Studiekreds: ”Hvordan er den grundtvigske folkekirke stadig relevant i vores tid?”
Schedule
Wed May 06 2026 at 07:00 pm to 09:00 pm
UTC+02:00Location
Nicolaiplads 3, 6000 Kolding, Denmark | Kolding, VJ
Advertisement
Onsdag den 6. maj kl. 19-21 opstarter Studiekredsen. Det er et tilbud til alle, der kan lide at tænke og samtale om teologiske emner. Jeg holder et kort oplæg, og så må alle komme til orde. Der vil være kaffe og te for 20. kr. Det er ellers gratis at deltage.
Tilmelding er ikke nødvendigt.
Sted: Jens Holms Hus i Lokale Øst (på første sal).
Emnet den 6. maj er: ”Hvordan er den grundtvigske folkekirke stadig relevant i vores tid?” Jeg tager udgangspunkt i Grundtvigs kritiske bog ”Kirkens Gienmæle” fra 1825.
Bogen skabte enormt røre i sin tid, og Grundtvig blev dømt for injurier og sat under livslang censur. Man behøver ikke have læst bogen for at deltage. Jeg håber på at tilbyde studiekredsaften én gang om måneden.
Dbh Ole Witte Madsen, [email protected], tlf. 21280690
Advertisement
Where is it happening?
Nicolaiplads 3, 6000 Kolding, Denmark, Nicolaiplads 3, 6000 Kolding, Danmark, Kolding, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.


















