Puk Elgård og Anders Kofoed - Verdens vildeste venskab
Schedule
Mon, 17 Nov, 2025 at 07:00 pm
UTC+01:00Location
Gl. Torv 4A, 1. , 4200 Slagelse, Denmark | Slagelse, VS
Advertisement
Elsker din hund dig? Drømmer den om dig om natten? Hvorfor slæber den dine strømper rundt i stuen som en dyrebar skat? Og vigtigst af alt – hvad gør båndet mellem dig og din hund så unikt?Hunden gør sig stor umage med at forstå os. Den lytter opmærksomt, når vi taler, og afkoder vores kropssprog og følelser. Nu er det vores tur til at forstå hunden. I dette spændende og underholdende foredrag deler journalist og hundeejer Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed fascinerende indsigter og forskning fra hele verden. Sammen kortlægger de det 45.000 år gamle venskab mellem menneske og hund – et unikt forhold, der på trods af vores forskelligheder har gjort os til de bedste venner!
Med en blanding af humor, rørende historier og videnskab vil du få en ny forståelse af din firbenede ven og opdage, hvorfor kærligheden til hunde er så dybt forankret i os.
Advertisement
Where is it happening?
Gl. Torv 4A, 1. , 4200 Slagelse, Denmark, Skælskørvej 22, 4200 Slagelse, Danmark, Slagelse, DenmarkEvent Location & Nearby Stays: