Linturetki Kaukajärvi-Pitkäjärvellä
Schedule
Sun May 24 2026 at 10:00 am to 12:00 pm
UTC+03:00Location
Sillansalmi | Tampere, ES
Advertisement
Tervetuloa linturetkelle keväiselle Pitkäjärvi-Kaukajärvelle! Retki lähtee liikkeelle Sillansalmelta eli Kaukajärven ja Pitkäjärven väliseltä kannakselta.
Kävelykierroksella tutustumme Kisapirtin ja Turvelammen alueen luontoarvoiltaan rikkaaseen ympäristöön. Alueella on arvokas vanhan metsän lintulajisto.
Laita jalkaan vedenpitävät kengät, sillä maasto on osittain soista ja märkää. Korkeuseroja on myös jonkin verran.
Nysse numero 40 tuo lähelle, ja auton voi tarvittaessa jättää Liutun matonpesupaikan parkkipaikalle Toikantielle tai Liutun uimarannan parkkiin. Retki kestää pari tuntia.
Oppaina toimivat Jukka T. Helin Pirkanmaan lintutieteellisestä yhdistyksestä (PILY ry) ja Emilia Olkanen Pelastakaa Kaukajärvi ry:stä.
Kaikki ovat tervetulleita!
Lisätietoja tapahtumasta: [email protected] tai 040-840 6045 /Emilia
Kuva: Riku Harsia
Advertisement
Where is it happening?
Sillansalmi, Kuuselantie,Kangasala, Tampere, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.








