Troldetur i skumringen
Schedule
Sun, 28 Dec, 2025 at 03:30 pm
UTC+01:00Location
Parkeringspladsen: "Pumpevejen" - syd for Rold StorKro Vælderskoven, 9520 Skørping DK | Hobro, NJ
Advertisement
Kom med på en hyggelig tur i Troldeskoven. Vi går lidt før solnedgang og oplever skumringen og at der bliver mørkt i skoven. Vi skal prøve at gå og med lygterne tændt, men vi skal også gå i mørke og opleve hvordan skoven ændrer sig.Vi snakker om trolde, kigger efter trolde og hører historier om trolde – måske ser vi en trold….
Turet er egnet for voksne og børn. Vi skal gå omkring 2 km. og turen kan godt gennemføres med en klapvogn. Husk varmet tøj og fodtøj, da vi skal være ude et par timer.
Vi slutter af med noget varm at drikke, mens vi sidder rundt om bålet. Der vil være kakao, kaffe og te.
Pris: 85,- ex. adm. gebyr
Medbring: Kop, drikkedunk, snacks, noget at sidde på og lommelygte.
Guide: Anne Jochumsen
Mødested: Vi mødes på parkeringspladsen "Pumpevejen" som er beliggende syd for Rold StorKro (se eventuel kort). Her er gratis parkering.
Turen gennemføres ved minimum 10 deltagere.
Billetsalget lukker den 25/12-25 kl. 20.00
Advertisement
Where is it happening?
Parkeringspladsen: "Pumpevejen" - syd for Rold StorKro Vælderskoven, 9520 Skørping DK, Vælderskoven 13, 9520 Skørping, Danmark, Hobro, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.







