Kandidatprojekt // Gustav Alvarez Jensen
Schedule
Wed, 10 Jun, 2026 at 04:30 pm
UTC+02:00Location
Kirkegade 61, 6700 Esbjerg, Danmark | Esbjerg, RB
Advertisement
Kandidatprojekt // Gustav Alvarez JensenJeg er ved at afslutte min kandidat på SDMK, og det fejres med en live "koncert" hvor jeg spiller mit kandidatprojekt for jer.
Det seneste år har jeg dykket ned i game audio gennem DADIU, og efterfølgende besluttede jeg at udvikle mit eget computerspil for at lære mere om området. Resultatet er et rhythm 3D platformer, hvor musik og gameplay er tæt forbundet – musikken reagerer direkte på det du gør i spillet.
_______________ Lidt om projektet _________________________
Du kan kun løbe ved at holde rytmen, og skal hoppe og bevæge dig gennem udfordringer for at nå MPU (Main Computing Unit). Undervejs opdager du, at din robot-ledsager har kræfter, som er nødvendige for at komme videre.
Historien foregår i en AI-verden, hvor mennesker placeres i stedet for at uddanne dem. Du forsøger at finde en vej ud gennem en glitch – men det viser sig at være en test: kan du stole på AI'en, og kan den stole på dig?
Advertisement
Where is it happening?
Kirkegade 61, 6700 Esbjerg, Danmark, Kirkegade 61, 6700 Esbjerg, Danmark, Esbjerg, DenmarkEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.





