Ro til nærvær - Qi gong og klangmeditation

Schedule

Tue Oct 27 2026 at 07:00 pm to 08:00 pm

UTC+01:00
Location

Astersvej 11, 4000 Roskilde, Denmark | Roskilde, RS

Advertisement
​Vi bringer nærvær til kroppen og finder ro i kirkerummet via langsomme meditative bevægelser og blide toner fra klangskåle.
Qigong er oprindelig en gammel bevægelseskunst fra Kina, og tanken er, at bevægelserne stimulerer vores krop, livsenergi (Qi), sind og sjæl til større harmoni og bedre helse.
Bevægelserne udføres stående i et roligt tempo, så alle kan være med. Hav behageligt tøj på og medbring evt. en flaske vand.
Vi afslutter med en siddende Klangmeditation, og her bliver der mulighed for at trække et ord til eftertanke, som du kan sidde med.
Efterfølgende er du velkommen til at blive til en kop te og en kort snak om aftenen og dine oplevelser.
Aftenens medskabere er Charlotte Rømer Bergstrøm Scheibel og Gunilla Rasmussen.
Læs mere her om 'Ro til nærvær': https://www.jakobskirken.dk/det-sker-i-jakobskirken/netvaerkskirken/ro-til-naervaer
Advertisement

Where is it happening?

Astersvej 11, 4000 Roskilde, Denmark, Astersvej 11, 4000 Roskilde, Danmark, Roskilde, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Jakobskirken
Host or PublisherJakobskirken

Ask AI if this event suits you