Strajk. Historia buntów pracowniczych. Spotkanie wokół książki
Schedule
Fri Nov 15 2024 at 06:00 pm
UTC+01:00Location
Wydział Socjologii Uniwersytet Warszawski | Warsaw, MZ
Advertisement
🗓 15 listopada, piątek⏰ godzina 18.00
📍 Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
🤝 Serdecznie zapraszamy na spotkanie na temat historii i teraźniejszości ruchu pracowniczego. Gościć będziemy Jarosława Urbańskiego, socjologa, badacza i jednego z założycieli Inicjatywy Pracowniczej oraz Katarzynę Rakowską, wieloletnią działaczkę Inicjatywy Pracowniczej, badaczkę strajków, współautorkę publikacji „Spór zbiorowy i strajk” i doktorantkę Uniwersytetu Warszawskiego.
👨🏫 Spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz, redaktor Le Monde diplomatique, wydawca, redaktor serii „Ludowa historia”, w ramach której ukazała się książka Urbańskiego.
👂 Posłuchamy o historii i zmianach w aktach oporu pracowników i pracownic, warunkach, w jakich obecnie toczą się walki na wielu zakładach pracy i procesach społecznych, jakie wpływają na naszą pracę.
💬 Minęło już ponad 150 lat od pierwszego strajku, do jakiego doszło w 1872 roku w fabryce Cegielskiego – symbolu, miejscu wyjątkowym nie tylko na mapie Wielkopolski, ale i całego kraju. Istniejące nieprzerwanie od 178 lat poznańskie przedsiębiorstwo jest dla Jarosława Urbańskiego punktem odniesienia i inspiracją do opisu dynamiki ruchu pracowniczego i konfliktów klasowych. Autor porusza między innymi niezbadany dotąd temat pierwszych kobiecych organizacji związkowych i przywołuje postaci najsłynniejszych wiecowniczek. Od losów Cegielskiego przechodzi do nierozerwalnie splecionych z fabryką polskich stoczni, by w finale przypomnieć sylwetkę legendarnego działacza związkowego Marcela Szarego. Pokazuje, jak walki pracownicze znalazły współcześnie kontynuację w Inicjatywie Pracowniczej działającej prężnie wśród osób zatrudnionych w magazynach Amazona w podpoznańskich Sadach.
Link do publikacji: https://www.rm.com.pl/product-pol-2115-Strajk-Historia-buntow-pracowniczych.html.
💬 Strajk jest najsilniejszym i najskuteczniejszym narzędziem, jakim dysponuje zorganizowany ruch pracowniczy. Praktycznie wszystkie prawa pracownicze, z których dziś korzystamy, zostały wywalczone za jego pomocą. Pomimo to pracownicy i pracownice w Polsce strajkują rzadko, a organizacje związkowe niechętnie korzystają z gwarantowanego konstytucyjnie prawa do prowadzenia akcji strajkowych. Na tle krajów Unii Europejskiej Polska jest wręcz „strajkową pustynią”, co ostatecznie skutkuje niskim poziomem płac, długimi godzinami pracy, niewielkim znaczeniem układów zbiorowych oraz rozpowszechnieniem „śmieciowego zatrudnienia”
Link do publikacji: https://www.ozzip.pl/publikacje/ksiazki-i-broszury/item/2984-spor-zbiorowy-i-strajk-poradnik.
👋 Do zobaczenia!
Advertisement
Where is it happening?
Wydział Socjologii Uniwersytet Warszawski, Karowa 18,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: