Islandshästens dag 1 maj - Linköping
Schedule
Fri, 01 May, 2026 at 10:00 am
UTC+02:00Location
Folkungabanan | Linköping, OG
Advertisement
Gratis prova-på-lektioner, Ponnyridning, prova-på-sensing-Yoga och öppet hus !
Välkommen till Islandshästens dag 1 maj med Öppet hus – ett samarrangemang med ridskolans huvudman Gerstorps Ryttarsällskap och Stenholmen Islandshästcenter & Stenholmen Gårdshotell
Denna dag kommer ni att kunna bekanta er med gården och hästarna samt få ta del av information om Ridskolan och GRS som förening – vad vi gör och varför man skall vara medlem hos oss.
Prova på ridning är gratis och reserverad för dem som inte är elever innevarande termin. Så rider du hos oss idag och vill komma så ta med dig en kompis / vän som inte rider här idag som kan få pröva på. Ponnyridning kostar en slant som går till GRS Ungdomskommitte.
Passa på att ta en fika på Gårdshotellet. Paj, toast och fika finns att köpa.
Mera om anmälan till aktiviteter med begränsade platser ( ridning, yoga) längre ned i detta inlägg.
Så välkomna med hela familjen på en mysig dag med fika, ridning, pyssel, yoga, uppvisning
--------- Program 2026 ---------
1 maj 2026
09.30 Vi öppnar för dagen.
Information om föreningen och ridskolan kommer att finnas under dagen på det vi kallar torget / kontoret.
09.30 - 10.00 Ridlekis 6 platser.
För barn i åldern 5-7 år Det är viktigt att en förälder finns till hands och leder under hela passet. Lilla ridhuset
10.00 Samling för dig som rider 10.30 grupp 2 och 3. Då prickar vi av att Du som skall rida är på plats och då ser vi om någon ej dykt upp till sin ridplats och kan då planera in någon som är här men ej fått plats.
10.30 - 11.00 Prova på med ridvana för ( 5 st) Från 12 år och uppåt. Ridhallen
10.30 - 11.00 Prova på Nybörjare barn i Lilla ridhuset (5 st) från 8-12 år.
Viktigt att förälder finns till hands om något barn behöver ledas.
10.00 - 11.00 Hästen Teitur i hage framsidan ( klapp och borst )
10.50 Samling för dig som rider 11.15 grupp 4 och 5. Då prickar vi av att Du som skall rida är på plats och då ser vi om någon ej dykt upp till sin ridplats och kan då planera in någon som är här men ej fått plats.
11.15 - 11.45 Prova på med lite ridvana för barn från 12 år och uppåt ( 5 st )
Från 12 år och uppåt. Lilla ridhuset
11.15 - 11.45 Pröva på mycket ridvana 6 st ( ridhallen)
12-12.45 Lunch & Fika Paus / servering av fika och lunch finns på Stenholmens gårdshotell
12.30 - 12.45 Gångart Uppvisning på ovalen eller i Stora Ridhallen av GRS ungdomskommitte
13.00 - 13.30 Ridlekis 5 st För barn i åldern 5-7 år För barn i åldern 5-7 år. Det är viktigt att en förälder finns till hands och leder under hela passet. Lilla ridhuset
13.00 Samling för dig som rider 13.30 grupp 7 och 8. Då prickar vi av att Du som skall rida är på plats och då ser vi om någon ej dykt upp till sin ridplats och kan då planera in någon som är här men ej fått plats.
13.30 - 14.00 Prova på mycket vana från 12 år och vuxna för ( 6 st )
För dig från 12 år och uppåt med flera års ridvana sen tidigare.
Stora Ridhallen
13.30 - 14.00 Prova på Nybörjare från 12 år och uppåt i lilla ridhuset (5 st)
13.30 - 14.00 GRS Ungdomskommitte ponnyridning ( pengarna går till ungdomsaktiviteter )
13.30 Samling för dig som rider 14.00 grupp 9. Då prickar vi av att Du som skall rida är på plats och då ser vi om någon ej dykt upp till sin ridplats och kan då planera in någon som är här men ej fått plats.
14.00 - 14.30 Prova på - Rid och yoga för dig med ridvana. 5 platser
( 5 st). För 12 år och uppåt - för dig som ridit innan och vill prova kombon, ridning och Sensing Yoga. Vi rider först en prova på lektion och avslutar med ett yogapass.
14.45 - 15.20 Prova på Yoga för dig som bara vill prova yogapasset, det finns 6 platser för dig som “bara” vill testa yogan.
14.45 - 15.15 Häng med och mata ( fodra ) våra hästar i ridhus stallet.
Samlingsplats torget vid skrittbandet
Du anmäler dig till våra aktiviteter via mail: [email protected]
Skriv vilken aktivitet du önskar. Vi besvarar via mail om du fått plats på ditt önskade pass.
Vi behöver namn, personnr, mail och telefon i din anmälan. Anmäler du ditt barn vill vi ha barnets namn och personnr.
Öppethus sker i samarbete med RF-Sisu - idrottens studieförbund.
Advertisement
Where is it happening?
Folkungabanan, Linköping, SwedenEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















