Modernismen som kritikk av det moderne

Schedule

Wed Sep 03 2025 at 07:00 pm to 08:30 pm

UTC+02:00

Location

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway | Trondheim, ST

Advertisement
I kjølvannet av 1. verdenskrig oppsto kunstparaplyen vi i dag kjenner som modernismen. For forfatterne som bekjente seg til denne retningen var modernismen gjerne et forsøk på å holde fast ved fragmentene fra en ødelagt verden, og skrive fram den nye virkeligheten med en uttrykksform som sto i stil med den verden man erfarte.
Er ikke dette problemstillinger vi også konfronteres med i dag? Hvilke historier er det verdt å fortelle, og hvordan fortelle dem, når man er omgitt av klimakrise, krig og systemer som føles å være utenfor vår kontroll? Har litteratur og kunst betydning i en slik tid? Med Arkitekurtopprøret og kretsen rundt familien Nerdrum kan det virke som om det fins en uforenelig splid mellom begreper som «klassisisme» og «modernisme», men med slike skillelinjer har et sentralt element forsvunnet fra den offentlige samtalen, nemlig modernismen som kritikk av det moderne. Er fortidens modernister og nåtidens anti-modernister mer enige enn vi tror?
Poeten bak «Moderne hengivenhet» Linda Therese Utstøl og poet og oversetter Eirik S. Røkkum møtes på Litteraturhuset 3. september for å diskutere modernisme, modernitet og sine egne bøker i en samtale ledet av Erlend Skjetne.
Eirik S. Røkkum har skrevet diktverkene «Kaskader av okser og aske» og «Grisens år». I 2024 mottok han Stig Sæterbakkens minnepris for sitt forfatterskap. Juryen la da særlig vekt på bøkenes barokke frodighet, satiriske brodd og vilje til å tråkke egne litterære veier. I Grisens år skrev han en apokalyptisk fremtidsberetning der menneskeheten, gjennom sitt forbruk og sin latskap, har mistet kontrollen over en stadig mer akselererende klimakrise. Røkkum har også gjort seg bemerket med gjendiktninger av kjente modernister som D.H. Lawrence og T.S. Eliot, blant annet Eliots epokegjørende verk «The Waste Land».
Linda Therese Utstøl skriver seg med diktsamlingen «Moderne hengivenhet» inn i en modernistisk (og klassisk!) tradisjon hvor temaet fremmedgjøring er helt sentralt. En fremmedgjøring mellom mennesker, mellom mennesket og teknologien og mellom mennesket og naturen som en konsekvens av en materialistisk og gudløs verden. Diktsamlingen er samfunnskritisk, samtidig som den er dypt humanistisk. Hun er også inne på mye av den samme tematikken i sin debut «Mannen er vakker fra livet og opp», en profetisk dating-dystopi fra tiden før Tinder, hvor det til tider dehumaniserende dating-markedet settes under lupen.
Erlend Skjetne er i likhet med Utstøl og Røkkum forfatter på Flamme Forlag. Han har skrevet flere bøker, og hans seneste diktsamling er «Liv, eg har drukke», som går i dialog med poeten Olav Nygard. Skjetne har blant annet mottatt Brageprisen og NTNUs litteraturpris. Han har sittet i juryen til det klassiske magasinet Sivilisasjonens diktkonkurranse.
Sted: Sellanraa
Fotokredit: Kristian Lillenes / Heidi Furre
Advertisement

Where is it happening?

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway, Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norge, Trondheim, Norway

Event Location & Nearby Stays:

Litteraturhuset i Trondheim

Host or Publisher Litteraturhuset i Trondheim

It's more fun with friends. Share with friends

Discover More Events in Trondheim

Rotsekk p\u00e5 The Tavern
Wed, 03 Sep at 05:00 pm Rotsekk på The Tavern

The Tavern Melhus

Mekkeonsdag med etterheng \/ Bike repair Wednesday and social gathering
Wed, 03 Sep at 05:00 pm Mekkeonsdag med etterheng / Bike repair Wednesday and social gathering

Bøker & bylab

WORKSHOPS
Writing Circle\/skrivesirkel September
Wed, 03 Sep at 06:00 pm Writing Circle/skrivesirkel September

Feministhuset i Trondheim

ART LITERARY-ART
Tribute til Bud Powell & Thelonious Monk \/\/ Rosendal Kaf\u00e9
Wed, 03 Sep at 08:00 pm Tribute til Bud Powell & Thelonious Monk // Rosendal Kafé

Innherredsveien 73, 7068 Trondheim, Norway

MUSIC ENTERTAINMENT
Valggrill 2025 - Arild Hermstad
Thu, 04 Sep at 05:00 pm Valggrill 2025 - Arild Hermstad

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway

Hundef\u00f8rerutdanning - RALLYLYDIGHET
Thu, 04 Sep at 05:30 pm Hundeførerutdanning - RALLYLYDIGHET

Øysandveien 143, 7224 Melhus, Norway

WORKSHOPS
Visekveld m\/Trine Harbak
Wed, 20 Aug at 07:30 pm Visekveld m/Trine Harbak

Antikvariatet

L\u00f8gner i sanntid med Rasmus Rohde, Trygve Br\u00f8ske og Siv G\u00f8ril Brandtz\u00e6g
Sat, 23 Aug at 02:00 pm Løgner i sanntid med Rasmus Rohde, Trygve Brøske og Siv Gøril Brandtzæg

Prinsens gate 18/20, 7419 Trondheim, Norway

MUSIC ENTERTAINMENT
Boklansering: Poetisk modernisme i 50 \u00e5r
Wed, 27 Aug at 07:00 pm Boklansering: Poetisk modernisme i 50 år

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway

ART LITERARY-ART
Modernismen som kritikk av det moderne
Wed, 03 Sep at 07:00 pm Modernismen som kritikk av det moderne

Kongens gate 2, 7011 Trondheim, Norway

ART LITERARY-ART
Eg er vinden av Jon Fosse
Fri, 05 Sep at 06:00 pm Eg er vinden av Jon Fosse

Prinsens gate 18/20, 7419 Trondheim, Norway

Skeiv scene - Trondheim Pride
Wed, 10 Sep at 06:00 pm Skeiv scene - Trondheim Pride

Strandveien 104, 7067 Trondheim, Norway

ART
Kulturnatt: The lick of beginning to know you don\u2019t know \u2013 Veslem\u00f8y Miranda Frengstad (NO)
Fri, 12 Sep at 05:00 pm Kulturnatt: The lick of beginning to know you don’t know – Veslemøy Miranda Frengstad (NO)

Strandveien 33, 7067 Trondheim, Norway

NONPROFIT
F\u00c5 BILLETTER! Trygve Skaug, #alltidp\u00e5tour \/ B\u00e5rdshaug Herreg\u00e5rd
Mon, 22 Sep at 07:00 pm FÅ BILLETTER! Trygve Skaug, #alltidpåtour / Bårdshaug Herregård

Bårdshaug Herregård

MUSIC ENTERTAINMENT
Torstein Andersen presenterer Jon Fosse
Tue, 30 Sep at 08:00 pm Torstein Andersen presenterer Jon Fosse

Antikvariatet

Jan Erik Vold & John P\u00e5l Inderberg - Jazz & Poesi
Wed, 01 Oct at 08:00 pm Jan Erik Vold & John Pål Inderberg - Jazz & Poesi

Dokkparken 4, 7014 Trondheim, Norway

MUSIC ENTERTAINMENT
Ida Maria \/\/ Byscenen
Fri, 17 Oct at 09:00 pm Ida Maria // Byscenen

Kongens Gate 19, 7012 Trondheim, Norway

Gjenstand og fortvilelse \u2013 Ingun Bj\u00f8rnsgaard Prosjekt (NO)
Thu, 27 Nov at 07:00 pm Gjenstand og fortvilelse – Ingun Bjørnsgaard Prosjekt (NO)

Rosendal Teater

What's Happening Next in Trondheim?

Discover Trondheim Events