MC MOD SCLEROSE 2026

Schedule

Sat Sep 05 2026 at 09:30 am to 04:00 pm

UTC+02:00

Location

Nystedvej 71, 4891 Toreby L, Danmark | Elkenøre, ST

Advertisement
Igen i år har Janni og jeg planlagt en fællestur rundt i vores skønne landskab, som en del at Scleroseforeningens landsindsamling.
Turen:
Vi mødes på P-pladsen ved Fuglsang Kunstmuseum lørdag den 5. september 2026 kl. 9:30 med afgang kl. 10:00 og slutter på adressen Pandebjergvej 152 i Nykøbing F ca. kl. 13:00. Turen indeholder et lille pitstop undervejs på Engestofte Gods, hvor der bliver serveret en bolle med ost og en kop kaffe. På Pandebjergvej vil der blive serveret pølser m brød samt kaffe/kage. Det koster 100 kr. at deltage pr. person - inklusiv traktementet i løbet af dagen - som ubeskåret går til forskning.
ALLE er velkomne
Du er også meget velkommen til at møde op på adressen Pandebjergvej 152 i Nykøbing F fra kl. 13:00, hvis du vil deltage i hyggen – og beundre de mange flotte motorcykler.
Der kan også støttes på dagen enten direkte i bøtten eller på MobilePay – du bestemmer selv donationens størrelse da alle beløb tæller i den store sammenhæng.
Link til tilmelding/onlineindsamling:
https://stoet.scleroseforeningen.dk/indsamlinger/671976
Fakta:
Cirka 19.000 mennesker i Danmark lever med sclerose hver dag, og tallet stiger desværre hvert år. Danmark indtager førstepladsen i verden over sclerose tilfælde pr. 100.000 indbyggere. Sclerose er en invaliderende sygdom, som ikke kan kureres - endnu - og det eneste der kan stoppe denne forfærdelige sygdom, er forskning.
Derfor vil vi gene samle alle os, der elsker skønne oplevelser og sammenhold, medens vi kører på MC til en fællestur rundt på Lolland-Falster. Så vi kan samle vigtige penge ind til forskning i sclerose.
Advertisement

Where is it happening?

Nystedvej 71, 4891 Toreby L, Danmark, Nystedvej 71, 4891 Toreby L, Danmark, Elkenøre, Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Michael Birklund Simonsen

Host or Publisher Michael Birklund Simonsen

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Elkenøre

Hesn\u00e6s Coast Walk 2026
Sat, 12 Sep at 10:00 am Hesnæs Coast Walk 2026

Hesnæs Havn

TRIPS-ADVENTURES TREKKING
Lille Bille Live
Sun, 13 Sep at 11:00 am Lille Bille Live

Nykøbing F. Teater

LEGION\u00c6R - fem \u00e5r i fremmedlegionen med Simon Nielsen
Thu, 17 Sep at 07:00 pm LEGIONÆR - fem år i fremmedlegionen med Simon Nielsen

Nykøbing F. Teater

Trioen - H.P. Lange, Jarno Varsted & Leif Sylvester
Fri, 18 Sep at 08:00 pm Trioen - H.P. Lange, Jarno Varsted & Leif Sylvester

Nykøbing F. Teater

MC MOD SCLEROSE 2026
Sat, 05 Sep at 09:30 am MC MOD SCLEROSE 2026

Nystedvej 71, 4891 Toreby L, Danmark

What's Happening Next in Elkenøre?

Discover Elkenøre Events