Klub filmowy | Kino Iluzjon | "Spojrzeć z gniewem za siebie" czyli Brytyjska Nowa Fala
Schedule
Thu Apr 03 2025 at 07:00 pm to 10:00 pm
UTC+02:00Location
Narbutta 50A, 02-541 Warsaw, Poland | Warsaw, MZ
Advertisement
Zapraszamy na nowy cykl klubu filmowego w Iluzjonie!Trzeci POKAZ:
📆 6 marca | 19:00
🎬 "𝐙𝐚𝐛𝐚𝐰𝐚 𝐧𝐚 𝐬𝐭𝐨 𝐝𝐰𝐚", reż. Richard Lester, Wielka Brytania, 1962, 78 min.
„Jeśli jakiś reżyser może uosabiać popularny wizerunek Wielkiej Brytanii w czasach Swinging Sixties, to prawdopodobnie jest nim Richard Lester”.
Jego komedia muzyczna z 1962 roku Zabawa na 102 (oryg. It’s Trad, Dad!) to dynamiczna opowieść o dwójce nastolatków, którzy walczą o organizację koncertu jazzowego w swoim miasteczku, napotykając na opór władz sprzeciwiających się nowoczesnej muzyce. Produkcja łączy fabułę z serią występów gwiazd jazzu i wczesnego rock and rolla, takich jak Acker Bilk, Kenny Ball, Gene Vincent czy Del Shannon. Dzięki swojemu zamiłowaniu do efektownych i nowatorskich środków filmowych, czy absurdalnego humoru Lester uchwycił energię, a czasem także banalność tamtego okresu bardziej wyraziście niż ktokolwiek inny.
💬 Po filmie zapraszamy do podzielenia się wrażeniami podczas dyskusji!
CZWARTY POKAZ:
📆 20 marca | 19:00
🎬 "𝐁𝐢𝐥𝐥𝐲 𝐤ł𝐚𝐦𝐜𝐚", reż. John Schlesinger, Wielka Brytania 1963, 98 min.
Film ukazuje przemysłowe miasto w północnej Anglii. Bohaterem jest młody chłopak, który pracuje w zakładzie pogrzebowym. Obraz wywodzi się z tego samego nurtu, co filmy „młodych gniewnych”, jednak – ze względu na ujęcie tematu i komediowe zacięcie – znacznie się od nich różni. Tytułowy bohater, z pozoru buntownik kontestujący otaczającą go rzeczywistość, nie szuka wyjścia z sytuacji, lecz wybiera drogę kompromisu – ucieka w marzenia, wyimaginowany świat, w którym jest wszechpotężnym władcą. Każda realna sytuacja staje się pożywką dla jego wyobraźni. Doskonały w roli Billy’ego Tom Courtenay – pamiętany z roli w „Samotności długodystansowca” – objawia w filmie swój nieprzeciętny talent komiczny.
ℹ️Więcej o cyklu:
„Spojrzeć z gniewem za siebie” czyli Brytyjska Nowa Fala
Przełomowym momentem w brytyjskiej kinematografii, który tak silnie wpłynął na rozwój światowej sztuki filmowej, jest niezaprzeczalnie nurt nowofalowy. Na styku lat 50. i 60. ** wieku Brytyjska Nowa Fala zrewolucjonizowała wyspiarskie kino, które do niedawna lubując się zanadto w kinie wojennym i komediach, przeżywało ogromny zastój, wynikający zarówno ze spadku jakości jak i prezentowanej tematyki – konserwatywnej równie mocno jak ówczesna scena polityczna.
Niespodziewany rozkwit filmowy, możliwy dzięki zmianom społeczno-obyczajowym, wniósł świeżość i autentyczność do tamtejszych kin, inspirując reżyserów estetyką francuskiej Nowej Fali oraz teatralno-literackim ruchem Angry Young Men, który silnie kwestionował społeczne status quo.
To, co znajdziemy w dorobku Brytyjskiej Nowej Fali to z pewnością próba nadania dokumentalnej bezpośredniości obserwacji młodych ludzi, realiów życia klasy robotniczej i problemów, z jakimi się mierzą. To też wszechobecny bunt bohaterów przeciwko normom i ograniczeniom, którzy pełni wad i wewnętrznych konfliktów starali się żyć w zgodzie ze sobą. Ruch wprowadził na ekran wielu utalentowanych aktorów m.in. Alberta Finneya, Ritę Tushingham, Toma Courtenay’a czy Richarda Harrisa, którzy swoją naturalnością i wyrazistością emocjonalną zdefiniowali nową estetykę profesji.
Czołowi przedstawiciele: Lindsay Anderson, Karel Reisz czy Tony Richardson stworzyli, w trwającym stosunkowo krótko, bo zaledwie kilka lat ruchu, filmy, które dziś stanowią filary światowej kinematografii. Mimo że była to jedna z wielu manifestacji tego okresu, a przez całe lata 60. reżyserzy tacy jak John Schlesinger i Richard Lester sukcesywnie przesuwali granice Brytyjskiej Nowej Fali na coraz bardziej ekspresjonistyczne, fantazyjne i eksperymentalne terytorium, które odzwierciedlało wyzwolonego ducha swingującego Londynu tamtej dekady, udało jej się uchwycić istotę przemian społecznych i oddać głos zmarginalizowanym grupom.
_____________________
Opisy, prowadzenie: Kasia Stasiełuk
Ogłosimy następne tytuły wkrótce. Stay tuned 💜
🎫 bilety dostępne w kasie i na stronie kina Iluzjon
✨ zapraszamy!
Advertisement
Where is it happening?
Narbutta 50A, 02-541 Warsaw, Poland, ulica Ludwika Narbutta 50A, 02-541 Mokotów, Polska,Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays:
