Lodewijk XIV in Utrecht

Schedule

Wed Oct 28 2026 at 07:30 pm to 09:30 pm

UTC+02:00
Location

Bartholomeus Gasthuis | Utrecht, UT

Advertisement

De twee verenigingen Alliance Française Utrecht en Oud-Utrecht hebben het idee opgevat om samen de periodes te bestuderen waarin de Franse vorsten enige tijd hebben doorgebracht in de provincie en de stad Utrecht.

De vragen die men zich daarbij stelt zijn: 

- Hoe en waarom zijn de Fransen gekomen?

- Hoe beoordelen moderne historici – Franse en Nederlandse – de activiteiten van de Fransen tijdens hun verblijf hier?

We trappen af met een lezing op 28 oktober over koning Lodewijk XIV in Utrecht gegeven door de historicus Wout Troost.

De eerste keer dat een Franse koning de Nederlanden is binnengevallen, was in 1672. Koning Lodewijk XIV is met een groot leger gekomen. Hij werd tegengehouden door de ‘Waterlinie’ waardoor hij de provincie Holland niet kon veroveren. Daardoor bleef hij met zijn leger in Utrecht.

Wat gebeurde er gedurende hun verblijf in Utrecht en hoe is de beschrijving van die periode in de geschiedenisboeken, zowel in Frankrijk als in Nederland?

Wout Troost (1946) studeerde geschiedenis in Leiden. Naast zijn werk als leraar geschiedenis verrichte hij historisch onderzoek. In 1983 promoveerde hij op de Ierse politiek van stadhouder-koning Willem III.

De lezing vindt plaats op woensdag 28 oktober in het Bartholomeus Gasthuis. Zaal open: 19.00 uur, aanvang: 19.30 uur. De kaartverkoop start op 1 september, 10:00. Toegang €7,50.- exclusief consumpties, €12,50 inclusief consumpties.


Advertisement

Where is it happening?

Bartholomeus Gasthuis, Lange Smeestraat 40, 3511 PZ Utrecht, Pays-Bas, Utrecht, Netherlands

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Alliance Fran\u00e7aise Utrecht
Host or PublisherAlliance Française Utrecht

Ask AI if this event suits you