Tusind sole præsenterer: Phantoms of July (Julian Radlmaier, 2025)
Schedule
Sun, 19 Oct, 2025 at 04:45 pm
UTC+02:00Location
Cinemateket | Copenhagen , SK
Advertisement
Spøgelser driver gennem Julian Radlmaiers formbevidste og humoristiske ’Phantoms of July’, en luftig film om den uendelige længsel efter noget andet og noget mere – sat i en tysk mineby fuld af brogede karakterer. Efter visningen byder Goethe-Institut Dänemark på et glas vin i Cinematekets Asta Bar.
Tusind sole er en filmvisningsrække i København. Hver måned præsenterer Tusind sole én premierefilm og ét historisk værk. Læs mere på: www.tusindsole.dk.
Billetpris: 50 kr.
--------------
OM FILMEN
--------------
I det østlige Tyskland, i det pensionistturist-tillokkende Harzen-område, ligger Sangerhausen. Byen er både hjemsted for verdens største rosenhave og en gigantisk menneskeskabt pyramide af jord og sten, der tårner over byen og minder om tidligere tiders heftige minedrift.
I denne kulisse af grus og blomster har den tyske filmskaber Julian Radlmaier sat sin tredje spillefilm, ’Phantoms of July’. En absurd og komisk fabel om konsekvenserne af neoliberal kapitalisme: racisme, slukkede drømme, ensomhed og manglende råd til kirsebær. Filmen er delt i fire kapitler, der strækker sig fra 1800-tallet til i dag, og den lader på elegant vis fortiden ramle sammen med nutiden, mens den følger i hælene på en broget skare af ensomme arbejdere og migranter:
En tysk kvinde med to jobs og et knust hjerte. En iransk kvinde, der forsøger at klare den som rejse-influencer. En 1800-tals tjenestekvinde, der bliver knust af normerne, mens revolutionen rasede i Frankrig.
Rundt om dem strejfer en endnu mere broget flok, der tæller alt fra en persisk gadefejer, der har studeret film under Abbas Kiarostami, en koreansk tourguide med dårlig nakke, nudist-hikere og, ja, sågar 1700-tals poeten Novalis.
Spøgelser og drømme driver gennem filmen og vækkes til live af Radlmaiers luftige panoreringer og melankolske zooms i den østtyske bys fotogeniske omgivelser. En egensindig formalisme, der skærper vores sanser.
-----------------
OM TUSIND SOLE
-----------------
Tusind sole er en filmvisningsrække i København. Hver måned præsenterer Tusind sole én premierefilm og ét historisk værk. Læs mere på: www.tusindsole.dk.
-------
INFO
-------
19.10.25 16.45
Phantoms of July (Julian Radlmaier, 2025)
DCP, tysk tale, engelske undertekster.
Cinemateket (Gothersgade 55, 1123 København)
50 kr.
Advertisement
Where is it happening?
Cinemateket, Gothersgade 55, 1123 København K, Danmark, Copenhagen , DenmarkEvent Location & Nearby Stays: