II. Vikár Béla-nap
Schedule
Thu, 02 Apr, 2026 at 10:00 am
UTC+02:00Location
Hild Villa | Budapest, BU
Advertisement
🎻 II. VIKÁR BÉLA-NAP 🎻Műhelyvita a hiteles magyar vonós népzenejátékról.
A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) tisztelettel meghív minden érdeklődőt 2026. április 2-án 10 órától a Hild-villába a II. Vikár Béla-nap, műhelyvita a hiteles magyar vonós népzenejátékról című programjára.
🎶 Bartók Béla egykori ars poeticája – a „tiszta forrásból” – irányelvvé és közhellyé is vált. Ez a kettősség jellemzi a népzenei előadások hitelességét is, holott arról számos kérdés él mind az előadókban, mind a táncházba járó közönségben is. Általánosítható-e egy-egy legendás előadó vonótartása? Mit kezd a szakember azzal a megfigyeléssel, hogy a Pátria-lemezek előadói olyan technikával játszanak, amely közelebb áll a barokk hegedülési módhoz, mint a jelenleg elfogadott virtuóz, párnázott hegedűt fejjel-nyakkal tartó? Elfogadható-e a háromhúrú széki brácsával kalotaszegit játszani? Ha nem, hány brácsával járjon a zenész egy bálba? A gyimesi hegedű zengőhúrjáért vajon átbarkácsoljuk-e a népi hangszerünket?
🗣️ A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete 2025-ben indította el a „Vikár Béla-nap” műhelyvita-sorozatát, amely során a felkért előadók, a meghívott megszólalók, valamint a közönség együtt beszélget a magyar népzenekutatás kérdéseiről. A célunk az, hogy az idei és a következő évek Vikár-napjain körbejárjuk a népzenejáték különböző területeit: a vonós, a fúvós és az ütős, valamint az énekes megszólaltatás lehetőségeit. A konferenciák megszokott rendjétől eltérően ezeken az alkalmakon az egyes résztémák átbeszélésére bőséges időt szánunk. Éppen az a feltett szándékunk, hogy a megszólalók minél több gyakorlati, kézzelfogható és a hétköznapi játékba beilleszthető részletet és alapelvet érintsenek.
🎤 Az idei vitanapon, 2026. április 2-án Kiss Eszter Veronika és Vizeli Máté látják el a házigazda szerepét. Ők maguk is előadnak, és főként: szabad eszmecserére ösztönzik a jelenlevőket, miközben őrzik a beszélgetés szakmai karakterét. Meghívott előadóként lép fel Pávai István, Árendás Péter és Mohácsy Albert. A hangszerek anyagától a húrok számáig, a tartástól a vonásig, a nevezéktantól a tempókig számos kérdést érintenek majd. A nap folyamán az előadók és a jelenlévők közösen gondolkodnak – szavakkal és zenei példákkal.
📍 Helyszín: Hild-villa
1121 Budapest, Budakeszi út 38.
📆 Időpont: 2026. április 2.
10:00-17:00
✍️ A rendezvényen való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Kérjük, részvételi szándékát 2026. március 31. napjáig az MMA MMKI honlapján vagy a [email protected] e-mail-címen jelezze!
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Advertisement
Where is it happening?
Hild Villa, Budapest, HungaryEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.















