Onsdagspractica i Alvik
Schedule
Wed Apr 16 2025 at 06:15 pm to 09:30 pm
UTC+02:00Location
Alviks Kulturhus | Stockholm, ST
Advertisement
Ikväll har vi tre låtar i tangotandorna!Vi dansar på det härliga trägolvet i Alviks kulturhus, Brommasalen.
Kvällens instruktörer är underbara Elise Barbot. Hon arbetade under många år på den världsberömda tangoskolan DNI i Buenos Aires. Under den tiden var hon en uppskattad kollega till de lärare som i dag driver Somos Tango Stockholm. Elise har, efter tiden på DNI, fortsatt sin utbildning med maestros på högsta nivå och har även deltagit i, och placerat sig i, flera tangotävlingar.
Här kan du se henne dansa under sitt senaste besök hos Somos Tango Stockholm:
Temat för kvällen är: "Utforska linjära och cirkulära sekvenser på den stängda sidan av omfamningen”. Språk: engelska (spanska, franska).
Workshopen passar de flesta nivåer, men du bör vara bekant med grunderna. Avtala gärna med en partner i förväg. Vi försöker alltid hjälpa till med stöddansare på plats, och lyckas oftast hjälpa till, men vi kan inte garantera detta.
Efter workshopen varvar vi övning och social dans på stans bästa dansgolv. Kvällens TDJ är Mathias Denk. Han kommer att spela sina underbara tandor för oss hela kvällen. Denna kväll spelas tre låtar per tangotanda, så att vi hinner dansa med alla vi vill.
Varmt välkomna!
TIDER 18.15 - 19.15 Workshop 19.15 - 21.30 Dans
PRISER Workshop: (practican efteråt ingår i priset): 120 kr för medlemmar 170 kr för ännu inte medlemmar Enbart practica: 90 kr för medlemmar och 140 kr för ännu inte medlemmar.
Volontärer med belöningsstämpel betalar 1 stämpel + 70 kr för workshop, enbart practica 1 stämpel
Glöm inte vattenflaskan! Vamos a bailar! Kom så dansar vi!
Vill du bli medlem i Tango Norte? Det kostar 250 kr för 12 månader och kan göras på hemsidan:
http://www.tangonorte.com/
Redan medlem? Kontrollera att du kommit ihåg att betalat avgiften genom att logga in på:
http://www.tangonorte.com/
Svensk-Argentinska Tangoföreningen är en ideell förening som verkar för spridandet av tangokulturen. Tonvikten ligger på dans, men också andra delar av kulturen ligger oss varmt om hjärtat. Föreningen bildades 1988 och använder ofta kortnamnet Tango Norte. All verksamhet bygger på ideellt arbete från medlemmarna.
Under höst, vinter och vår har vi flera regelbundna aktiviteter varje vecka och om somrarna ordnar vi tangotillställningar i det fria. Sedan tjugo år arrangerar vi en tangofestival kring nyår med internationella artister: musiker, dansare (lärare) och DJ:s. Dessutom ordnar vi gästlärarbesök och andra aktiviteter då och då under året. Alla evenemang hittar du i kalendariet.
Advertisement
Where is it happening?
Alviks Kulturhus, Gustavslundsvägen 168 A,Stockholm, SwedenEvent Location & Nearby Stays: