Hur gör man bra teater? - Samtal mellan Carl Johan Karlson och Eva-Maria Benavente Dahlin
Schedule
Wed, 01 Oct, 2025 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Maxim Stockholm | Stockholm, ST
Advertisement
Hur gör man teater? Hur gör man för att det ska bli bra? Varför känns det ibland så lätt och ibland helt omöjligt?Hör dramaturgen och dramatikern Eva-Maria Benavente Dahlin med regissören Carl Johan Karlson, tillika konstnärlig ledare för Unga Dramaten, i ett samtal om hur dessa två yrkesroller tillsammans kan arbeta för att stärka en vision och manifestera den på teaterscenen.
Eva-Maria och Carl Johan har samarbetat med varandra i en lång rad produktioner, t.ex. ”Katt på hett plåttak” (Riksteatern, 2016), ”Dimensioner” (Riksteatern, 2017) och ”Mig nära” (Helsingborgs stadsteater, 2020). Samtalet presenteras av Scen och Films Dramaturgavdelning i samarbete med Maximteatern. Moderator är Alexander Charlamov, dramaturg på Riksteatern.
Tid: 1 oktober 18:00 – 19.30, med efterföljande häng och mingel.
Plats: Maxim, Balkongen (Karlaplan 4)
Fritt inträde men max 100 personer så kom i tid. Maxims bar är öppen i anslutning till samtalet, med möjlighet att köpa mat och dryck.
Advertisement
Where is it happening?
Maxim Stockholm, Karlaplan 4,Stockholm, SwedenEvent Location & Nearby Stays: