Shigeru Ban. Architektura i działania społeczne

Schedule

Sun Oct 26 2025 at 10:00 am to 06:00 pm

UTC+01:00

Location

ul M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków, Poland | Krakow, MA

Advertisement
🏛️ Galeria Europa – Daleki Wschód przy Muzeum Manggha
🖼️ Czas trwania wystawy: 26.10.2025 – 3.05.2026
w godzinach 10.00–18.00
Idea, wsparcie merytoryczne: Krzysztof Ingarden
Projekt aranżacji: Dominik Lisik
Koordynacja: Aleksandra Kalfas
Identyfikacja wizualna: Marta Szmyd
Współpraca: Yasunori Harano, Jerzy Łątka, Taro Okabe

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WSPÓŁORGANIZACJA: Shigeru Ban Architects
PATRONAT HONOROWY: Ambasada Japońska w Polsce
PARTNERZY WYSTAWY: Geberit, Corex
PATRONI MEDIALNI: Architektura&Biznes, Vogue Living, Design Alive
WSPÓŁPRACA: Wrocław University of Science and Technology, Akademia Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Fundacja Manus, archi-tektura.pl, Koło Naukowe Humanizacja Środowiska Miejskiego, Stowarzyszenie dla Edukacji Architektonicznej (SEA / AAE), Koło Naukowe HAUZO7
______________________________________________

Shigeru Ban – japoński architekt, jest laureatem licznych nagród, w tym Nagrody Pritzkera będącej najbardziej na świecie cenioną nagrodą, jaką może otrzymać architekt za całokształt swojej twórczości.

Na 26 października 2025 roku zaplanowane jest w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie otwarcie wystawy Shigeru Bana, która będzie prezentowana przez pięć miesięcy. Pokaże ona bogactwo dorobku twórcy, w tym innowacyjność w użyciu materiałów, w szczególności drewna i tektury, otwierające oczy nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, zaskakujące niekiedy złożonością, a czasem prostotą relacje przestrzenne oraz różnorodność realizowanych tematów projektowych sięgających od willi dla najbogatszych i siedzib wielkiego biznesu, poprzez publiczne obiekty kultury i projekty wystaw, po obiekty odpowiadające na palące potrzeby społeczne wynikające z dramatycznych wydarzeń takich jak trzęsienia ziemi czy wojny.

Na wystawę, która wypełni dwa piętra Galerii Europa – Daleki Wschód, będącej częścią Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, złożą się liczne przywiezione z Japonii i z Francji oryginalne makiety, rekonstrukcje kilku mniejszych realizacji Shigeru Bana, liczne rysunki i fotografie, a także tabele i diagramy.

Firma Shigeru Ban Architects posiada trzy biura projektowe: w Tokio, w Paryżu i w Nowym Jorku. Shigeru Ban studiował architekturę na dwóch amerykańskich uczelniach – Southern California Institute of Architecture w Los Angeles i Cooper Union School of Architecture w Nowym Jorku. Prowadzi bądź prowadził zajęcia na licznych uczelniach architektonicznych w Japonii, w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Jest też konsultantem Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w latach 2021-2024 był uczestnikiem Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu – przedsięwzięcia funkcjonującego z inicjatywy przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Droga zawodowa Shigeru Bana naznaczona jest licznymi współpracami, które były dla japońskiego twórcy źródłem inspiracji. Wśród jego mistrzów byli Arata Isozaki – architekt między innymi krakowskiego Muzeum Manggha, czy architekt nowatorskich struktur Frei Otto. Shigeru Ban współpracuje także z osobami związanymi z miejscami, dla których tworzy. Powołana przez niego organizacja Voluntary Architects Network reaguje na sytuacje kryzysowe. W odpowiedzi na nie Shigeru Ban realizuje projekty społeczne we współpracy z ludźmi będącymi blisko terenów, gdzie są one potrzebne.

Zainteresowanie realizacją projektów o znaczeniu społecznym doprowadziło do powstania relacji Shigeru Bana z Polską. Chęć odpowiedzi na potrzeby osób dotkniętych nasileniem się rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie spowodowała, że w 11 miejscach w Polsce zastosowane zostały opracowane w pracowni japońskiego architekta parawany Paper Partition System, a także przygotowane zostały elementy systemu zastosowane w 12 miejscach w Ukrainie. Rury tekturowe użyte jako elementy Paper Partition System na terenie Polski i Ukrainy zostały podarowane przez polski odział firmy Corex. Udział w zastosowaniu Paper Partition System miało ponad 150 osób z Polski i przybyłych do Polski z innych krajów. Wysłane do Ukrainy zasłony zastosowane jako część systemu zostały podarowane przez liczne osoby i instytucje. Zespół Jerzego Łątki z Politechniki Wrocławskiej prowadzi prace badawczo-wdrożeniowe związane z kolejnymi projektami Shigeru Bana.

Wystawa Shigeru Bana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha stanie się ważnym wydarzeniem dla polskich architektów i wszystkich osób zainteresowanych architekturą. Sposób jej przygotowania sprawi, iż będzie interesująca zarówno dla profesjonalistów, jak i dla szerokiego grona publiczności.
Advertisement

Where is it happening?

ul M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków, Poland, ulica Marii Konopnickiej 28, 30-302 Kraków, Polska, Krakow, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Muzeum Sztuki i Techniki Japo\u0144skiej Manggha

Host or Publisher Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Krakow

Wielka Racza - Beskid \u017bywiecki
Sun, 26 Oct at 06:30 am Wielka Racza - Beskid Żywiecki

Enduro Electric

XIV edycja Grand Prix Krakowa - czas start!
Sun, 26 Oct at 09:00 am XIV edycja Grand Prix Krakowa - czas start!

Las Wolski

Treningowe przebiegi obedience klasy 0 i 1
Sun, 26 Oct at 09:00 am Treningowe przebiegi obedience klasy 0 i 1

Caniversum. Centrum Sportów Kynologicznych

Disco ognisko vol 14! Rowerowe (i nie tylko) ognisko na \u0106wilinie!
Sun, 26 Oct at 09:00 am Disco ognisko vol 14! Rowerowe (i nie tylko) ognisko na Ćwilinie!

Ćwilin 1072 m npm

PARTIES ENTERTAINMENT
Operacja "WIRUS"
Sun, 26 Oct at 09:30 am Operacja "WIRUS"

Pole airsoftowe KS Legion Podhale

Treningi biegowe ITMBW na Nowym Bie\u017canowie-Prokocimiu
Sun, 26 Oct at 09:30 am Treningi biegowe ITMBW na Nowym Bieżanowie-Prokocimiu

Kraków, Poland, Park Jerzmanowskich, fontanna prof. Zina

sPOK\u00d3J (z) CIA\u0141A - warsztaty dla kobiet w nurcie Gestalt
Sun, 26 Oct at 10:30 am sPOKÓJ (z) CIAŁA - warsztaty dla kobiet w nurcie Gestalt

W Dobrych Rękach

KRAK\u00d3W NA OKR\u0104G\u0141O | S\u0142ynne \u017byd\u00f3wki Podg\u00f3rza | 26 X
Sun, 26 Oct at 10:30 am KRAKÓW NA OKRĄGŁO | Słynne Żydówki Podgórza | 26 X

ul. Długosza 7

SPORTS
Mlaskoty x Salute!
Sun, 26 Oct at 11:00 am Mlaskoty x Salute!

Plac Na Stawach

HEALTH-WELLNESS
Cuban Flow z Ani\u0105 Serug\u0105 - 3 spotkania - 3 tematy
Sun, 26 Oct at 11:00 am Cuban Flow z Anią Serugą - 3 spotkania - 3 tematy

Rondo Mogilskie 1 , 31-516 Kraków, Poland

Rozpocz\u0119cie Sezonu Morsowego 2025\/2026
Sun, 26 Oct at 11:00 am Rozpoczęcie Sezonu Morsowego 2025/2026

Kryspinów Zalew na Piaskach

What's Happening Next in Krakow?

Discover Krakow Events