Musica Aeterna. Tantsu apoteoos
Schedule
Wed, 26 Feb, 2025 at 07:00 pm
UTC+02:00Location
Tatari 13, 10116 Tallinn, Estonia | Tallinn, HA
Advertisement
K 26.02.2025 kell 19.00 / EMTA suur saalKontserdisari „Musica Aeterna”
Maksim Štšura (klaver)
Kavas:
J. S. Bach. Partiita nr 4 D-duur BWV 828
Berio. „Väike süit“ („Petite suite“) klaverile
Kangro. Klaverisüit op. 1
Schubert. „17 Ländler“ („Saksa tantsud“) D. 366
Brahms. 16 valssi op. 39
Ravel. „Valss“
🎟️ PILETID 17/5€ PILETIKESKUSEST
Sooduspilet kehtib (üli)õpilastele ja pensionäridele. Palun võta kaasa soodustust tõendav dokument!
Kava pealkirjaga „Tantsu apoteoos“ uurib tantsu olemust ja evolutsiooni Euroopa kunstmuusikas barokist modernismini. Tantsusüidi mudel saavutas oma haripunkti Johan Sebastian Bachi klahvpillimuusika partiitades, millest neljas paistab silma oma juubeldava ja D-duurile omase iseloomu poolest. Klahvpillisüidi žanri taaselustasid kahekümnenda sajandi neoklassitsistlikud heliloojad, keda paelus rütmilise ranguse ja radikaalse harmoonia vaheline konflikt. Nii Raimo Kangro kui Luciano Berio varasest loomingust pärinevad teosed järgivad vormilist raamistikku, kuid vihjavad helikeele poolest juba modernistlikele ja post-modernistlikele arengutele. Berio, kelle sajandat sünniaastapäeva tähistame 2025. aastal, on Itaalia muusika suurkuju ning selelle teatraalsus loob paralleele Kangro rütmiliselt erksa ja stiililiselt eklektilise loominguga. Kontserdi teise poole keskmes on valss, mis sai XIX sajandi Euroopa seltskondliku elu lahutamatuks osaks. Kava kõrvutab Brahmsi ja tema eeskuju Schuberti valsse ning kulmineerub Raveli samanimelise koreograafilise poeemiga sooloklaveri versioonis.
Maksim Štšura on Eesti pianist, helilooja ja muusikateadlane. Ta on omandanud bakalaureusekraadi cum laude Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja klaveriklassis ning magistrikraadi ja artisti diplomi Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis (Royal College of Music) prof Gordon Fergus-Thompsoni klaveriklassis. Aastal 2020. kaitses Štšura
RCM’is doktoritöö teemal „Translating Twenty-First-Century Orchestral Scores for the Piano: Transcription, Reduction and Performability“. Alates 2020. aasta septembrist töötab ta kammermuusika, klaveri ja muusikaajaloo lektorina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Štšura on esinenud Eestis, Soomes, Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias, Austrias, Hollandis, Venemaal ning paljudes Suurbritannia kontserdisaalides. Ta on esinenud solistina koos orkestritega nagu ERSO, Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester, EMTA sümfooniaorkester, Narva Linnaorkester jt ning teinud koostööd dirigentidega nagu Vello Pähn, Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Jüri Alperten, Aleksandr Titov, Anatoli Štšura, Mihhail Gerts ja Risto Joost. Ta on üles astunud mitmetel festivalidel, sh Deal, St Magnus ja Brighton Festival Inglismaal, Järvi festival Pärnus, rahvusvaheline Mravinski nim muusikafestival Narvas ning KLAVER, Virmalised ja Tallinna kammermuusika festival Tallinnas. Štšura on pälvinud tunnustust paljudel konkurssidel, sh I preemia rahvusvahelisel Chopini nim noorte pianistide konkursil Narvas (2000) ja I preemia VII Eesti pianistide konkursil (2008). Samuti on ta on 2013. aasta Suurbritannia kolledžite vahelise Beethoveni konkursi võitja. 2021. aastal pälvis Štšura Eesti Kultuurkapitali aastapreemia kõrgetasemelise rahvusvahelise kontserttegevuse eest solisti ja kammermuusikuna.
Aastal 2012 moodustatud Foyle–Štšura Duo võitis 2015. aastal Salieri–Zinetti rahvusvahelise kammermuusika konkursi ja Euroopa Beethoveni Klaveriühingu duode konkursi. Muusikud on esinenud kuulsates saalides, nagu Concertgebouw Amsterdamis ja Wigmore Hall Londonis, samuti Cervantino festivalil Mehhikos ning New Yorgi
kammermuusika festivalil. Hooajal 2018/19 ilmusid duo debüütplaadid: „The Great War Centenary“ (Challenge Records) ning Penderecki ja Lutosławski viiuli ja klaveri koguteosed (Delphian Records). Hooajal
2020/21 ilmusid duolt esimesed kaks plaati Challenge Recordsile lindistatud Beethoveni viiulisonaatide tsüklist. Albumid on saanud kriitikute heakskiidu sellistes väljaannetes nagu BBC Music Magazine, Gramophone ja Muusika.
„Musica Aeterna” on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kontsertide sari, mis toob publiku ette nii klaveri- kui ka kammermuusikaõhtuid. Sarja keskmes on kõrgetasemelised ja mitmekülgsed kontserdikavad EMTA tunnustatud õppejõudude ja väljapaistvate külalisesinejate esituses, pakkudes kuulajatele unustamatuid muusikaelamusi.
Advertisement
Where is it happening?
Tatari 13, 10116 Tallinn, Estonia, Tatari 13, Kesklinn, Tallinn, 10116 Harju Maakond, Eesti,Tallinn, EstoniaEvent Location & Nearby Stays: