SPOR FESTIVAL // Desire Paths af Connor McLean opført af Ly Tran
Schedule
Sat, 25 Apr, 2026 at 04:00 pm
UTC+02:00Location
Radar | Arhus, AR
Advertisement
Konturer af et jeg: Desire Paths kortlægger det ukendteOBS: Indgang kræver partout eller dagsbillet til SPOR Festival
_________
DØRE: 15.30
PERFORMANCE: 16.00
ENTRÈ: Armbånd til SPOR Festival
_________
Desire Paths fokuserer på spørgsmålet om, hvordan man er i verden. I dette værk bevæger Ly Tran sig hen over scenen i en søgen efter mening, identitet og skønhed. Hun når måske ikke frem til fulde svar, men får tegnet konturerne af disse fænomener. Værket udforsker ensomhed, frygt, angst og længsel, og hvordan disse følelser kommer til udtryk gennem de genstande, vi knytter os til, såvel som gennem de subtile roller, vi tager på os i hverdagslivet.
Desire Paths gør brug af mange forskellige medieformater, som alle interagerer med Ly, med hinanden og med selve scenen. McLean arbejder med både Lys hele person og scenen som én samlet krop.
Gennem eksperimenter med transducere, mikrofoner, små højttalere, bærbare elektroniske instrumenter og performancekostumer udvikler McLean et performancesystem, hvor lyd opstår gennem bevægelse, berøring og fortælling. Hun repræsenterer både det soniske materiale og den dramaturgiske spænding – og forvandles til både instrument og scene.
Forestillingen retter opmærksomheden mod friktionen mellem mennesker og de objekter, der omgiver dem – og mellem begær og frakobling. Lys gang, hendes berøring, lyssætningen, gulvet, mikrofonerne, skærmen og hendes stemme bliver alle kompositoriske elementer. Som værkets subjekt er Ly stærkt eksponeret og stiller sig selv til rådighed for både publikums og komponistens blik under scenens forstørrelsesglas.
Hun skildrer umuligheden i at “finde sig selv” i det hav af tegn og betydninger, vi præsenteres for som redskaber til netop at finde sig selv. Værket blev bestilt af Ly Tran i 2024 og er baseret på optagelser, videoer og interviews skabt under en længere workshopproces. Projektet er støttet af KodaKultur og Statens Kunstfond, og opførelsen ved SPOR er en verdenspremiere.
LY TRAN BIO
Ly Tran (1983) er en dansk sanger og performer, som er bosat i København og uddannet fra Syddansk Musikkonservatorium samt hos Eleanor Forbes i Berlin og hos Anne Rosing. Hun har specialiseret sig inden for samtidsmusik, hvor hun udforsker emner både med udgangspunkt i egne erfaringer og relateret til aktuelle forhold, ved f.eks. at adressere personlige og kollektive traumer, og generelt forsøger hun at skabe forbindelse mellem mennesker ved at vise en sårbarhed i sine projekter.
Hendes tilgang er karakteriseret ved en åbenhed og nysgerrighed, og i sine samarbejder med komponister søger hun fortsat nye udtryksformer. Projekterne spænder fra små solostykker over kammermusikalske værker til helaftensværker med elementer som video, præoptaget lyd, improvisatoriske sekvenser og call-and-response-fællessang med publikum.
Seneste projekter tæller bl.a. Myriader af tabte minder, som udforsker Ly Trans fortrængte tidlige barndom i Vietnam og tiden som bådflygtning, skrevet for sopran og strygekvartet af Aya Yoshida og opført på bl.a. Gaudeamus Festival, og RITUAL – The Lost Voice Plot af Kirstine Lindemann, som undersøger menneskets møde med maskinen og muligheden for at gentænke og forvandle os selv, uropført på Klang Festival.
Derudover har Ly Tran tidligere samarbejdet med bl.a. Louis d’Heudières, Jeppe Ernst, Jexper Holmen, Marcela Lucatelli, Mette Nielsen, Martin Stauning og James Black. I 2022 modtog hun Fair Practice-prisen af Dansk Komponistforening for sit arbejde med ny musik.
CONNOR MCLEAN BIO
Connor McLean (1996) er en komponist og udøvende kunstner fra Chicago, som bor og arbejder i København. Hans arbejde fokuserer på musikteater og kombinerer fundne lyde, video og billeder med instrumental komposition, der er præget af hans baggrund inden for både eksperimenterende klassisk musik og rockmusik.
Han undersøger, hvordan optræden på scenen kan genfortrylle en affortryllet verden ved at bruge mirakler, magi, illusion, kroppe, overraskelser, humor og oprigtighed som redskaber. I både sine egne værker og i sine kollegers optræder han ofte som fortæller, sanger, guitarist eller instruktør. I de senere år er hans aktive tilstedeværelse på scenen blevet en integreret del af hans kunstneriske selvforståelse og fungerer ikke kun som performance, men også som en måde at etablere en nærhed mellem ophav og værk.
Han er medstifter af Munich Operating Theater sammen med sin mangeårige kunstneriske partner Nikolaus von Bemberg – samt af The Ensemble That Loves You med sin ven, komponisten James Black. Han studerede ved Royal Welsh College of Music and Drama og Det Kongelige Danske Musikkonservatorium.
Hans værker er blevet præsenteret på festivaler som Klang, SPOR, Nordic Music Days, Minu, Darmstadt og Aalborg Operafestival og er blevet opført af førende europæiske ensembler og solister, herunder K!art, Neko 3, NJYD, DR Vokalensemblet, Marco Blauw, The Arctic Philharmonic Sinfonietta, Kollektiv Unruhe, Trio Sol med flere.
Vi glæder os til at se dig <3
Advertisement
Where is it happening?
Radar, Karen Wegeners Gade 6,Aarhus, Denmark, ArhusEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















