Häng med mig på Årsunda vikingagård

Schedule

Mon, 27 Jul, 2026 at 09:00 am to Fri, 31 Jul, 2026 at 04:00 pm

UTC+02:00
Location

Årsunda Viking | Sandviken, GV

Advertisement
V.31 måndag-fredag, bjuder jag in till lugnt vikingahäng på Årsunda vikingagård. jag kommer under dessa dagar guida turister några timmar per dag, resten av tiden kommer jag spendera med att laga god mat, vila i solen och njuta av den lugna miljön. För att det ska bli roligt vill jag gärna ha sällskap av mina vänner.
Så vad behövs av dig?
- Du blir medlem i föreningen ( 150kr ).
- Du tar med egna sovsaker, sovplats går att välja mellan långhuset, flera andra små trähus eller modernt i entréhuset.
- Du tar med och lagar dig egna mat. ( eld med låne kokkärl /stekpanna eller modernt kök finns att välja på.)
-Du är vikingaklädd ( lånekläder finns i viss mån i föreningen.)
- Du är trevlig och välkomnande mot besökare under turistöppet. ( Bonus men inget måste, om du tycker om att hålla i Vikinga lekar eller Guida så är du välkommen att göra en sådan sak. det finns också en smedja om du har såna kunskaper och vill smida något.)
- Du är välkommen allt mellan en dag till alla fem dagar !
- Helst kan anlända innan gården öppnar för turister och åker efter gården stänger för turister, då varken bilar eller moderna grejer ska vara framme på gården när det är turistöppet.

( Jag kommer uppdatera med lite mer information blandannat öppettider för turisterna senare idag / under vecka. då tar jag bort denna parantes )
Advertisement

Where is it happening?

Årsunda Viking, Årsundavägen 899,Årsunda, Sandviken, Sweden

Event Location & Nearby Stays:

Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Elin Rajaniemi
Host or PublisherElin Rajaniemi

Ask AI if this event suits you