Projektowanie przestrzeni: Filip Springer, Natalia Olszewska, Bartłomiej Kisielewski, Janusz Sepioł
Schedule
Fri, 21 Feb, 2025 at 05:00 pm
UTC+01:00Location
ul. Kopernika 19A, 31-531 | Krakow, MA
Advertisement
Jaką rolę odgrywa architekt w procesie kształtowania przestrzeni? Czy architektura może być narzędziem pozytywnej zmiany społecznej i środowiskowej? Podczas spotkania „Wprowadzenie: Projektowanie przestrzeni” porozmawiamy o społecznej i środowiskowej odpowiedzialności architektów oraz o tym, jak projektowanie może odpowiadać na realne potrzeby mieszkańców.W rozmowie udział wezmą:
🟠 Filip Springer
🟠 Natalia Olszewska
🟠 Bartłomiej Kisielewski
🟠 Janusz Sepioł
Spotkanie poprowadzi Carolina Pietyra, Dyrektorka KBF
W programie wydarzenia:
⏲ 17-18: rozmowa
⏲ 18-19: sesja Q&A
Obowiązują darmowe wejściówki. Liczba miejsc ograniczona.
Spotkanie zapowiada 2. rozdział programowy Apteki Designu, który od kwietnia do czerwca stanie się przestrzenią do dyskusji o tym, kto i w jaki sposób odpowiada za wspólną przestrzeń. Po co nam architektura i architekt? Jakie aspekty powinniśmy uwzględnić, by przestrzeń nie była jedynie infrastrukturą, lecz miejscem kształtującym nasze życie?
Prowadząca:
• Carolina Pietyra
Dyrektorka KBF, strateg i service designer. Specjalistka w zakresie zarządzania zmianą, projektowania innowacji, budowania kultury organizacji, projektowania doświadczeń użytkowników i stosowania narzędzi marketingu cyfrowego. Humanistyczne wykształcenie sprawia, że bliskie są jej metodologie projektowania zorientowane na ludzi (Human Centered Design), które umożliwiają wypracowanie rozwiązań wnoszących realną wartość dla całych ekosystemów. Członkini interdyscyplinarnego zespołu realizacyjnego, który opracuje masterplan dla Wesołej.
Prelegenci:
• Filip Springer
Pisarz i fotograf, autor książek poświęconych architekturze, przestrzeni i krajobrazowi takich jak "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni", "13 pięter", "Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", "Mein Gott, jak pięknie" czy wydana ostatnia "Szara godzina. Czas na nową architekturę". Współtwórca i dyrektor programowy literackiego Festiwalu po Drodze. W 2020 roku razem z prof. Julią Fiedorczuk założył Szkołę Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu w Warszawie. Wykładowca Polskiej Szkoły Reportażu, twórca projektu Trasa by Springer. Jego książki przetłumaczone zostały na niemiecki, angielski, węgierski, czeski i chiński.
• Natalia Olszewska
Specjalistka w zakresie zastosowania neuronauk w projektowaniu architektonicznym. Współzałożycielka firmy badawczo-doradczej IMPRONTA, zajmującej się projektowaniem dla zdrowia i dobrostanu. Posiada unikatowe wykształcenie w dziedzinach medycyny (Uniwersytet Jagielloński i Tor Vergata), neuronauki (University College London, École Normale Supérieure, Sorbona) oraz neuronauki stosowanej w projektowaniu architektonicznym (Università IUAV). Odbyła staże naukowe m.in. na Uniwersytecie Harvarda i w College de France. Zdobyła doświadczenie w pracy nad projektami dla globalnych firm, takich jak Arup, SKANSKA, EDGE czy HKS Architects. Wykładowczyni programu NAAD (Neuroscience Applied to Architectural Design) organizowanego przez Uniwersytet IUAV w Wenecji.
• Janusz Sepioł
Architekt, historyk sztuki, urbanista. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Biurze Rozwoju Krakowa, na stanowisku Architekta Wojewódzkiego oraz w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Pełnił funkcję Wicemarszałka, a następnie Marszałka Małopolski, a także senatora RP przez dwie kadencje. W latach 2021–2024 był Architektem Miasta Rzeszowa, a od września 2024 roku pełni funkcję Głównego Architekta Krakowa. Autor wielu tekstów naukowych i publicystycznych poświęconych architekturze i urbanistyce, autor dziesięciu książek oraz współautor i redaktor kilku kolejnych. Członek SARP, wyróżniony w 2016 roku honorowym medalem stowarzyszenia „Bene Merentibus”. Hobby - rysowanie architektury.
• Bartłomiej Kisielewski
Architekt z ponad 25 letnim doświadczeniem zawodowym. Od lat zainteresowany przestrzenią miasta. Członek Rady Doradczej PLGBC Polish Green Building Council. W latach 1996-1997 i 2002-2009 pracował w Berlinie. Od 2009 roku współprowadzi biuro architektoniczne Horizone Studio w Krakowie, które specjalizuje się w projektowaniu zaawansowanych technologicznie budynków biurowych, mieszkaniowych, użyteczności publicznej, koncentrując się m.in. na zagadnieniach budownictwa zielonego.
Advertisement
Where is it happening?
ul. Kopernika 19A, 31-531, ulica Mikołaja Kopernika 19, 31-501 Kraków, Polska,Kraków, Poland, KrakowEvent Location & Nearby Stays: