongelmia, jotka haittaavat vaellusta(esim. tuki- ja liikuntaelinsairaudet, vakavat selkäongelmat, vakavat mt-ongelmat)
-Et käytä alkoholia humalahakuisesti

Vaellus alkaa Kiilopään portilta 11.6.2026 klo 10:00 ja päättyy samaan paikkaan 17.6.2026 n. klo 17:00 mennessä.
Vaelluksen oppaana toimii Joni Itäniemi, koulutettu erä- ja luonto-opas (AT).
Ilmoittautuminen: [email protected]

Vaelluksen hinta on 550€/hlö (SIS. Alv. 14%) (4 - 10 asiakasta)
Hinta sisältää:
-Oppaan palvelut ennen vaellusta ja vaelluksen aikana
-Kattavan infokirjeen sekä varustelistan
-Saunamaksu 1krt
-Käyttömaksut metsähallitukselle
-Järjestäjän vastuuvakuutuksen

Hintaan EI sisälly:
Matkat kohteeseen, tarvittavat varusteet eikä ruoat.
Matkaehdot:
Ilmoittautuminen tehdään lähettämällä sähköpostiviesti tuotteen kuvauksessa kerrottuun sähköpostiosoitteeseen. Ilmoittautumisen yhteydessä tulee kertoa koko nimi, lyhyt esittely itsestä sisältäen kuvaus vaelluskokemuksesta, osoite, sekä puhelinnumero.
Ilmoittautuminen on sitova molemmin puolin. Toimistomaksu 70€ laskutetaan, kun vaelluksen minimiosallistujamäärä tulee täyteen. Suorituksen tultua perille, lähetämme kutsukirjeen ja ennakkomateriaalin tapahtumaan.
Osallistujan tulee täyttää kriteerit, jotka kerrottu myös tuotteen kuvauksessa.
-Fyysinen ja psyykkinen kuntosi riittää 7 päivän vaellukseen säästä riippumatta, omat varusteet kantaen.
-Tulet toimeen erilaisten ihmisten kanssa
-Sinulla ei ole sellaisia sairauksia tai terveysongelmia, jotka haittaavat vaellusta(Esim. tuki- ja liikuntaelinsairaudet, vakavat selkäongelmat, vakavat mt-ongelmat)

-Et käytä alkoholia humalahakuisesti.
Pidätämme oikeuden vaihtaa vaelluskohdetta, mikäli reitti/kohde on suljettu tai mikäli joko olosuhteet tai viranomaiset niin vaativat. Tällaisessa tapauksessa järjestäjä ilmoittaa uuden kohteen ensitilassa.
Oppaalla on oikeus muuttaa reittiä tai lyhentää vaellusta, mikäli olosuhteet niin vaativat. Olosuhteiden takia lyhennetystä vaelluksesta ei saa korvausta.
Oppaalla on oikeus poistaa osallistuja kesken vaelluksen, mikäli hän sairastuu, vaikeuttaa muun ryhmän etenemistä, hänellä on puutteelliset taidot tai aiheuttaa toiminnallaan häiriötä tai vaaraa muulle ryhmälle.
Tällöin evakuoinnista aiheutuvat kulut tulevat osallistujan maksettavaksi.
Maksu- ja peruutusehdot:
Toimistomaksu on 70€, joka laskutetaan kun minimi osallistujamäärä (3 asiakasta) täyttyy. Loppuosa vaelluksen hinnasta erääntyy vaelluksen päättymistä seuraavana päivänä.
Asiakkaan peruessa osallistumisensa, toimistomaksua ei palauteta. Mikäli peruutus tapahtuu 30 - 15 vrk ennen vaelluksen alkua, laskutetaan 50% maksusta. Peruutuksen tapahduttua 15 - 0 vrk ennen vaellusta, laskutetaan koko hinta.
Osallistujalla tulee olla henkilökohtainen matkavakuutus peruutusturvalla.
Mikäli sääolosuhteista johtuen järjestäjä katsoo tapahtuman järjestämisen olevan vaarallista tai viranomaiset näin kehoittavat, voidaan tapahtuma perua tai muuttaa toiseen paikkaan.
Mikäli tapahtuma joudutaan perumaan järjestäjän toimesta, palautetaan asiakkaalle koko osallistumismaksu.
Advertisement

Where is it happening?

Urho Kekkonen National Park, Saariseläntie 9, FI-99830 Inari, Suomi, Kemijärvi, Finland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Havuja outdoors

Host or Publisher Havuja outdoors

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Kemijärvi

Korvatunturin talvi
Sun, 08 Mar at 11:00 am Korvatunturin talvi

Urho Kekkosen kansallispuisto

Mystinen Korvatunturi
Mon, 08 Jun at 11:00 am Mystinen Korvatunturi

Korvatunturi

Tunturihaaste
Tue, 09 Jun at 03:00 pm Tunturihaaste

Kiilopääntie 620, 99830 Inari, Finland

Vaellus Urho Kekkosen kansallispuistoon
Thu, 11 Jun at 10:00 am Vaellus Urho Kekkosen kansallispuistoon

Urho Kekkonen National Park

What's Happening Next in Kemijärvi?

Discover Kemijärvi Events