SÅ VIDT ER VI KOMMET - filmfremvisning og debat om lejre i Danmark
Schedule
Wed Jun 10 2026 at 05:00 pm to 09:00 pm
UTC+02:00Location
Dokk1 | Arhus, AR
Advertisement
FILM- OG DEBATAFTEN PÅ DOKK1Her er muligheden for dels at se filmen “Så vidt er vi kommet” fra januar 2025, dels at høre fra nogle af beboerne på Kærshovedgård om deres livsvilkår og konsekvenserne af at være tvunget til at bo på udrejsecenter, samt at få svar på nogle af de spørgsmål man måske har.
Dette her er en mulighed for at lære noget om det land du lever i, og som sjældent fortælles i medierne.
Grib den.
Filmen handler om deportation af flygtninge fra Danmark – nu og før. Den handler om udvisning af jødiske flygtninge i 1930’erne og tyske krigsflygtninge i 1945-49’ OG om nutidens ’udrejsecentre’ Kærshovedgård og Ellebæk.
Den politiske retorik om de flygtninge, der skal udvises og afvises rimer henover tiden. Filmen handler også om nogle af de mennesker, der aktivt forsøger at ændre forholdene for flygtningene, og den spørger; hvem fortæller historien, hvad bliver husket, og hvad bliver glemt?
Kom og mød Helle Stenum, ph.d., forsker i migranter som kommer og fortæller om arbejdet med filmen, og svarer på spørgsmål.
17.00: velkomst ved aktivist Anemone Samy
17.15: Om filmen ”Så vidt er vi kommet” v. Instruktør Helle Stenum
17.30 Film
18.30: Q & A , Helle Stenum
18.45/19: pause - mulighed for at købe bogen “Fortællinger fra Kærshovedgård”. En grafisk roman lavet af folkene i Små Broer i samarbejde med beboere fra Kærshovedgård.
19.00: Opdatering om KHG, siden filmen blev lavet
19.30 : interviews med beboere på KHG - spørgsmål fra salen
20.30: slut
Advertisement
Where is it happening?
Dokk1, Hack Kampmanns Plads 2,Aarhus, Denmark, ArhusEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















