MALMÖTXT 58: VALET
Schedule
Sun May 31 2026 at 03:00 pm to 07:30 pm
UTC+02:00Location
Inkonst | Malmö, SN
Advertisement
Det är valår och MALMÖTXT anordnar tillsammans med Clarté, Lyrikvännen, Amalthea, Arbetarskrivare, Pennor för Palestina, Ordkonst, Arkiv S och Mana vår egna Malmedalen. En heldag där Malmös litteratur- och kulturvärld mobiliserar sig och drömmer tillsammans om vad den kommande mandatperioden innebär om vi får bestämma. Med samtal, workshops, läsningar, bokförsäljning samt interaktiva och performativa inslag utforskar vi skärningspunkten mellan aktivism och litteratur. Tillsammans lämnar vi ett inkluderande men bestämt förslag för Sveriges politiska agenda. Välkommen till att vara med och forma framtiden med oss!Dörrar öppnar 15, programmet börjar 15.30 och pågår fram till 19.30 inklusive pauser. Fri entré!
Mer om medverkande föreningar och programpunkter:
MALMÖTXT arrangerar ett samtal om politik och litteratur med Johannes Anyuru, Elisabeth Hjorth och Sebastian Dahlqvist. Samtalet modereras av Erik Lindman Mata. Johannes Anyuru och Elisabeth Hjorth bidrar även med läsningar.
Clarté är ett socialistiskt partipolitiskt obundet förbund grundat 1921 som driver en tidskrift och anordnar samtal, studiecirklar, evenemang med mera. Clarté håller i ett samtal om rätten till staden och kulturens roll i en stad i förändring. Medverkar gör redaktören och lektor i ekonomisk historia Ann Ighe samt stadsplaneraren och aktivisten Miriam Negash.
Amalthea är en radikal bokhandel i Malmö som anordnar studiecirklar och filmvisningar och bedriver motstånd genom aktivism. Amalthea anordnar en interaktiv och performativ gestaltning av en essä de medverkat med i antologin ”How (not) to run a radical bookstore". De har även ett bokbord på plats.
Lyrikvännen är en poesitidskrift som grundades 1954. Under evenemanget har Lyrikvännen bjudit in författare, översättare och poeter att läsa ur tidskriften och andra på temat relevanta texter.
Arbetarskrivare är en förening som bildades 1990 med syftet att stödja och uppmuntra författarskap med utgångspunkt i arbetet. De driver bland annat tidskriften KLASS, ger ut antologier och delar ut stipendier. Arbetarskrivare bidrar med en läsning och har ett bokbord på plats.
Pennor för Palestina är ett digitalt poesibrev som skickas ut varje vecka sedan 2023. Texterna når ut till läsare även genom ett Instagram-konto och deras fanzines. Pennor för Palestina håller i en workshop i cut-up poesi, läser ur och säljer antologier på plats.
Ordkonst är ett utskottet av medlemmar i Akademiska Föreningen och driver en litteraturtidskrift.
Ordkonst bjuder in till en scenisk läsning där texter vävs samman till ett kollage av röster.
Arkiv S(verige) drivs av konstnären Simon Ferner som samlar och publicerar berättelser om Sveriges mörka historia, rasism, våld och övergrepp som ofta fallit i glömska. Simon Ferner berättar om sitt arbete med Arkiv S och utifrån arkivmaterial får vi tänka på Malmö då och nu.
Mana är en antirasistisk kulturtidskrift som granskar och tar ställning, avslöjar och uppmanar. Mana medverkar med en läsning.
Tillgänglighet: Entrén till Inkonst är lättillgänglig för rullstolsburna och det är inga större trösklar in till stora scen. Det finns en toalett i foajén för dig med fysisk funktionsnedsättning.
MALMÖTXT 58 genomförs med stöd av Malmö stad, Region Skåne, Kulturrådet och Svenska Akademien.
Formgivning: Studio Båda
---
MEDVERKANDE MALMÖTXTS PANELSAMTAL:
Johannes Anyuru (f. 1979) debuterade 2003 med den hyllade diktsamlingen Det är bara gudarna som är nya och har sedan dess gett ut nio böcker. Han skriver poesi, prosa och essäistik och räknas som en av de viktigaste svenska författarna i sin generation. Hans senaste roman Ixelles utkom 2022. Tillsammans med Athena Farrokhzad har han översatt den palestinska poeten Fady Joudahs diktsamling [...]. Samma år utkom Faktan på Clandestino institut.
Elisabeth Hjorth debuterade med diktsamlingen Kärnfamiljen 2008 och har sedan dess kommit ut med fem romaner. Hennes senaste roman Sällskap, undersöker sällskap som förlösande eller förgörande kraft. Hjorth är verksam som professor i litterär gestaltning vid Göteborgs universitet och forskar i autistiskt skrivande och läsande.
Sebastian Dahlqvist (f. 1990) är en konstnär baserad i Stockholm. Under de senaste två decennierna har hans arbete tagit formen av utställningar, teaterföreställningar, förlag, tillfälliga såväl som långvariga kollektiv, olika självorganiserade institutioner och pedagogiska experiment som kursen Tusen kulturhus (i samarbete med Elof Hellström) på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. Sedan 2021 arbetar han som konstnärlig ledare och verksamhetschef för Hägerstensåsens medborgarhus, ett kulturhus och Folkets Hus i Stockholm. Under 2025 tilldelades han Dynamostipendiet från Konstnärsnämnden och stipendium från Stockholms stad för betydande insatser inom folkbildningsområdet.
Erik Lindman Mata (f. 1992) är författare, översättare, kritiker och ansvarig utgivare för Clarté. Han är född i Mérida och uppvuxen på Gotland. Han debuterade 2020 med diktsamlingen PUR för vilken han tilldelades Borås debutantpris. Sedan dess har han gett ut flera böcker och översättningar, senast poesiboken Mullvadens kärlek till buffeln.
Advertisement
Where is it happening?
Inkonst, Bergsgatan 29, SE-214 22 Malmö, Sverige, Malmö, SwedenEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
















