Luento: Naisten kasvattama – nuori Sibelius ja hänen sukuverkostonsa
Schedule
Thu, 04 Dec, 2025 at 05:30 pm
UTC+02:00Location
Hämeenlinnan Raatihuone | Hämeenlinna, ES
Advertisement
Hämeenlinnan kaupunginlääkäri Christian Sibelius kuoli lavantautiin kesällä 1868. Häneltä jäi kolme pientä lasta, joiden kasvattamisen suku ja erityisesti suvun naiset ottivat harteilleen. Kaupunginlääkärin Janne-pojan, joka sittemmin nousi maailmanmaineeseen taiteilijanimellä Jean Sibelius, onkin kuvailtu olevan naisten kasvattama.Luennolla perehdytään Jean eli Janne Sibeliuksen lapsuuteen ja nuoruuteen uusimman tutkimustiedon valossa. Pääosassa ovat sukuverkostot ja niiden merkitys, sekä erityisesti herrasväen naisten muuttuvat roolit ja mahdollisuudet 1800-luvun Suomessa.
Luennoitsija FT Juha-Matti Granqvist on historioitsija. Vuonna 2025 hän työskenteli Hämeenlinnan kaupunginmuseon tutkijana Jean Sibeliuksen syntymäkodin uudistuksessa.
LIPUT 8 / 6 €, Museokortti käy.
Lippuja myydään Museo Skogsterilta ja Sibeliuksen syntymäkodilta. Raatihuoneelta liput vain käteisellä ja museokortilla. Lipulla ilmaiseksi kerran Sibeliuksen syntymäkotiin.
Advertisement
Where is it happening?
Hämeenlinnan Raatihuone, Raatihuoneenkatu 15,Hämeenlinna, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



