Soundedit '25 - Gavin Friday, Anja Huwe/Xmal Deutschland

Schedule

Fri Oct 17 2025 at 07:00 pm to 11:00 pm

UTC+02:00

Location

Klub Wytwórnia | Lodz, LD

Advertisement
Soundedit ’25 – Wielki piątek w październiku
Piątkowe (17 października) koncerty podczas Soundedit będą wyjątkowe, wyśmienite i po prostu „wielkie”. W łódzkiej Wytwórni wystąpią: Anja Huwe, czyli niegdyś głos zespołu Xmal Deutschland oraz Gavin Friday, który powróci na Soundedit po trzynastu latach. Program tego dnia uzupełni niezwykłe spotkanie: rozmowa Gavin’a Fridaya z Budgiem – legendarnym perkusistą Siouxsie and The Banshees oraz producentem muzycznym.
Anja Huwe jest ikoniczną wokalistką kojarzoną przede wszystkim z prekursorami ruchu postpunkowego – zespołem Xmal Deutschland. Po sukcesie, jaki odniosła grupa, dzięki czterem albumom („Fetisch”, „Tocsin”, „Viva”, „Devils”), Anja kontynuowała karierę artystyczną, odnajdując się w sztukach wizualnych. Inspiracją dla jej kreacji wciąż jednak była pasja do muzyki. Huwe, w atmosferze sensacji, powróciła na międzynarodową scenę muzyczną na początku 2024 r. Ukazał się wtedy jej solowy album „Codes” oraz ekskluzywne reedycje wczesnych dokonań Xmal Deutschland. Anja, swoją płytę napisała i wyprodukowała wspólnie z koleżanką z lat 80. - Moną Mur. Ich utwory zawierają charakterystyczne, elektroniczne brzmienia Mur, a także unikalny styl gitarzystki Xmal Deutschland – Manueli Rickers.
Światowa prasa muzyczna (m.in.: „The Guardian”, „Rolling Stone”, „The Wire”, „Galore”) obsypała płytę entuzjastycznymi recenzjami i wręcz domagała się powrotu artystki do występów na żywo. Pierwszy, po dekadach nieobecności na scenie, koncert artystki odbył się na festiwalu Grauzone w Hadze. „Jej głos jest niczym włócznia, a ona sama przypomina pochodnię w ciemności” – tak zrecenzowano to wydarzenie.
Gavin Friday był już na Festiwalu Soundedit. Jego koncert z 2012 roku wielu fanów wspomina jako coś niepowtarzalnego, unikatowego i wręcz zbliżonego do mistycznych doznań. Nie da się ukryć, magnetyczna intensywność występu nie pozwalała pozostać obojętnym. Obecnie, mający już ponad sześćdziesiąt lat artysta, zaczął kwestionować wiele swoich życiowych wyborów, a efektem przemyśleń jest album „Ecce Homo” (2024 r.). To pierwsza płyta, jaką Friday nagrał po trzynastu latach przerwy.
Muzyka na „Ecce Homo” napędzana jest naprzemiennie grzmiącą elektroniką, która przypomina moc Virgin Prunes (zespół Gavina) i wykwintną akustyką, która odzwierciedla piękno jego solowej twórczości i ścieżek dźwiękowych. „Ecce Homo” w zamyśle artysty ma być ekstatycznym, nieograniczonym wyrazem gniewu i niezależności, odcięcia się od stereotypów, a jednocześnie przyznania, że ​​często nasze najtrudniejsze bitwy są naszymi doświadczeniami zbiorowymi. Są tu piosenki miłosne i piosenki traktujące o wewnętrznych zmaganiach, refleksje nad stratą, nostalgiczne marzenia, hymny solidarności i piosenki o potępieniu władców. Wszystko wyprodukowane przez Dave’a Balla z duetu Soft Cell. Friday uważa, że ​​jest to najbardziej szczery album, jaki kiedykolwiek nagrał. „Może jeszcze nie dorosłem” — żartuje artysta, puszczając oko — „albo może właśnie dorastam”.
Budgie to muzyk, aranżer i producent muzyczny. Był członkiem zespołów: Big in Japan, The Slits, Siouxsie and The Banshees oraz The Creatures. Pisano o nim, że był: „jednym z perkusistów definiujących silnie zmitologizowaną scenę postpunkową końca lat 70. i początku lat 80.” Podczas 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit artysta otrzyma nagrodę Festiwalu, statuetkę „Człowieka Ze Złotym Uchem” w uznaniu za „szczególną wrażliwość muzyczną”.
Anja Huwe oraz Gavin Friday wystąpią 17 października 2025 r. (piątek) podczas 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, Łódź).
Bilety w cenie 149 zł dostępne są w kasie Wytwórni oraz na stronach: bilety24.pl, goingapp.pl, empik.com, ticketmaster.pl, eventim.pl i wytwornia.pl.

#Soundedit2025 #łódźkreuje #kochamłódź #gothicrock #postpunk #coldwave
Advertisement

Where is it happening?

Klub Wytwórnia, Lodz, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Festiwal Soundedit

Host or Publisher Festiwal Soundedit

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Lodz

E-learning: z kim to si\u0119 je? | X Og\u00f3lnopolska Konferencja Akademia On-line
Fri, 17 Oct at 09:00 am E-learning: z kim to się je? | X Ogólnopolska Konferencja Akademia On-line

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

BUSINESS CONFERENCES
XV \u0141\u00f3dzkie Warsztaty Filozoficzne
Fri, 17 Oct at 03:00 pm XV Łódzkie Warsztaty Filozoficzne

ul. Lindleya 3/5, Łódź

BUSINESS CONFERENCES
Kuba Sienkiewicz koncert z go\u015bcinnym udzia\u0142em Beaty Molak i Pawe\u0142 Puszcza\u0142o Kwartet
Fri, 17 Oct at 07:30 pm Kuba Sienkiewicz koncert z gościnnym udziałem Beaty Molak i Paweł Puszczało Kwartet

PRZECHOWALNIA Łódzka Piwnica Artystyczna

CONCERTS
Festiwal Medycyny Stylu \u017bycia
Sat, 18 Oct at 09:00 am Festiwal Medycyny Stylu Życia

Expo-Łódź

BUSINESS EXHIBITIONS
Szkolenie B.A.S.E. \u2013 Bezpiecze\u0144stwo, Adaptacja, Strzelectwo, Ewakuacja
Sat, 18 Oct at 10:00 am Szkolenie B.A.S.E. – Bezpieczeństwo, Adaptacja, Strzelectwo, Ewakuacja

Kardynała Stefana Wyszyńskiego 7A, 94-043 Łódź, Poland

Dendrolog i Arborysta VII edycja lokalizacja w \u0141odzi
Sat, 18 Oct at 10:00 am Dendrolog i Arborysta VII edycja lokalizacja w Łodzi

Wydział Zarządzania Uniwersytet Łódzki

5 minut dla oberka 2025
Sat, 18 Oct at 10:00 am 5 minut dla oberka 2025

MSK: Widzew Wschód - Dom Kultury 502

Halloweenowy Bal Cosplayowy vol 2
Sat, 18 Oct at 05:00 pm Halloweenowy Bal Cosplayowy vol 2

ulica Rewolucji 1905 r. 52, 90-213 Łódź, Polska

18. LAJ MAREK POSPIESZALSKI EPTA \u00c9MILE PARISIEN QUARTET
Thu, 21 Aug at 07:00 pm 18. LAJ MAREK POSPIESZALSKI EPTA ÉMILE PARISIEN QUARTET

Łąkowa 29, 90-554 Łódź, Poland

MUSIC ENTERTAINMENT
HUBERT. | 22 sierpnia | \u0141\u00f3d\u017a
Fri, 22 Aug at 06:30 pm HUBERT. | 22 sierpnia | Łódź

UV KLUB

CONCERTS
Koncert- Piotrek Cajder akustycznie - M\u00f3j kumpel kapsel.
Fri, 22 Aug at 08:00 pm Koncert- Piotrek Cajder akustycznie - Mój kumpel kapsel.

Rewolucji 1905 r 2, 90-273 Łódź, Poland

CONCERTS ART
Blues na le\u017cakach - Danny Boy solo
Fri, 22 Aug at 08:30 pm Blues na leżakach - Danny Boy solo

KIJ

RPS 2025: SNAKE CHARMER | ANASTASIA RYDLEVSKAYA & ZESP\u00d3\u0141
Fri, 22 Aug at 09:00 pm RPS 2025: SNAKE CHARMER | ANASTASIA RYDLEVSKAYA & ZESPÓŁ

Teatr CHOREA

ART CONCERTS
Chwa\u0142aMU 2025
Sat, 23 Aug at 03:00 pm ChwałaMU 2025

Atlas Arena

MSJS 25 - TOP Jazz - Maciej Sika\u0142a
Sun, 24 Aug at 05:00 pm MSJS 25 - TOP Jazz - Maciej Sikała

Rynek Jazzowy Manufaktura

MUSIC ENTERTAINMENT
Sierpniowy Poniedzia\u0142ek Jubileuszowy
Mon, 25 Aug at 07:00 pm Sierpniowy Poniedziałek Jubileuszowy

6 Sierpnia 5, Łódź

MUSIC ENTERTAINMENT
YARONA CASPI - Pami\u0119\u0107 i To\u017csamo\u015b\u0107.
Thu, 28 Aug at 07:00 pm YARONA CASPI - Pamięć i Tożsamość.

Jesteśmy Music Club

CONCERTS
18.LAJ KONCERT FINA\u0141OWY: MATEUSZ SMOCZY\u0143SKI \u201eADAM\u2019S APPLE\u201d
Thu, 28 Aug at 07:00 pm 18.LAJ KONCERT FINAŁOWY: MATEUSZ SMOCZYŃSKI „ADAM’S APPLE”

Łąkowa 29, 90-554 Łódź, Poland

CONCERTS MUSIC
Happening z Jagn\u0105 i Boryn\u0105 - w stylu powie\u015bci \u201eCh\u0142opi\u201d W. S. Reymonta
Fri, 29 Aug at 12:00 pm Happening z Jagną i Boryną - w stylu powieści „Chłopi” W. S. Reymonta

ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź, Poland

CONCERTS CONTESTS

What's Happening Next in Lodz?

Discover Lodz Events