Louise Körnung & Terese Christiansson i ett samtal om sina upplevelser i Afganistan
Schedule
Wed Sep 10 2025 at 05:00 pm to 06:00 pm
UTC+02:00Location
Stora Nygatan 7, 111 27 Stockholm, Sweden | Stockholm, ST
Advertisement
Välkommen på boksamtal!Den 15 augusti 2025 var det exakt fyra år sedan som talibanerna återtog makten i Afghanistan och det internationella samfundet evakuerades under dramatiska former. Samma dag släpptes före detta diplomaten Louise Körnungs nya roman Guld, en släktkrönika som tar avstamp i denna omvälvande politiska händelse. Romanen följer flera generationer av familjen Wakhanis relation till hemlandet genom traditioner, sedvänjor, militära spänningar, poesi, arkeologiska skatter och det oförklarliga.
Guld är Louise Körnungs andra roman. Med sin bakgrund som diplomat i Afghanistan, Palestina, Pakistan, Ukraina och Egypten, har hon hämtat inspiration till sina romaner. Här möts hon i samtal med Terese Cristiansson, Mellanösternreporter på TV4 och författare. Terese har rapporterat från många oroshärdar och har bott i Afghanistan under tre år. Hon har återvänt dit flera gånger efter talibanernas övertagande och har tidigare arbetat för Expressen och Dagens Nyheter.
Här möts de för att samtala om sina delade upplevelser av tiden som förändrade Afghanistan, men också om människorna de mött och berättelserna de förmedlat.
Advertisement
Where is it happening?
Stora Nygatan 7, 111 27 Stockholm, Sweden, Stora nygatan 7, SE-111 27 Stockholm, Sverige, Stockholm, SwedenEvent Location & Nearby Stays: