K50-messut Turku 2026
Schedule
Sat, 14 Mar, 2026 at 11:00 am
UTC+02:00Location
Logomo | Turku, LS
Advertisement
Nähdään taas Turun K50-messuilla Logomossa lauantaina 14.3.2026!🌿 MIKÄ K50?
K50-messut ovat aikuisten, eli yli viisikymppisten, oma tapahtuma, jossa testataan uusinta kosmetiikkaa, varataan matkoja, inspiroidutaan sisustamisesta, puhutaan seksuaalisuudesta, opetellaan niin tanssimaan kuin hengittämäänkin, sovitetaan kulttuuririentoja kalenteriin ja tärkeimpänä - nautitaan aikuisten ihmisten seurasta.
Vaikka K50 konkreettisesti tarkoittaakin Kielletty alle 50-vuotiailta, on tapahtuma kuitenkin nimetty pilke silmäkulmassa, eikä messujen ovella kysytä henkkareita. Junnuja ei messuilla silti ole näkynyt, ja tapahtumapäivät vietetään aikuisessa seurassa.
🌿 SAAPUMINEN
Suosittelemme ehdottomasti julkisia! Alueen ympäristössä rakennetaan parhaillaan ja ajantasaiset liikennejärjestelyt, saapumis- sekä parkkeerausohjeen löydät Logomon nettisivuilta. https://logomo.fi/info/saapuminen
🌿 NÄYTTEILLEASETTAJAT
Messuilla on yli 100 näytteilleasettajaa. Karkeasti näytteilleasettajat voisi jakaa seuraaviin kategorioihin:
hyvinvointi ja terveys 🌿 matkailu ja kulttuuri 🌿 muoti ja kauneus 🌿 koti ja asuminen 🌿harrastaminen ja vapaa-aika 🌿 säästäminen ja sijoittaminen 🌿
Katso näytteilleasettajat täältä: https://www.k50messut.fi/tampere/
🌿 OHJELMA
Tässä muutamia ohjelmapoimintoja:
LA 14.3.
12.30 Turun kaupungin kulttuuri- ja liikuntapalvelut: Turun filharmonisen orkesterin musiikkiesitys
13.00 Fysiopaletti Turku: Tyypilliset kävelykivut jalkaterissä ja nilkoissa - toimiviksi todennetut hoitoratkaisut niille. Puhumassa Jalkaspesialisti/fysioterapeutti Jarmo Kari
13.45 Instrumentarium: Kuivasilmäisyyden syitä ja hoitokeinoja. Puhujana kuivasilmäasiantuntija Aija Hirsimäki
14.45 Raision Teatteri: Maistiaisia Onnettoman onnellinen -musiikkinäytelmästä sekä vuoden 2026 esitysohjelmiston esittelyä.
15.00 Tanssiteatteri ERI
15.45 Sairaanhoitaja, terveysvalmentaja HC Ahola: Korkealaatuisella terveysvalmennuksella hidastat solujen ikääntymisprosessia ja pysyt terveempänä
16.00 Kavalan Kehrä: 5 ratkaisua parempaan ihoon - terveys lähtee soluista
16.15 Tanssiseura Sekahaku ry: Lavatanssiesitys ja tanssikurssi
Messut juontaa Lorenz Backman!
Ohjelma kokonaisuudessaan täällä: https://www.k50messut.fi/turku/
🌿 RAVINTOLAT
Tapahtumassa palvelee kahvila-ravintola läpi messujen, josta voit napata pientä suolaista ja makeaa, sekä kahvia että kuplivaa!
🌿 ESTEETTÖMYYS
Logomossa on otettu esteettömyys huomioon. Lisätietoja voit lukea täältä https://logomo.fi/info/esteettomyys
Advertisement
Where is it happening?
Logomo, Logomo, Köydenpunojankatu 14, FI-20100 Turku, Suomi, Turku, FinlandEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















