Koncert og talk: Stina Ekblad, Andrea Hejlskov og Anna Kruse fortolker Edith Södergran

Schedule

Tue May 05 2026 at 07:30 pm to 10:00 pm

UTC+02:00

Location

Hotel Cecil | Copenhagen , SK

Advertisement
Glæd dig til en aften med musik, poesi og magi!
Helt unikt har FOF København og Nordsjælland nu æren af at præsentere den svenske stjerneskuespiller Stina Ekblad i samtale med vølve og forfatter Andrea Hejlskov og den anmelderroste komponist Anna Kruse til en særlig aften, hvor de på scenen vil undersøge vestens tabte forbindelse til kosmos, til det hellige, til heksekraften og de vilde, kompromisløse naturkræfter. De tre kvinder mødes på scenen i en samtale om denne tabsfornemmelse og længsel efterfulgt af intimkoncert af albummet Ringen – et musikalsk kærlighedsbrev til Edith Södergrans lyrik.
Glæd dig til en sanselig og stemningsfuld aften, hvor samtale og koncert flettes sammen i et fælles rum af natur, længsel, magi og poesi – med udgangspunkt i Edith Södergrans univers.
Anna Kruse arbejder i spændingsfeltet mellem vokaljazz og lyrik og har i mere end et årti knyttet sit virke tæt til Edith Södergrans digte. Sammen med Stina Ekblad har hun udviklet en kunstnerisk fortolkning af Södergrans univers, som både anmeldere og publikum igen og igen har fremhævet for dens nærvær og musikalitet. Ekblads præcise, indlevede oplæsning og Kruses enkle, melodiske kompositioner fremkalder digtenes inderste lag med en sjælden ro og klarhed.
Inden koncerten taler Kruse og Ekblad med forfatter og vølve Andrea Hejlskov om, hvilke kræfter det moderne menneske søger og længes efter. Med Frederik Korfix – jazznørd og vært på P8 – som moderator vil de undersøge, hvorfor Edith Södergrans poesi stadig taler til os i dag, og hvordan vi som moderne mennesker kan bruge digte, musik og heksekraft til at finde en dybere forbindelse til os selv, naturen og det hellige.
Andrea Hejlskov vil desuden dele perspektiver fra Heksenes bog om heksekraft, animisme og længslen efter det hellige. Hun afrunder samtalen ved at åbne et stille refleksionsrum, hvor publikum inviteres til at mærke nærværet, før koncerten begynder.
Mellem sangene vil publikum blive ført dybere ind i Södergrans verden, når Stina Ekblad læser digtene højt og fortæller om forfatterens korte, men intense liv (1892–1923). Hun døde 31 år gammel af tuberkulose. Anna Kruse beskriver hendes poesi som “tidløs og sprængfuld af kraft. I hendes digte mærker man sjælens længsel efter forbundethed og kærligheden og hvordan det er at være en sjæl i en kvindekrop.”
Aftenens program:
18.30 – Dørene åbner, baren er åben
19.30 – Samtale med Andrea Hejlskov, Anna Kruse og Stina Ekblad modereret af Frederik Korfix
20.30–20.50 – Pause, baren er åben
20.50–ca. 21.45 – Koncert: Ringen
Om Ringen:
Ringen er et fælles værk af Anna Kruse og Stina Ekblad og bygger på deres mangeårige beskæftigelse med Edith Södergrans lyrik. Sammen har de lavet utallige koncerter, og i nærværet af toner og ord har de opdaget, hvor meget de og de to kunstformer giver hinanden.
Albummet har modtaget 5 hjerter i Gaffa. Anmelder Ivan Rod skriver blandt andet:
”I sange som ”Glädjen är en fjäril”, ”Nu nalkas hösten”, ”Hoppet”, ”Stilla Stilla” og ”Vinterbilder” rammer Anna Kruse og hendes sidemen et kvalitetsniveau så højt, at man aftvinges den allerdybeste respekt. Der er en så forunderligt afklaret ro over hele Anna Kruses univers og udtryk. En så moden og vis forstandighed, at jeg spontant føler trang til at overgive mig og læne mig ind i universets skønhed og visdom."
Medvirkende:
Anna Kruse (SE/DK) – vokal, komposition
Stina Ekblad (FI/SE) – vokal, recitation
Jeppe Holst (DK) – guitar, steelguitar
Nicholas Kingo (DK) – piano, akkordeon, sav
Om:
Stina Ekblad er en af Nordens mest anerkendte skuespillere og har haft en mangeårig karriere på Dramaten i Stockholm. Hun er uddannet på Odense Teater og har arbejdet sammen med blandt andre Ingmar Bergman. I Danmark er hun kendt fra blandt andet Krøniken, Den skaldede frisør og Skammerens datter.
Anna Kruse er komponist og udkom i efteråret 2025 med sit femte album med Edith Södergrans tekster. Musikalsk henter hun inspiration fra jazz, folkemusik og den klassiske verden, hvilket tit afspejler sig i helt nye og inspirerende samarbejder. Kruse udgav sit debutalbum Lyckokatt i 2009, fulgte op med Champagne Fötter i 2013, Himlens Rand i 2017 og Barndomsträd i 2021. Indimellem har hun også udsendt singler og Ep’er – alle var de musik til digte af Edith Södergran.
Andrea Hejlskov er forfatter, vølve og samfundsdebattør. Hun er aktuel med Heksenes Bog (Gads forlag, 2025) og har arbejdet med heksekraften i 25 år. Hun har tidligere udgivet Den store flugt, Vølve og Voluspa og er portrætteret i dokumentarfilmen Heks. Hejlskovs forfatterskab er en undersøgelse af, hvordan det er (og om det overhovedet er muligt) på én og samme tid at være moderne kvinde og urkvinde. Om det er muligt at lægge ambitionerne på hylden og skride fra det hele, eller om selvbilledets, ambitionernes og institutionernes fangarme holder én fast og stopper flugten.
Tilmeld dig her: https://www.fof.dk/aftenskolen/fof-koebenhavn-og-nordsjaelland/koncert-og-talk-edith-soedergrans-lyrik
Advertisement

Where is it happening?

Hotel Cecil, Niels Hemmingsens Gade 10, 1153 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
FOF K\u00f8benhavn og Nordsj\u00e6lland

Host or Publisher FOF København og Nordsjælland

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Copenhagen

The Commoners | Studie 3 | DR Koncerthuset |
Mon, 04 May at 08:00 pm The Commoners | Studie 3 | DR Koncerthuset |

DR Byen - Koncerthuset

MUSIC ENTERTAINMENT
Support your multilingual child\u2019s language development (waiting list)
Tue, 05 May at 05:00 pm Support your multilingual child’s language development (waiting list)

Krystalgade 15, 1172 København K Copenhagen, Denmark

KIDS
Koncert med Holmens Vokalensemble i anledning af Danmarks Befrielse 1945
Tue, 05 May at 07:00 pm Koncert med Holmens Vokalensemble i anledning af Danmarks Befrielse 1945

Holmens Kanal 21, Copenhagen

CONCERTS
Eske Willerslev - Jagten p\u00e5 verdens \u00e6ldste DNA | Kbh
Tue, 05 May at 07:00 pm Eske Willerslev - Jagten på verdens ældste DNA | Kbh

Bremen Teater

Charlie Parr (US) - BETA
Tue, 05 May at 08:00 pm Charlie Parr (US) - BETA

BETA2300

MUSIC ENTERTAINMENT
Rust In Peace: PESTILENCE (NL) + support: THORIUM (DK)
Tue, 05 May at 08:00 pm Rust In Peace: PESTILENCE (NL) + support: THORIUM (DK)

RUST

CONCERTS MUSIC
BES\u00d8G P\u00c5 ARBEJDERMUSEET
Wed, 06 May at 05:00 pm BESØG PÅ ARBEJDERMUSEET

Arbejdermuseet

Senf\u00f8lger efter seksuelle overgreb
Wed, 06 May at 05:00 pm Senfølger efter seksuelle overgreb

Kosmopol

DRONNING KRISTINA - 400 \u00c5R
Tue, 03 Mar at 07:00 pm DRONNING KRISTINA - 400 ÅR

Garnisonskirken

CONCERTS ART
Kendall Lujan (US) + Pale Rider (DK) | R\u00e5huset [F\u00c5 BILLETTER]
Tue, 03 Mar at 07:30 pm Kendall Lujan (US) + Pale Rider (DK) | Råhuset [FÅ BILLETTER]

Onkel Dannys Plads 7, 1711 Copenhagen, Denmark

ART CONCERTS
The Last Dinner Party + Support: Sunday 1994- 3. marts - VEGA (venteliste)
Tue, 03 Mar at 08:00 pm The Last Dinner Party + Support: Sunday 1994- 3. marts - VEGA (venteliste)

VEGA

ENTERTAINMENT PARTIES
JID in K\u00f8benhavn
Tue, 03 Mar at 08:00 pm JID in København

Den Grå Hal

CONCERTS MUSIC
Stig M\u00f8ller, Peter Ingemann, Jens Haack & Hans Fagt
Tue, 03 Mar at 08:00 pm Stig Møller, Peter Ingemann, Jens Haack & Hans Fagt

Kompagnistræde 34, 1208 Copenhagen, Denmark

MUSIC ENTERTAINMENT
Maria Faust's Jazz Catastrophe - 2 SETS
Tue, 03 Mar at 08:00 pm Maria Faust's Jazz Catastrophe - 2 SETS

Halmtorvet 15, 1700 Copenhagen, Denmark

MUSIC ENTERTAINMENT
N\u00e6b p\u00e5 Pio Vinbar
Tue, 03 Mar at 08:00 pm Næb på Pio Vinbar

Pio Vinbar

REGGAE
POETIC CONSULTATIONS: Rituals of Listening
Wed, 04 Mar at 02:00 pm POETIC CONSULTATIONS: Rituals of Listening

Møllegade 23 A, kld. tv, 2200 Kbh N.., 2200 Copenhagen, Denmark

ART MUSIC
Onsdagskoncert i Sundby Kirke
Wed, 04 Mar at 05:00 pm Onsdagskoncert i Sundby Kirke

Sundby Kirke

MUSIC ENTERTAINMENT
Warm Vibes & Classics
Wed, 04 Mar at 07:00 pm Warm Vibes & Classics

Viktoriagade 8A, 1655 Copenhagen, Denmark

What's Happening Next in Copenhagen ?

Discover Copenhagen Events